دانشجویان صنفی

شهریه دانشجویان پزشکی انتقالی از خارج، معادل دانشگاه مبدا است

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از ایرنا از وزارت بهداشت، خیرالله غلامی روز یکشنبه افزود: شرایط انتقال دانشجویان از دانشگاههای خارج به داخل تغییر نکرده است. هیچ دانشجویی نیز خارج از ضوابط آیین نامه های مربوطه به داخل کشور منتقل نشده و دانشگاهها پس از بررسی صلاحیت علمی دانشجویان به آنان پذیرش می دهند.
وی با اشاره به تسهیلاتی که برای انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاههای خارجی که متقاضی انتقال به دانشگاه‍های داخل هستند، فراهم شده گفت: هیچگونه تغییری در شرایط انتقال این دانشجویان ایجاد نشده، بلکه با توجه به مسائل و مشکلاتی که خانواده ها با توجه به نرخ ارز با آن مواجه بودند، بر اساس مصوبه ۶۹ جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی در تاریخ ۲۴ تیر سال ۹۷، تعداد واحدهای قابل پذیرش برای انتقال به داخل از ۷۲ واحد به ۳۶ واحد تقلیل یافته است.
وی ادامه داد: در سایر شرایط ارزیابی مانند معدل و کیفیت تحصیل این دانشجویان هیچ تغییری ایجاد نشده، بلکه از امسال مصاحبه های تخصصی توسط مسئولان وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی برای سنجش وضعیت علمی این دانشجویان برای ورود به کشور انجام می گیرد و سختگیری بیشتری برای ورود دانشجویان به دانشگاههای علوم پزشکی انجام می شود.
غلامی با بیان اینکه در صورت موافقت شورای انتقال دانشجویان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با تقاضای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور برای انتقال، اخذ پذیرش از دانشگاههای داخل به عهده متقاضی است. دانشگاهها شرایط علمی دانشجویان متقاضی انتقال را بررسی و در صورت تایید صلاحیت علمی اجازه ادامه تحصیل را به فرد می دهند.
وی افزود: میزان شهریه ای که این افراد باید در دانشگاههای داخل پرداخت کنند، بر اساس مصوبات است و تقریبا معادل شهریه ای است که در دانشگاه محل تحصیل در خارج از کشور پرداخت می کردند.
سرپرست مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه این مصوبه صرفا برای دانشجویانی که علاوه بر گذراندن ۳۶ واحد در یکی از دانشگاههای خارجی مورد تایید وزارت بهداشت، واجد سایر شرایط از جمله معدل مقاطع مختلف تحصیلی باشند، تصریح کرد: تاکنون فردی خارج از چارچوب مندرج در آیین نامه به داخل کشور منتقل نشده است.
غلامی با بیان اینکه کاهش تعداد واحدها، تسهیلی است که برای کاهش مشکلات ارزی خانواده های دانشجویان فراهم شده، عنوان کرد: چنانچه فردی بعد از تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۹۷ و تا قبل از شروع سال ۲۰۱۹، تحصیل خود در دانشگاههای خارج از کشور شروع کند طبق روال قبل و مطابق مصوبات شورای عالی برنامه ریزی پس از گذراندن ۷۲ واحد و با دارا بودن سایر شرایط می تواند برای انتقال به داخل کشور اقدام کند. ولی این افراد مشمول انتقال با ۳۶ واحد نمی شوند.

* انتقال دانشجویان جدید دانشگاه های خارجی به کشور ممنوع شد
وی افزود: همچنین مطابق مصوبه جلسه ۷۰ شورای عالی برنامه ریزی در تاریخ ۷ شهریور ۱۳۹۷ افرادی که از ابتدای سال ۲۰۱۹ برای ادامه تحصیل در دانشگاههای خارجی اقدام کنند باید تا پایان مدت تحصیل در آن کشور بمانند و امکان انتقال از خارج به داخل از آن تاریخ به بعد وجود ندارد.
سرپرست مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه ممکن است برخی موسسات اعزام دانشجو از این شرایط سوء استفاده می کنند و تبلیغات کذبی در این زمینه به راه انداخته اند، تاکید کرد: از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاههای خارجی که متقاضی انتقال به داخل هستند درخواست می کنیم به هیچ وجه فریب این تبلیغات را نخورند. چرا که تنها مرجع تایید افراد واجد شرایط برای ورود به دانشگاههای داخلی شورای انتقال وزارت بهداشت است.
وی عنوان کرد: روند انتقال از سالیان گذشته انجام می شده است. طبیعتا با توجه به مشکلاتی که نوسانات نرخ ارز برای دانشجویان ایجاد کرد، در سال جاری به نسبت سال های گذشته آمار انتقالی های خارج به داخل بیشتر از سال های گذشته است.
غلامی با اشاره به میزان شهریه دانشجویان انتقالی از دانشگاههای خارجی گفت: در معرفینامه های صادر شده توسط مرکز خدمات آموزشی، دانشجویان متقاضی انتقال با ۳۶واحد و بالاتر، میزان شهریه بر اساس مصوبات ذکر می شود.
وی افزود: در معرفینامه صادره دانشجویان متقاضی انتقال با ۷۲ واحد و بالاتر، میزان شهریه بر اساس مصوبات هیات امنای دانشگاههاست.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7