دانشجویان متخصصین

شایعات در مورد رتبه بورد دختر وزیر بهداشت در گفتگوی صدای پزشکان با دکتر نوربالا رییس هیات بورد روانپزشکی

صدای پزشکان: دکتر نوربالا با توجه به اینکه جنابعالی ریاست هیات بورد روانپزشکی رو بر عهده دارید، خواستیم نظر شما را در مورد شایعاتی که اخیرا در مورد خانم دکتر هاشمی، دختر وزیر بهداشت و رتبه ای که ایشان در آزمون بورد آورده اند، بپرسیم؟

دکتر نوربالا: حقیقت قضیه اینست که در کشور ما، شایعات زیادی مطرح می شود اما اینکه فردی را صرفا بدلیل انتساب به وزیر بهداشت و بدون مدرک مناسب دیگر، متهم به گرفتن نمره بدون داشتن صلاحیت لازم کنیم، نه تنها ظلم به شخص ایشان و وزیر بهداشت است بلکه ظلم مضاعفی هم در حق هیات بورد محسوب می شود. ابتدا بطور خلاصه در مورد روند این آزمون توضیح میدهم. آزمون کتبی که کاملا برنامه مشخصی دارد، در مرحله نخست برگزار می شود و تصحیح آن هم برعهده ما نیست. پس از قبولی در آژمون کتبی نوبت به آزمون شفاهی میرسد. نکته مهم اینکه پس از آزمون کتبی، نمرات داوطلبان پذیرفته شده تا انتهای آزمون شفاهی در اختیار هیات ممتحن قرار نمی گیرد. آزمون شفاهی هم در سالهای اخیر روال کاملا مشخصی داشته است.  پنج مرحله برای آزمون شفاهی داشته ایم و در هیچ ایستگاهی مشخص نبوده که چه کسی با کدام استاد امتحان خواهد داشت. از طرف دیگر در سالهای اخیر ما روال اضافه تری هم داشته ایم ، آن هم اینکه هیچ دستیاری نباید با اساتید همان دانشگاه مورد آزمون شفاهی قرار گیرد. چند سال است که این روندها اجرا شده و اساتید نمی توانسته اند حب و بغضی اعمال کنند، هرچند نهایتا ممکن است که استانداردهای اساتید تا حدی متفاوت باشد اما اینکه با قصد قبلی، نمره ای بدهند، شدنی نبوده است.

من شخصا در مورد ایشان از آنجا که میدانستم دختر وزیر هستند، از قبل از آزمون حساسیت داشتم و از اساتید دانشگاه ایران پرس و جو کرده بودم و گفته بودند که انتظار رتبه یک تا سه را دارند. بعبارت دیگر، ایشان به اذعان اساتید دانشگاه ایران شانس رتبه آوردن حتی بیش از این هم داشته اند. ضمنا خواهر ایشان هم پیشتر در آزمون بورد روانپزشکی شرکت  داشته اند که رتبه ایشان جز نفرات برتر نبوده است.

صدای پزشکان: به نظر شما چرا چنین شایعاتی مطرح شده است؟

به نظر می رسد در این مورد خاص، بحثهای سیاسی و جناحی و انتقادات از عملکرد یک فرد یا دستگاه به خانواده و فرزندان او تسری پیدا کرده است. حتی مطرح شده است که اعضای هیات بورد، تحت فشار بوده اند تا به ایشان نمره بدهند که کاملا بی اساس است. این روش برخورد، ظالمانه و خارج از حق و عدل است.

صدای پزشکان: آیا ممکن است در مورد وضعیت خواهر ایشان درآزمون سالهای پیش بیشتر توضیح دهید.

دکتر نوربالا: ایشان سه سال قبل آزمون بورد داشته اند که البته نمره لازم برای قبولی را کسب کرده اما رتبه برتر نداشته اند و این مورد هم بخوبی نشان میدهد که اگر بنا بود حب و بغضی اعمال شود، آن زمان هم انجام میشد.

صدای پزشکان: آقای دکتر بنظر میرسد دلیلی که برای طرح این اتهام بیان شده اختلاف نمره کتبی (۱۲۲) و شفاهی (۱۳۶( بوده است. آیا در این مورد توضیحی دارید؟ آیا موارد مشابه دیگری در گذشته با چنین اختلافی بین آزمون کتبی و شفاهی بوده است؟

دکتر نوربالا: ظاهرا نمره ایشان در آزمون کتبی بالای ۱۲۰ بوده است، این درحالی است که نمره قبولی آزمون کتبی ۱۰۵ میباشد یعنی حتی نمره کتبی ایشان خیلی بالاتر از حد قبولی در آزمون بوده است. متاسفانه در بعضی رسانه ها مطرح شده که ایشان پایین ترین نمره کتبی را آورده حال آنکه نمره کتبی ایشان بسیار هم بالا بوده است. از طرف دیگر، لزومی ندارد که نمره کتبی و شفاهی افراد همخوانی داشته باشند که اگر اینطور بود، اصلن نیازی به برگزاری آزمون شفاهی احساس نمیشد و به همان نمره کتبی اکتفا میکردیم. همین نفس برگزاری آزمون شفاهی نشان دهنده استقلال ذاتی این دو نمره از یکدیگر است. در واقع آزمون کتبی دانش را میسنجد وآزمون شفاهی مهارت را.  در عمل هم تا به حال بارها پیش آمده است که فردی نمره کتبی بالایی بدست آورده ولی فرد نمره عملی خوبی نداشته است یا برعکس.

صدای پزشکان: در آخر آیا توضیح اضافه تری دارید؟

دکتر نوربالا: باید اضافه کنم که افراد هیات بورد، منتخبین دانشگاهها و افراد موجه و شناخته شده هر رشته تخصصی هستند. اینها افرادی نیستند که حیثیت خودشان را قربانی رتبه آوردن یک فرد خاص کنند. نهایتا اینکه نباید به خود اجازه دهیم علایق سیاسی و جناحی ما یا نارضایتی ما از یک مجموعه یا فرد باعث شود تا به خانواده او چنین اتهامات سنگینی وارد کنیم.

صدای پزشکان: ممنون از اینکه وقتتان را در اختیار ما قرار دادید.

 

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7