نظام سلامت

باید به نسبت پولی که داریم برای سلامت مردم هزینه کنیم

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از ایلنا، مسعود پزشکیان  با اشاره به سرنوشت طرح تحول سلامت گفت: من حدود پنج سال پیش و قبل از اینکه اینها بخواهند طرح را اجرا کنند و حتی در حین اجرا به آنها گفتم که این کار از نظر علمی شدنی نیست. اگر کل اعتبار دولت را هم می‌دادند، امکان اینکه طبق این روش بتوانیم پیش برویم، غیرممکن بود. کجای دنیا چنین کاری را کرده‌اند که حالا ما بخواهیم ادامه‌اش دهیم، ولی متاسفانه آن موقع خیال می‌کردند، که ما می‌خواهیم برخورد سیاسی یا هر کار دیگری با آنها کنیم.

پزشکیان تاکید کرد: غیرممکن است، راهی را برویم که پیش‌تر در دنیا از نظر علمی و تحقیقاتی آن راه را نرفته‌اند و متوجه شدند که غلط است و سپس برگشتند. در اینجا بحث نگاه مطرح است و به عنوان مثال اگر شما جهت را اشتباه بروید، در صورتی که بهترین مدیر و بهترین راننده هم باشید، به جایی می‌رسید که آنجا هدف مورد نظر نبوده است، در واقع برای جهتی که در نظر گرفته شده، اگر بهترین مدیران را هم می‌گذاشتیم، باز مشکل پیدا می‌کردیم.

نائب رئیس مجلس در واکنش به عدم تامین دارو برای برخی بیماران نادر و این باور وزارت بهداشت مبنی بر اینکه مردم حاضر نیستند، هزینه سنگین از بیت‌المال برای افزایش طول عمر دو یا سه ساله بیماران و یک بیماری که اثربخشی دارو روی آن ثابت نشده هزینه شود، گفت: این مساله دست وزیر نیست. ما یک پول مشخص با بیماری‌های فراوان داریم، در نتیجه باید به نسبت پولی که داریم کاری کنیم که شرایط سلامت افراد جامعه تامین شود، نه اینکه بگویم، می‌توانیم این پول را به همه بدهیم. بنابراین باید این مساله بر اساس عدد و رقم ارزیابی شود و ببینیم این پول را به کجا می‌توان داد تا تاثیر بیشتری در سلامت و زندگی مردم داشته باشد.

پزشکیان در پایان گفت: شما کجا را دیده‌اید که دولت‌ها بیایند، چنین پولی بدهند؟ در این میان باید مشارکت‌ها و کمک‌های مردمی هم باشد تا بتوان پاسخگوی همه نیازها بود. در خود آمریکا هم با آن همه پول و ثروت، موسسه‌های خیریه وجود دارند و کمک می‌کنند، در ایران این هم باید این مساله درست شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7