آموزشی صنفی

وزیر بهداشت : بومی‌گزینی در پزشکی باید به طور کامل اجرا شود / افزایش دوره های کوتاه مدت مهارتی

وزیر بهداشت گفت: تغییر ساختار وزارت بهداشت، حل شدن موضوع بومی گزینی و افزایش دوره های مهارتی در علوم پزشکی مهمترین دغدغه های وزارت بهداشت است.

به گزارش صدای پزشکان و به نقا از خبرگزاری مهر، دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی امروز ۲۹ مهر ماه در نشست معاونین آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در محل دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: ۲۰۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی در ۶۰ دانشگاه تحصیل می کنند و ما در آستانه چهلمین سالروز انقلاب اسلامی با کارنامه درخشانی در علوم پزشکی مواجهیم.

بومی گزینی در پزشکی باید به طور کامل اجرا شود

وی گفت: یک بار برای همیشه ظرفیت های علوم پزشکی را به نحوی تغییر دهید که بومی گزینی به طور کامل اجرا شود حتی اگر قرار است ظرفیت آزاد ولو به مدت ۵ سال به حداقل برسد.

وی افزود: طرح فقط باید برای کسب مهارت بماند تا دانشجوی پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و سایر رشته ها در کار خودشان ورزیده شوند.

هاشمی یادآور شد: رفتار دانشگاه ها برای بومی گزینی بسیار مهم است هر دانشگاهی عدم نیاز اعلام کند دیگر به آنجا نیرو نخواهیم داد چرا که به نظر من عدم نیاز یعنی پارتی بازی.

وی با اشاره به لزوم برنامه های بلند مدت در حوزه آموزش پزشکی گفت: طول دوره ها را کاهش دهیم، باید متوجه باشیم یا بین همکاران مان بدنام شویم یا منافع مردم را در نظر بگیریم برای من اصلا مهم نیست چه قضاوتی می شود بنای من فراهم کردن خدمات برای مناطق محروم است و وقتی آن رشته تخصصی حق خود را در تعارض منافع می بیند من مردم را انتخاب می کنم.

افزایش دوره های کوتاه مدت مهارتی

وزیر بهداشت با تاکید بر افزایش دوره های کوتاه مدت مهارتی گفت: یکی از مشکلات کشور بیکاری است و دوره های کوتاه مدت می توانند شغل ایجاد کنند. حال اگر یک رشته تخصصی با این دوره های کوتاه مدت مخالف است خودتان در مورد آن دوره تصمیم بگیرید و اجازه تعارض منافع ندهید چرا که این رشته ها می توانند شغل ایجاد کنند و ارزان تر تمام شود.

وی افزود: دو سال است قانون بومی گزینی اعلام شده است و دانشگاه ها نباید تعهد عام بگیرند از همین اکنون باید مشخص کنیم که چه تعداد پزشک، داروساز و دندانپزشک و متخصص بر اساس قانون بومی گزینی جذب کرده ایم و جای آنها را برای ارائه خدمات مشخص کنیم تا فرد بتواند برای ده سال آینده خود برنامه ریزی کند.

هاشمی با اشاره به بحث بودجه و امکانات اظهار داشت: شرایط کشور متفاوت از سال گذشته است و لازم است بدانید برنامه های دشمنان شکست خورده است و آنها آرزوهای خودشان را به گور می برند. باید مراقبت کنیم تا بهانه دست کسی ندهید. از همراهی کردن با دامن زدن به توقعات بپرهیزید چرا که افزایش توقعات در جامعه علمی مشکل ایجاد می کند.

وی گفت: من اصلا کتمان نمی کنم در برخی از بخش ها ناکارآمدی وجود دارد اما اکنون بحث ایران و یکپارچگی ایران است و ما از فراز و نشیب هایی که اکنون داریم می گذریم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: من یک سال پیش پیش بینی کرده بودم و در جمع روسای دانشگاه ها به این موضوع اشاره کردم که در حوزه تجهیزات پزشکی و دارو، دشمنان برنامه هایی دارند و این موضوعات را در شبکه ها، وبسایت ها و مراکز متعدد پیگیری می کنند چرا که یکی از نقاطی است که می توانند از آن برای رساندن نقطه جوش استفاده کنند زیرا بنا بر بی اعتبار کردن است.

وی گفت: اگر هر دستگاه اجرایی، تقنینی یا قضایی بی اعتبار شود بازار شایعه اقبال پیدا خواهد کرد؛ مقصود آنها تخریب کسانی است که مرجعیت دارند و آن وقت می توانند هر جنس تقلبی را به افکار عمومی قالب کنند. باید در این زمینه تدبیر کنیم و اجازه ندهیم تخریب به وجود آید.

هاشمی گفت: به خصوص در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی نیاز به امکانات، بودجه، دستگاه تبلیغاتی داریم اما باید در دانشگاه ها تدبیر کنید و نگذارید مشکلی به وجود بیاید.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7