نظام سلامت

آخرین وضعیت بازار دارویی کشور و توصیه وزارت بهداشت به مردم

سخنگوی وزارت بهداشت آخرین وضعیت بازار دارویی کشور را تشریح کرد و با بیان اینکه خوشبختانه در آبان‌ماه میزان کمبود اقلام دارویی در کشور زیر ۳۰ درصد بوده که کمتر از یک درصد بازار موجود را شامل می‌شود، گفت: مردم از کیفیت داروی داخلی مطمئن باشند و پول‌شان را برای داروهای خارجی که ممکن است قاچاق بوده و یا کیفیت مناسبی نداشته باشند، هزینه نکنند.

به گزارش صدای پزشکان، به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در ادامه نشست خبری این هفته خود با اصحاب رسانه، درباره بازار دارویی کشور افزود: علی‌رغم مشکلاتی که دشمنان برای دارو و ملزومات و تجهیزات پزشکی ایجاد کرده‌اند و میزان کمبود برخی اقلام دارویی ما به میزان قابل توجهی رسید، اما خوشبختانه در آبان‌ماه میزان کمبود اقلام دارویی در کشور زیر ۳۰ درصد بوده که کمتر از یک درصد بازار موجود را شامل می‌شود.

وی تاکید کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های خوبی که انجام شده و حمایت‌ خوبی که دولت از حوزه دارو می‌کند و اختصاص سه میلیارد دلار از ۳.۵ میلیارد دلار حوزه دارو و تجهیزات مصرفی، توانستیم اقدامات کورکورانه و مغرضانه دشمن را کنترل کنیم.  بنابراین مردم درباره دارو نگران نباشند.

حریرچی با اشاره به ذخیره‌سازی بیش از حد برخی داروها از سوی مردم، اظهار کرد: به عنوان مثال ما داروی وارفارین را به میزان مصرف چهار ماه توزیع کردیم، اما در ارز یک هفته تمام شد. ما به مردم اطمینان می‌دهیم که ذخائر دارویی‌مان بین شش ماه تا دو سال است و نگران نباشند. از طرفی طبق قانون مکلف هستیم به جز در موارد استثنا، داروهای خارجی مشابه تولید داخل را وارد نکنیم.  بنابراین مردم از کیفیت داروی داخلی مطمئن باشند و پول‌شان را برای داروهای خارجی که ممکن است قاچاق بوده و یا کیفیت مناسبی نداشته باشند، هزینه نکنند. در عین حال یکسری اقلام به عنوان کمبود دارو گزارش شدند، اما اینها مکمل‌ هستند و در اکثر موارد مصرف مکمل لازم و ضروری نیست، ضمن این که موارد قاچاق آن هم وجود دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: البته ما دشمنی دشمنان‌مان را به جهانیان نشان می‌دهیم. آنها برخلاف ادعایشان دروغ می‌گویند و داروهای ما را به صورت خاص هدف‌گیری کرده‌اند و البته موفق شدیم توطئه‌ آنها را از طریق شرکای دیگرمان رفع کنیم.

ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان برای تهیه دارو و ملزومات پزشکی، همچنان ممنوع

حریرچی درباره‌ی جلوگیری از تخلفات پزشکی و تعرفه‌ای، اظهار کرد: اکثریت همکاران ما قانون را رعایت می‌کنند، اما صریحا تاکید می‌کنم که هرگونه دریافتی خارج از تعرفه مصوب و یا خارج از صورت‌حساب داروخانه یا بیمارستان کاملا غیرقانونی است. همچنین هرگونه فرستادن بیمار به خارج از بیمارستان برای تهیه ملزومات پزشکی ممنوع است و حتما باید از آن جلوگیری شود. از مردم خواهش می‌کنم در صورت دیدن چنین تخلفاتی حتما به سامانه ۱۹۰ اطلاع دهید. در عین حال این سامانه می‌تواند اطلاعات داروها را نیز در اختیار مردم قرار دهد.

وی ادامه داد: باید توجه کرد که برخی داروهای خاص را در برخی داروخانه‌های دولتی و بزرگ توزیع می‌کنیم. البته متوجه هستیم که با این کار مشکلاتی برای مردم ایجاد می‌شود، اما از مردم می‌خواهیم که در این دوران کمک کنند تا بتوانیم این مقطع را بگذرانیم.

تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای بیش از ۷۲ میلیون ایرانی

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه صحبت‌هایش، گفت: از مردم می‌خواهم حتما به مراکز بهداشتی و درمانی دولتی مراجعه کرده و پرونده الکترونیک سلامت خود را تشکیل دهند. در حال حاضر اطلاعات اولیه بیش از ۷۲ میلیون نفر را در پرونده الکترونیک سلامت وارد کرده‌ایم و بیش از ۵۲ میلیون نفر حداقل یک خدمت در قالب پرونده الکترونیک دریافت کرده‌اند.  بنابراین آماده می‌شویم تا مراحل اجرای آن را که بحث نسخه‌نویسی الکترونیک و نظام ارجاع است را پیش بریم. در حال حاضر در استان کرمان و همچنین مراکز ملکی تامین اجتماعی نسخه‌نویسی الکترونیک آغاز شده و نظام ارجاع نیز در گلستان و گیلان وضعیت خوبی دارد. باید توجه کرد که مردم با مراجعه به مراکز دولتی می‌توانند مورد غربالگری هم قرار گیرند.

حریرچی ادامه داد: در حال حاضر ۶.۵ میلیون نفر فرد مبتلا به فشار خون در کشور وجود دارد که از بیماری خود خبر ندارند. حال اگر این افراد به مراکز درمانی دولتی مراجعه کنند، این موارد چک شده و در صورت نیاز خدمات لازم به آنها ارائه می‌شود.

و اما ماجرای مهمان جنجالی برنامه فرمول یک و اظهارات اخیر مجری

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره توضیحات مجری برنامه فرمول یک درباره پرونده یک کودک مبتلا به بیماری صعب‌العلاج، اظهار کرد: اولا از صداوسیما و برخی مجریانی که در حوزه سلامت فعالیت دارند، تشکر می‌کنیم، اما در برخی موارد افراد در برنامه زنده کار از دستشان خارج می‌شود. بنابراین اجازه دهید سلامت مردم را وزارت بهداشت و پزشکان پیش برند و بحث حمایت از بیماران را هم به وزارت بهداشت و خیریه‌ها بسپارید. در این مورد خاص مشخص شد که ۹۰ درصد هزینه‌ها از سوی وزارت بهداشت مورد حمایت قرار گرفته بود و مابقی هزینه‌ها را هم موسسه محک انجام داده بود. در همین‌جا از موسسه محک که مشکلات بیماران سرطانی را حل کرده و رسیدگی می‌کند، تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: تجربه این پرونده نشان داد که تبلیغات غیرحرفه‌ای و تبلیغاتی نتیجه نمی‌دهد و گاهی به دلیل عدم درک درست مطلب، موضوع تغییر می‌کند. در عین حال مطالبی که دراین مورد گفته می‌شود منصفانه است و به طور صریح و ضمنی اشتباهات را پذیرفته‌اند. در عین حال ما همواره اقدامات‌مان را در زمینه‌ کمک به بیماران پیش خواهیم برد.

سرانجام تدوین اسناد بهداشت، درمان و نیروی انسانی وزارت بهداشت

وی در پاسخ به سوالی درباره سرانجام تدوین اسناد بهداشت، درمان و نیروی انسانی وزارت بهداشت گفت: اقدامات متعددی در راستای تدوین اسناد راهبردی و جلوگیری از بروز رفتارهای سلیقه ای و یا ایجاد تغییر در سیاست ها پیش بینی کرده ایم. طبق قانون مکلفیم این اسناد را تدوین کنیم. در این راستا بر اساس الگوی بیمار دهی، امکانات مالی کشور و نظام ارجاع و سطح بندی باید وضعیت تخت‌های بستری کشور را مشخص کنیم. خوشبختانه تدوین سند درمان به مراحل نهایی خود رسیده و مشخص شده است که در هر شهر و شهرستان چه تعداد تخت باید وجود داشته باشد. همچنین بیمارستان‌های ارجاعی، منطقه‌ای و محلی در سطوح مختلف نیز پیش‌بینی شده و سعی شده از ایجاد بیمارستان‌هایی که هزینه‌زا هستند و کمک زیادی به مردم نمی‌کنند، اجتناب شود که این موضوع در همه بخش‌ها اعم از خیریه، خصوصی، نهادهای عمومی غیردولتی و بخش دولتی دیده شده است. در این راستا باید منابع لازم هم اختصاص یابند.

حریرچی افزود: با این اقدامات از تخلفاتی که در گذشته در بخش خصوصی رخ می‌داد هم پیشگیری می‌شود. در گذشته شاهد بودیم که کسی مجوز ساخت بیمارستانی را می‌گرفت و بعد این مجوز وارد فرایند خرید و فروش می‌شد. از طرفی در بخش خصوصی روالی ایجاد شده بود مبنی بر اینکه کسی بدون سرمایه، مجوز ساخت بیمارستان می‌گرفت، اما ساخت آن ۱۰ تا ۱۵ سال طول می‌کشید. در این زمینه مقرر کردیم که هرکسی مجوز ساخت بیمارستان می‌گیرد باید در موعد مقرر آن را بسازد و در عین حال اقدامات متعددی هم مبنی بر ابطال پروانه‌هایی که برای ساخت بیمارستان گرفته شده و در موعد مقرر ساخته نشده، انجام شده است.

حریرچی ادامه داد: در حوزه بهداشت نیز از قبل سندی را داشتیم و مشخص است که در کدام روستاها باید خانه بهداشت داشته باشیم و در کدام روستاها هم باید به صورت اقماری این خدمات وجود داشته باشد. در سطوح بالاتر این موضوع برای شهرها هم مشخص شده که خوشبختانه در روستاها و شهرهای کوچک کار تکمیل شده و در شهرهای بزرگ هم انجام می‌شود. درباره سند نیروی انسانی نیز کارمان درباره پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی تمام شده و درباره رشته‌های پرستاری و پیراپزشکی هم در دست اقدام است. متاسفانه برخی آمارهای غیردقیق در گذشته منتشر می‌شد و در برخی مناطق به صورت نادرست گفته می‌شد که کمبود نیرو وجود دارد. این اسناد اصیل و علمی هستند که ان شاءاله به نتیجه می‌رسند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات وزارت بهداشت با توجه به افزایش کودک آزاری در کشور، گفت: گرچه ممکن است این موضوع در حوزه مستقیم مسوولیت ما نباشد و بیشتر به اقدامات فرهنگی و پیشگیرانه در خانواده، مدارس و آموزش و پرورش مرتبط است، اما با توجه به مسوولیتی که در حوزه سلامت روان داریم، اقدامات متعددی را در اداره سلامت روان و اداره سلامت کودکان و نوجوانان انجام می‌دهیم. همچنین از طریق غربالگری افرادی را که زمینه بروز خشونت را دارند و خانواده‌های در معرض خطر را شناسایی کرده و سعی می‌کنیم با اقدامات مشاوره‌ای از بروز مشکل پیشگیری کنیم.

حریرچی ادامه داد: برای افرادی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند نیز از نظر پاسخگویی درمانی و مشاوره‌ای پروتکل‌های بیمارستانی داریم و بر اساس آن اقدام می‌کنیم. باید توجه کرد که انواع مختلف کودک آزاری بیشتر از سوی اقوام و آشنایان است. وزارت بهداشت اقدامات متعددی را در این حوزه انجام می‌دهد.

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره چگونگی حل مشکل تصادفات جاده‌ای و مرگ ناشی از آنها، اظهار کرد: حمل و نقل جاده‌ای، حمل و نقلی بسیار پرخطر است و میزان مرگ و میر آن بالاست، زیرا عامل انسانی به میزان زیادی در آن دخالت دارد. راه حل اساسی برای کاهش مرگ و میر ترافیکی، در وهله اول کاهش حمل و نقل جاده‌ای و انتقال آن به حمل و نقل‌های ایمن‌تر مانند قطار، تراموا و… است و در قدم دوم باید جاده‌ها را ایمن کنیم و قوانین را سختگیرانه‌تر و آموزش‌ها را بیشتر کنیم. باید توجه کرد که حدود ۱۲ سال بود که شاهد کاهش مرگ و میر جاده‌ای علی‌رغم افزایش تعداد خودروها و افراد دارای گواهینامه بودیم، اما متاسفانه امسال با افزایش مرگ و میر و افزایش تعداد مصدومان مواجه بودیم.

وضعیت وزارت بهداشت در قانون منع بکارگیری بازنشستگان

حریرچی درباره وضعیت وزارت بهداشت در زمینه قانون منع به کارگیری بازنشستگان نیز گفت: در کل وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی تعداد مشمولین این قانون کمتر از انگشتان دو دست است و در موعد مقرر در این زمینه اقدامات لازم را انجام می‌دهیم. دو نفر از معاونین هم در این زمینه مشمول هستند.

حریرچی همچنین در پاسخ به سوالی درباره وضعیت مقاومت بیمارستان‌های کشور گفت: لکه گذاری و انتخاب زمین برای برخی بیمارستان‌های کشور مناسب نبوده و به عنوان مثال شاهدیم ساختمان‌شان در مسیر مسیل ساخته شده و ممکن است بعد از بارندگی دچار مشکل شوند. همچنین برخی بیمارستان‌ها در محل‌هایی قرار دارند که از نظر زلزله آسیب‌پذیرند و ممکن است نزدیک گسل باشند. در حال حاضر حتما این موارد برای ساخت بیمارستان در نظر گرفته می‌شود و هم وزارت بهداشت و هم وزارت مسکن برای این موارد مانع ایجاد کرده و مجوز نمی‌دهند.

انتقاد شدید نسبت به تخصیص ارز نیمایی به دخانیات

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی مبنی بر اختصاص ارز نیمایی به دخانیات گفت: در این زمینه اعتراض شدیدی کردیم. از نظر ما اختصاص حتی یک ریال تسهیلات به حوزه دخانیات مضر است؛  کسانی که خواهان انجام چنین اقدامی هستند، ادعای افزایش قاچاق دارند، اما از نظر ما نباید هیچ ارزی به این حوزه اختصاص یابد. گرچه وزارت بهداشت در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده می‌کند، اما در حوزه دخانیات حساس است.

وی افزود: هرچند اقداماتی در راستای افزایش مالیات بر دخانیات در کشور انجام شده، اما همچنان کشور ما جزو کشورهایی است که کمترین میزان مالیات و قیمت در حوزه دخانیات را دارد. این درحالیست که مهم‌ترین عامل جلوگیری از گسترش مصرف دخانیات ایجاد محدودیت ازطریق قیمت است؛  چراکه اکثر افرادی که عادت می‌کنند سیگار بکشند، این اقدام را از دوران نوجوانی که فرد دچار محدودیت مالی است، شروع می‌کنند. همچنین در خانواده‌های فقیر هم مصرف دخانیات قسمت قابل توجهی از هزینه ها را به خود اختصاص می‌دهد.

حریرچی ادامه داد: تجربه دنیا ثابت کرده که گرچه آموزش و فرهنگسازی در کاهش مصرف دخانیات موثر است، اما هیچ یک از این اقدامات به اندازه افزایش قیمت موثر نیست. راه افزایش قیمت هم افزایش مالیات است تا از این طریق قسمتی از هزینه‌های مصرف دخانیات برای کشور جبران شده و به درآمدهای عمومی کمک کند. ما در این زمینه پیگیریم اما باید توجه کرد که لابی دخانیات بسیار قوی است و تکنیک‌هایی برای قانع کردن سیاستگذاران دارد.

وی درباره نمایش مصرف مواد دخانی در برخی سریال‌ها و فیلم ها نیز گفت: مصوبه وزارت بهداشت و مصوبه مجلس درباره کالاهای آسیب رسان به سلامت بر سر جای خود باقی است. در قدم نخست از تهیه کنندگان و کارگردان‌ها می‌خواهم که این محدودیت قانونی را رعایت کنند، اما اگر این کار را نکردند ما از طریق قانونی برخورد می‌کنیم.

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت شیوع حصبه نیز گفت: حصبه بیشتر از طریق آب و غذا ی آلوده منتقل می‌شود و علایم آن شامل اسهال، سردرد و… است. این بیماری در دنیا حدود ١۶میلیون تا ٣٢ میلیون نفر  مبتلا دارد و سالانه حدود ۵٠٠ تا ۶٠٠ هزار نفر به آن مبتلا می‌شوند. علت اصلی آن آلودگی آب‌های سطحی به مدفوع است و از طریق غذای غیربهداشتی و سبزیجات آلوده نیز منتقل می‌شود. مگس نیز از عوامل منتقل کننده این بیماری است.

وی افزود: عامل اصلی انتقال این بیماری در کشور ما، انتقال از کشورهای دیگر است و میزان بروز و شیوع آن در کشور کاهش بسیار زیادی داشته است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7