فراسو یادداشت

اپل واچ جدید؛ ابزاری مفید یا عامل تشخیص‌های اضافه؟

ترجمه اختصاصی خبرگزاری صدای پزشکان

هفته گذشته رونمایی اپل از نسل جدید ساعت‌هایش اتفاق افتاد. ساعت‌هایی که ادعا شده است به سلامت صاحب خود اهمیت می‌دهد و مبنای این ادعا دو ویژگی جدید این ساعت‌ها بوده است که به نوعی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار گرفته است. تاییدی که باعث واکنش‌های متفاوتی شده است.

نسل جدید این ساعت‌ها قادر هستند از طریق یک حسگر، نوار قلب ۳۰ ثانیه‌ای ضبط کنند و تشخیص دهد که آیا ریتم قلبی طبیعی است یا AF مشاهده می‌شود. سپس این نوارها در یک فایل PDF ذخیره می‌شود. همچنین نسل آتی این ساعت قادر خواهد بود که ریتم غیرطبیعی یا تعداد غیرطبیعی ضربان را نیز هشدار دهد.

دومین برنامه‌ای که در حوزه سلامت تهیه شده است، قادر است با استفاده از شتاب‌سنج در صورت تشخیص سقوط و افتادن، هشدار دهد. اگرپس از ۶۰ ثانیه از هشدار اولیه هیچ‌گونه حرکتی شناسایی نشود، ساعت خود به خود با اورژانس تماس می‌گیرد و مکان را ارسال می‌کند.

رییس انجمن قلب آمریکا، دکتر Ivor J. Benjamin معتقد است با توجه به این که بسیاری از علائمی که بیماران ذکر میکنند هنگام ویزیت وجود ندارد، امکان ثبت نوار قلب مدام در طول روز یک ویژگی بسیار مثبت است. از طرف دیگر ادیتور سایت Medscape، دکتر Eric Topol هشدار می‌دهد که این نوارهای قلب، باعث افزایش موارد مثبت کاذب low-risk AF هایی می‌شود که نیاز به درمان ندارند. همچنین ایشان اندازه گیری تعداد ضربان قلب بدون اندازه گیری اشباع اکسیژن و فشار خون و تعداد تنفس را کم اهمیت می‌داند.

محقق دیگر این سایت، دکتر John Mandrola که خود الکتروفیزیولوژیست است، نیز معتقد است که این برنامه ممکن است باعث تشخیص اشتباه یا درمان بیش از اندازه شود. البته ایشان نتایج این داده‌ها را طی سال‌ها و حتی دهه‌ها بسیار ارزشمند قلمداد کرد. همچنین در بسیاری از موارد هزینه Holter monitoring صدها و بلکه هزار دلار می‌شود ولی ساعت اپل ۳۹۹ دلار هزینه دارد.

دکتر Scott Gottlieb، از اعضای FDA ضمن تایید قابلیت‌های این برنامه تاکید می‌کند که این برنامه مناسب افراد با ریتم AF تشخیص داده شده یا افراد زیر ۲۲ سال نیست. وی می‌افزاید هر ریتم غیرطبیعی که هشدار داده می شود الزاما ریتم AF ( و حتی ریتم AF دارای اهمیت) نیست و از طرف دیگر نبود هشدار نیز دلیل بر نبود مشکل نیست. بنابراین این ساعت فعلا جایگزین روش‌های مرسوم تشخیص نمی‌تواند باشد.

این رونمایی پر سر و صدا در خارج از حوزه پزشکی نیز مورد توجه بوده است. کمدین معروف  آمریکایی  Ellen DeGeneres هم در برنامه خود این ابزار را سوژه خود قرار داد و گفت احتمالا شرکت اپل برای استفاده از ECG چهل دلار بیشتر از شما خواهد گرفت!

ترجمه از دکتر حامد چراغعلی

منبع:MEDSCAPE

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7