پزشکان عمومی دانش آموختگان

حداقل خواسته های پزشکان در طی نامه ای خطاب به دکتر توکلی، مدیر کل بازرسی وزارت بهداشت، مطرح شد

به گزارش صدای پزشکان، در ادامه پیگیری های مطالبات پزشکان طرحی حداقل خواسته های پزشکان در طی نامه ای خطاب به دکتر توکلی، مدیر کل بازرسی وزارت بهداشت، مطرح شد.

 در بخشی از این نامه آمده است: “باید اذعان داشت که اخذ تعهدنامه های یکطرفه و یکجانبه که تنها منفعت دانشگاه علوم پزشکی را در نظر گرفته،از سوی معاونت درمان در دانشکده های محل خدمت با روحیه همکاری ناسازگار بوده و گرد بی اعتمادی را می گستراند.”

در متن این نامه آمده است؛

«بسمه تعالی»

جناب آقای دکتر توکلی

مدیر کل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

با عرض سلام و ادب

احتراما ما جمعی از متخصصان فارغ التحصیل طرحی سال ۹۷، نظر به مشکلات متعدد به وجود آمده از سوی معاونت های درمان استانهای مختلف مبنی بر عدم رعایت قانون تامین مسکن مناسب و منطبق با معیارهای مشخص شده از طرف وزارت محترم بهداشت ، و الزام متخصصان پزشک به امضای تعهد های یکطرفه و یکجانبه برای شروع همکاری در ابتدای کار، ضمن اینکه دریافت چنین تعهد هایی را یکجانبه، به اجبار ، با اکراه و غیرداوطلبانه می دانیم( چرا که عدم امضای تعهد نامه مساوی با عدم شروع کار در مرکز یاد شده و عواقب مادی و معنوی پزشکان خواهد بود)، خواهشمندیم با توجه به دستورالعمل های وزارت محترم بهداشت و یکسان نبودن برخورد با پزشکان در معاونت های استانها، قراردادی با تاکید بر قوانین موجود از سوی وزارت محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی تنظیم گردد و دراختیار معاونت های شهرهای مخلف جهت امضا قرار گیرد تا حقوق نیروی طرح منتسب به آن وزارتخانه محترم پایمال نگردد.

موارد زیر حداقل خواسته های پزشکان طرحی برای قید شدن در متن قرار داد مذکور خواهد بود:

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهر…..در برابر رعایت قوانین و مقررات استخدامی از سوی پزشکان متعهد گردد:

۱.طبق ماده ۳۷ دستورالعمل اجرایی تعهد خدمت فارغ التحصیلان رشته های تخصص پزشکی بالینی مورخ ۸/۵/۹۷ ، معاونت درمان شهر مربوطه موظف به تامین مسکن مناسب و مورد رضایت پزشک متخصص همراه با امکانات رفاهی و وسایل مورد نیاز اسکان طبق لیست تعیین شده وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، بصورت پانسیون یا واگذاری خانه های استیجاری یا سازمانی بدون کسر اجاره بها از حقوق و یا تامین هزینه مسکن متناسب با نرخ روز و عرف آن منطقه در اختیار پزشک متخصص خواهد بود.بدیهی است شروع به کار متخصصان مربوطه در صورت تامین و استمرار شرایط ذکر شده و یا توافق پزشک متخصص با معاونت درمان آن شهر در این زمینه خواهد بود.

۲.معاونت درمان شهر مربوطه متعهد و ملزم به تامین امنیت پزشک و خانواده وی در حیطه محیط درمانی خواهد شد، و هر گونه آسیبی به پزشک مترادف با ایجاد حق توقف کار در آن مرکز درمانی و اعاده همه خسارتهای ایجاد شده به پزشک متخصص از طرف وی گردد.

۳.پزشک طرف قرارداد محق به دریافت منظم حقوق پایه و حق مقیمی و ماندگاری و کارانه طبق قوانین و مقررات مربوطه در پایان هر ماه خواهد بود. بدیهی است درصورت عدم پرداخت به موقع و منظم حقوق پایه و حق مقیمی و کارانه ظرف مدت یک ماه، مساله جهت بررسی و پیگیری به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی جهت لغو همکاری پزشک ارجاع خواهد شد.

۴.معاونت درمان مربوطه، برای افرادی که بومی آن استان نیستند موظف به برقراری ایمن ترین وسیله حمل و نقل عمومی و پرداخت هزینه آن بدون کسر هزینه از حقوق پزشک برای حداقل یک بار در ماه خواهد شد.

۵.معاونت درمان مربوطه متعهد شود درابتدای شروع به کار متخصصین طرحی در قبال حوادث رخ داده برای پزشکان طرحی من جمله فوت و نقص عضو و از کار افتادگی و هزینه های پزشکی ناشی از حادثه در جاده ها در حین انجام وظیفه، بیمه عمر و حوادث صادر نماید.

در ادامه ضمن تشکر از زحمات حضرتعالی در خصوص پیگیری مشکلات اینجانبان ،شکایات خود را از کارشناسان معاونت های درمان در پاسخگویی به سوالات متخصصین طرحی در این دوره خدمتتان ابراز داشته و دریافت پاسخی روشن، شفاف و کامل از سوی مسیولین را حق خود برای تصمیم گیری های آینده زندگی خود می دانیم.

متاسفانه عدم همکاری مناسب معاونت درمان جهت تهیه مسکن در برخی از استان های کشور مشکلاتی را برای همکارانتان ایجاد کرده است که خواهشمند است با پیگیری حضرتعالی این مهم مرتفع شود.

باید اذعان داشت که اخذ تعهدنامه های یکطرفه و یکجانبه که تنها منفعت دانشگاه علوم پزشکی را در نظر گرفته، از سوی معاونت درمان در دانشکده های محل خدمت با روحیه همکاری ناسازگار بوده و گرد بی اعتمادی را می گستراند.

در پایان امید است  با همکاری های متقابل و نه یکجانبه و تعاملی سازنده، کمی از مشکلات کلان سلامت کشور کاسته شود.

پیشاپیش از توجه و حمایت جنابعالی به مشکلات پزشکان جوان طرحی سپاسگزاریم و تسریع در پیگیری این مشکلات موجب امتنان خواهد بود.

جمعی از پزشکان طرحی پاییز ۹۷

۱/۹/۹۷

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7