دیده بان سلامت نظام سلامت

۹ درصد هزینه های بهداشتی کشور صرف دیابت می شود

نایب رئیس کمیته ملی مبارزه با بیماری غیر واگیر وزارت بهداشت، گفت: حدود ۹ درصد هزینه های بهداشتی کشور، مختص دیابت است.

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از خبرگزاری مهر، باقر لاریجانی با بیان اینکه راه اندازی کلینیک های تخصصی دیابت توسط کارگروه ملی دیابت در حال پیگیری است، گفت: بیماری دیابت عامل بسیاری از ناتوانی ها در سطح جامعه است و راه اندازی این کلینیک ها در دانشگاه های علوم پزشکی می تواند نقش چشمگیری در کنترل این بیماری و عوارض آن داشته باشد.

وی با اشاره به راه اندازی  کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر و همکاری های صورت گرفته در قالب این کمیته در سطح وزارت بهداشت و همچنین سایر نهادهای مرتبط، افزود: سند ملی کنترل بیماری های غیرواگیر در کشور تدوین شده و در حال حاضر برنامه مدونی در کشور برای پیشگیری از این بیماری ها وجود دارد.

لاریجانی با اشاره به اهداف این سند، گقت: ثابت نگهداشتن میزان بیماری دیابت و چاقی یکی از اهداف این سند است که در کارگروه دیابت در دست پیگیری است.

وی با تاکید بر اینکه بیماری دیابت باید جدی گرفته شود اظهار داشت: بیماریهای غیرواگیر  باعث ۸۰ درصد مرگ و ۵۳ درصد بار بیماری ها در دنیا هستند و در این بین، دیابت شایع ترین بیماری متابولیک در دنیاست. به طوری که در سال ۲۰۱۷، ۴ میلیون نفر بر اثر دیابت در دنیا جان خود را از دست داده اند.

نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر گفت: روند ابتلای افراد به دیابت در دنیا رو به افزایش است. در سال ۲۰۱۷ حدود ۴۵۰ میلیون بیمار دیابتی در دنیا داشتیم و تخمین زده شده که در سال ۲۰۴۵ حدود ۶۳۰ میلیون بیمار دیابتی در جهان خواهیم داشت.

وی از هزینه های بالای بیماری دیابت در نقاط مختلف جهان سخن گفت و افزود: حدود ۹ درصد از هزینه های بهداشتی در ایران صرف بیماری دیابت می شود.

لاریجانی با بیان اینکه کارگروه ملی دیابت در ذیل کمیته ملی بیماری های غیرواگیر تشکیل شده است  گفت: این کارگروه برنامه های ویژه ای را برای کنترل بیماری دیابت و عوارض ناشی از آن در کشور پیگیری می کند.

نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر تدوین چارچوب ملی ارایه خدمت در بیماری دیابت را یکی از اقدامات این کارگروه ذکر کرد و گفت: برنامه ریزی برای آموزش های عمومی و تخصصی در زمینه دیابت، راه اندازی نظام ثبت دیابت و پیگیری برای گسترش راه اندازی کلینیک های ویژه دیابت از برنامه هایی است که توسط این کارگروه انجام شده است.

وی از عوارض بیماری دیابت و اثرات آن بر سلامت افراد سخن گفت و اظهار داشت: در چارچوب ملی خدمات دیابت علاوه بر جلوگیری از افزایش شیوع این بیماری، هدف این است که خدمات مناسبی به افراد مبتلا ارائه و از عوارض این بیماری جلوگیری شود.

لاریجانی ادامه داد: راه اندازی کلینیک های ویژه دیابت برنامه ای است که می تواند ضمن کنترل این بیماری، خدمات مناسبی به بیماران ارائه نماید.

وی از انجام مطالعات پشتیبان در سطح ملی درخصوص بیماری های غیرواگیر، از جمله دیابت سخن گفت و اظهار داشت: بر اساس مطالعه STEPS که با همکاری پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران صورت گرفته نیاز استان های مختلف کشور به کلینیک های ویژه دیابت و همچنین ملزومات و زیرساخت های لازم برای راه اندازی این کلینیک ها محاسبه شده است.

نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر نظارت، ثبت دیابت، پوشش بیمه، کیفیت مراقبت،پوشش درمان و مقابله با افزایش شیوع دیابت را از اهداف راه اندازی کلینیک‌های تخصصی دیابت ذکر کرد و گفت: بدون شک راه اندازی این کلینیک ها در کشور می تواند نقش بسزایی در کنترل بیماری دیابت داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه بزودی آیین نامه راه اندازی این کلینیک ها به دانشگاههای علوم پزشکی کشور ابلاغ می شود گفت: مناطق آمایشی می توانند نقش چشمگیری در توسعه کلینیک های ویژه دیابت و راه اندازی آن در دانشگاه های منطقه داشته باشند.

لاریجانی اضافه کرد: اطلاعات جامعی درخصوص بیماری دیابت در اختیار مدیران استانی قرار گرفته و امیدواریم مسئولین دانشگاه ها با جلب همکاری سایر نهادها در استان بتوانند در راه اندازی کلینیک های ویژه دیابت و برنامه ریزی برای کنترل این بیماری مشارکت نمایند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7