سیاست گذاری سلامت نظام سلامت

سازمان نظام پزشکی باید علت قطعی استعفای دکتر فاضل را برای اعضا روشن کند

به گزارش صدای پزشکان روز گذشته یادداشتی از دکتر عباسپور، متخصص جراحی و حقوقدان، در کانال خبری پزشکان با متن ذیل منتشر شد:

“اگر دکتر فاضل براساس قانون منع به کارگیری بازنشستگان،         مجبور به استعفا شده و این پست به نوعی مقام دولتی محسوب میشود، چگونه روز اول که ایشان منصوب شد مشمول قانون تصدی همزمان دوشغل بحساب نیامد؟زیرا ایشان یک شغل در دانشگاه شهید بهشتی داشت.

آیا من‌‌بعد افراد دیگر مانند دکتر پیوندی یا دکتر ظفرقندی که یک شغل دیگر دارند، میتوانند کاندید ریاست شوند؟

سازمان باید علت قطعی استعفا ایشان را برای اعضا روشن کند.”

پس از انتشار این مطلب، پوریا ناصری، وکیل دادگستری و کارشناس ارشد حقوق عمومی، یادداشت زیر را در کانال مدرسه حقوق پزشکی منتشر کرده است:

“پیرو مطلب منتشره فوق، بایستی به این نکته مهم توجه کرد که برابر اصل ۱۴۱ قانون اساسی ، اعضای هیأت علمی در موارد تصدى  دوشغل، از این مهم استثناء شده است.

فلذا بنظر ،اظهار نظر ارائه شده مشمول قانون صدرالاشاره نخواهد بود.

از سویی تصویب قانون لاحق ( قانون منع بکارگیری بازنشستگان مصوب ۱۳۹۷ ) منافاتی با این أمر ندارد.

اصل یکصد و چهل و یکم: رئیس جمهور، معاونان رئیس جمهور، وزیران و کارمندان دولت نمی توانند بیش از یک شغل دولتی داشته باشند و داشتنهر نوع شغل دیگر در مؤسساتی که تمام یا قسمتی از سرمایه آن متعلق به دولت یا مؤسسات عمومی است و نمایندگی مجلس شورای اسلامی و وکالتدادگستری و مشاوره حقوقی و نیز ریاست و مدیریت عامل یا عضویت در هیأت مدیره انواع مختلف شرکتهای خصوصی، جز شرکتهای تعاونی ادارات ومؤسسات برای آنان ممنوع است. سمتهای آموزشی در دانشگاهها و مؤسسات تحقیقاتی از این، حکم مستثنی است.”

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7