یادداشت

آیا هنوز مردان جراحان بهتری هستند؟

شاید شما هم شنیده باشید که می گویند جراحان مرد، بهتر هستند! مطالعات می گویند دیگر نه…

اگر شما حق انتخاب داشتید که زیر تیغ یک جراح زن یا مرد بروید،‌ کدام یک را انتخاب می کردید؟ آیا جنسیت جراح برای شما تفاوتی دارد؟‌

در یک مطالعه جدید که در BMJ منتشر شده است، محققین همین سوال را پرسیده بودند. جراحی مدتهای مدید است که یک حرفه ی مرد-محور است: اول به خاطر اینکه زنان اندکی وارد دانشکده پزشکی می شدند و بعد به خاطر اینکه در دید جراحان مرد، شخصیت مورد نیاز برای گرفتن تصمیمات مرگ و زندگی موردنیاز در اتاق عمل را نداشتند. در گزارش اخیر، این نکته کشف شده است که بیماران جراحان زن، میزان مرگ و میر پایین تر، عوارض کمتر و میزان کمتری از بستری مجدد در طی یک ماه بعد از پروسیجر را در مقایسه با بیماران جراحان مرد تجربه می کنند.

این مطالعه مشتمل بر همه ی افرادی بود که از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ در اونتاریوی کانادا تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند (بیش از ۱۰۴۰۰۰، در مجموع). دکتر راج ساتکوناسیوام، استادیار اورولوژی در بیمارستان متودیست فاربید هوستون و مجری مطالعه و همکاران‌اش، اقدامات زیادی انجام دادند تا مقایسه ی بین جراحان مرد و زن را یکسان سازی کنند. از آنجا که جراحی، رشته ای است که در آن تجربه می تواند منجر به پیامدهای بهتری شود، در این مطالعه جراحان حسب سن و تجربه، گروه بندی و معادل سازی شدند. بیماران هر جراح هم تا حد امکان هم‌سان سازی شدند تا این نکته که بعضی جراحان ممکن است کیس های پیچیده تر و مشکل تری داشته باشند، مرتفع شود.

حتی بعد از این تمهیدات، بیماران جراحان زن، نسبت به بیماران جراحان مرد، ۴% احتمال کمتری داشت که بمیرند، دوباره بستری شوند یا دچار عوارض در طی ۳۰ روز بعد از جراحی شوند. این اولین باری نیست که یک مطالعه به این نتیجه رسیده است که جنسیت پزشک می تواند بر پیامدهای بیمار تاثیرگذار باشد. در یک مطالعه در اوایل همین سال میلادی، سایر محققین از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد، گروهی از بیماران متخصصین داخلی را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که پزشکان زن، میزان مرگ و میر کمتری داشته و با احتمال کمتری در طی ۳۰ روز، مجدد در بیمارستان بستری می شدند. نویسندگان، پیامدهای بهتر بیماران را به توانایی پزشکان زن به برقراری ارتباط و تعامل با بیماران برای اطمینان از کمپلیانس به دارو و درمان، مهارت همکاری با همکاران و تمایل به تعهد به گایدلاین در درمان بیماران منتسب می کنند.

مطالعات زیادی وجود ندارند که نقش جنسیت در پیامدهای جراحی را مورد بررسی قرار داده باشند بنابراین آنچنان روشن نیست که چرا بیماران جراحان زن نتایجی بهتر از جراحان مرد می گیرند. همان فاکتورهایی که موجب موفقیت بیشتر متخصصین داخلی زن می شود، می تواند برای جراحان هم صادق باشد اما احتمالا پای دلایل دیگری هم در میان است؛ به خاطر اینکه جراحی وابسته به مهارت جراح و توانایی وی برای ارزیابی احتمال زنده ماندن بیمار یا احتمال بروز عوارض است.

یک فاکتور دیگر که ساتکوناسیوام می گوید این است که عموماً بهترین زنان در این حرفه به جراحان شاغل بدل می شود. به خاطر اینکه جراحی به صورت سنتی رشته ای مرد محور بوده است جراحان زنی که هم اکنون در حال انجام اعمال جراحی هستند، احتمالا باید سدهای بلندتری را می شکستند تا اتاق عمل را به تسخیر خود دربیاورند. بنابراین، جراحان زن در این مطالعه ممکن است گروهی منتخب از بهترین های جنس خودشان باشند. البته همچنان، داده ها آنچنان متقاعدکننده هستند که مطالعاتی از این دست تکرار شده و موضوع مورد بررسی های بیشتر قرار گیرد.

ساتکوناسیوام می گوید که «اگر واقعا ما باور داریم که تفاوت هایی که بین جراحان مرد و زن می بینیم، درست است بنابراین آنچه ما نیاز داریم که بهتر بفهمیم آن است که چه چیزی عامل ایجاد این تفاوتهاست، وقتی که ما این تفاوت ها را بفهمیم، می توانیم آنها را برای تربیت بهتر جراحان به کار ببریم و این کیفیت ها را به همه ی جراحان آموزش دهیم تا پیامدهای بهتری برای همه حاصل گردد».

فی الحال، او می گوید که جنسیت نباید به عنوان فاکتوری برای تصمیم گیری در مورد جراح عمل بعدی شما، در نظر گرفته شود. «شما باید بر اساس رابطه ای که با جراح دارید، آنچه که پزشک خانواده شما توصیه می کند و تحقیقاتی که به عمل می آورید، جراح خود را انتخاب کنید، شما باید به جراحان زن و مرد به یک اندازه اعتماد و اطمینان داشته باشید».

ترجمه: دکتر ابوالفضل فربد

جهت مطالعه کامل این مقاله به لینک زیر مراجعه کنید:

http://amp.timeinc.net/time/4975232/women-surgeon-surgery?__twitter_impression=true

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7