پزشکان عمومی

واکنش انجمن پزشکان عمومی به حقوق ۱۷ میلیونی

دکتر عزت‌الله گل‌علیزاده روز شنبه در نشست خبری که در محل سازمان نظام پزشکی برگزار شد، با بیان اینکه ۸۰ هزار پزشک عمومی عضو سازمان نظام پزشکی هستند، گفت: آمار دقیق و مستند از پزشکان عمومی فعال نداریم.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری مهر نایب رئیس انجمن پزشکان عمومی در واکنش به دریافتی های ۱۷ میلیونی پزشکان عمومی، تاکید کرد: از وزارت بهداشت خواسته ایم لیست مراکزی که چنین پرداختی هایی دارند، اعلام کنند.

دکتر عزت‌الله گل‌علیزاده روز شنبه در نشست خبری که در محل سازمان نظام پزشکی برگزار شد، با بیان اینکه ۸۰ هزار پزشک عمومی عضو سازمان نظام پزشکی هستند، گفت: آمار دقیق و مستند از پزشکان عمومی فعال نداریم.

وی با اعلام اینکه ۵ درصد این پزشکان فوت شده‌اند و ۵ درصد به خارج از کشور مهاجرت داشته اند، افزود: در حدود ۱۲ تا ۱۵ هزار پزشک عمومی در استخدام وزارت بهداشت هستند و ۱۸ تا ۲۰ هزار پزشک عمومی نیز طرف قرارداد با بیمه‌ها هستند که به معنی آن است که این پزشکان نیز مطب فعال دارند.

گل علیزاده ادامه داد: حدود ۱۰ هزار نفر دستیار داریم که تا زمان فارغ‌التحصیلی به عنوان پزشک عمومی تلقی می‌شوند. جمعا حدود ۳۰ هزار پزشک عمومی باقی می‌ماند که ۱۰ تا ۱۲ هزار نفر از آنان مشغول آماده شدن برای دستیاری هستند. در مجموع ۲۵ تا ۳۰ هزار نفر نیز یا به حرفه پزشکی نمی‌پردازند یا کنج کتابخانه‌ها مشغول آمادگی برای آزمون دستیاری هستند.

وی با عنوان این مطلب که در حدود ۸۵ درصد خدمات نظام سلامت توسط پزشکان عمومی ارائه می گردد، گفت: باید جایگاه پزشک عمومی در نظام سلامت کشور تعریف شود. آنچه که در قانون در این زمینه مورد توجه قرار گرفته طراحی پزشک خانواده و نظام ارجاع و سطح‌بندی خدمات است.

گل علیزاده در پاسخ به اظهاراتی مبنی بر لحاظ دریافت‌های چند میلیونی برای پزشکان عمومی و عدم استقبال پزشکان از این موضوع گفت: چنین ادبیاتی را قبول ندارم. از همکاران‌مان در وزارت بهداشت خواسته‌ایم لیست مراکزی که با این اعداد و ارقام برای جذب پزشکان عمومی اقدام می‌کنند را اعلام کنند تا همکاران ما بتوانند ثبت‌نام کنند.

وی با اشاره به اجرای طرح پزشک خانواده در روستاها از سال ۸۴ ، افزود: متاسفانه بنا به دلایلی این طرح در نیمه راه رها شد. از آنجا که حقوق و دستمزد پزشکان را نمی‌پرداختند، ۱۵۰۰ نفر از پزشکان فعال در این طرح قید پزشک خانواده روستایی را زدند و همین امر ضریب ماندگاری در روستاها را کاهش داد.

گل علیزاده ادامه داد: خوشبختانه با اجرای طرح تحول نظام سلامت، مقداری وضعیت معیشتی همکاران بهتر شده است. البته همه چیز پول نیست و قطعا سلامت مردم در اولویت است. ما دنبال آن نیستیم که نان را در دامن پزشکان عمومی بگذارند. ما به دنبال احیای نام پزشکان عمومی هستیم که به حاشیه رانده شده‌اند و همین امر باعث بی‌بند و باری در نظام سلامت شده است.

وی افزود: از طرف دیگر روز به روز با بخشنامه‌های مختلف، دایره فعالیت‌ پزشکان عمومی محدودتر شده است و همین امر سبب شده است که پزشکان عمومی به گوشه رانده شده و قید پزشکی را بزنند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7