نظام سلامت

وزیر بهداشت: نظارت کامل بر انبارهای دارو کشور اعمال می شود

به گزارش صدای پزشکان، به نقل از خبرگزاری ایرنا، سید حسن قاضی زاده هاشمی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره احتکار دارو، گفت: احتمال احتکار دارو پایین است به این دلیل که تمام انبارها تحت نظارت سازمان غذا و دارو قرار دارد و اگر هم باشد، داروهای تاریخ گذشته و مواردی است که به صورت قاچاق وارد کشور شده است یا تخلفاتی که ممکن است خیلی جدی نباشد.
وی تصریح کرد: شماره تلفن ۱۹۰ آماده است تا همه کسانی که اطلاع دارند به ما اعلام کنند و سازمان تعزیرات هم درباره این نظارت می کند.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امیدواریم در هیچ حوزه ای به ویژه دارو احتکار اتفاق نیفتد زیرا از انسانیت به دور است، بچه شیرخواره و افراد مسن و یا کسانی که بیماری صعب العلاج دارند در این حوزه دچار مشکل می شود و رفتار کسانی که دارو احتکار می کند بالاتر از خیانت بوده و به جنایت نزدیک است.
وزیر بهداشت یادآورشد: دولت تضمین کرده ارز ۴۲۰۰ تومانی را تا پایان فروردین ۹۸ در این زمینه اختصاص دهد و هیچ دلیلی برای احتکار دارو وجود ندارد و قیمت هر دارو را وارد بازار می شود نیز مشخص است.
قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوالی درباره کمبود دارو، گفت: روزانه چندین نوبت از من، معاونین و مسئولین حوزه دارو سوال می شود که غیر مستقیم القا می کند که نکند قرار است واقعا اتفاق خاصی در حوزه دارو رخ بدهد.
وی افزود: حوزه دارو و تجهیزات پزشکی جزو اولویت های دولت است و واردات چه در مواد اولیه و چه مواد جانبی و تجهیزات پزشکی صورت می گیرد.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: نزدیک به ۱۵ هزار قلم دارو در کشور وجود دارد که ممکن است از این تعداد درباره ۲۰، ۳۰ و یا ۵۰ قلم دارو کمبودهایی ایجاد شود، اکنون به استناد مصوبه مجلس محترم از داروهایی که مشابه تولید داخل دارد و یا جزو داروهای بیماران خاص نیست حمایت ارزی صورت نمی یرد و بقیه موارد روال معمول خود را دارد.
قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوال دیگری درباره شفاف سازی دریافت کنندگان ارز دولتی، اظهار داشت: اگر منظور اعلام لیست است، در اختیار بانک مرکزی است و آنها دسترسی دارند.
وی اضافه کرد: فرد و یا شرکتی که از ما درخواست ارز می کند اگر جزو مواردی باشد که ما قیمت گذاری کرده ایم، آن را برای وزارت صنعت، معدن و تجارت می فرستیم و آنها هم آن را برای بانک مرکزی ارسال می کنند. بانک مرکزی ارز را تخصیص داده و در نهایت بانک عامل آن را تامین می کند، در بسیاری از موارد ممکن است از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تایید نشده و یا بانک مرکزی تخصیص نداده و یا تخصیص داده شده اما تبدیل به ارز نشده است.
هاشمی گفت: لیستی که می توان در اختیار رسانه قرار داد شامل مواردی است که بانک عامل تامین ارز کرده که آن هم در اختیار بانک مرکزی است.
وی یادآور شد: شاید اطلاعات بانک مرکزی از بانک های عامل به روز نباشد و البته بنای آنها هم این است که با توجه به دستور رئیس جمهوری شفاف سازی صورت بگیرد و خود شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی هم علاقمند هستند، این اتفاق بیفتد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سوال دیگری درباره قاچاق دارو نیز اظهار داشت: موضوع قاچاق بخشی از فسادی است که وقتی ارز چند نرخی می شود، رخ می دهد. نمی توانم تایید نکنم که ممکن است قاچاق کالاهای اساسی که دارو هم بخشی از آنهاست اتفاق نیفتاده باشد، به ویژه که برخی اقلام دارویی مثلا یک آمپول چند میلیون تومان قیمت دارد و نظارت خیلی سخت است.
قاضی زاده هاشمی گفت: یکی از دلایلی که پیشنهاد کردیم ارز را به قیمت نیمایی در اختیار حوزه دارو قرار دهند و مابه التفاوت را در اختیار بیمه ها بگذارند، برای پیشگیری از چنین اتفاقی بود. آنچه از دست ما بر می آید این بوده که با دانشگاه های مرزی و استانداران صحبت کرده ایم تا نظارت تشدید شود.
وی با اشاره به دشواری های مبارزه با پدیده قاچاق، گفت: ما باید برای همه کالاهای اساسی تصمیم بگیریم و در بعضی موارد سراغ کوپن برویم، اما در حوزه دارو کار راحت تر است برای اینکه دارو بیمه است و ۹۵ درصد مردم هم بیمه هستند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: اگر بخواهیم از قاچاق دارو پیشگیری کنیم باید ارز نیمایی را در اختیار وارد کننده قرار دهیم تا آن را از بورس تهیه کنند، اما قیمت برای مردم تغییر نکند و مابه التفاوت را دولت از نرخ ارز بدهد، راه دیگر برخورد است که در اختیار ما نیست و به وزارت کشور و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مربوط می شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7