دانش آموختگان متخصصین

۱۷۳۱۳۰ نفر فارغ التحصیل گروه پزشکی، شماره نظام پزشکی دریافت کرده اند

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی با بیان این مطلب افزود: تعداد پزشکان عمومی و متخصص و دندانپزشکان فارغ التحصیل داخل و خارج و دارای شماره نظام پزشکی در سال ۱۳۵۶ برابر ۱۳۴۲۸ نفر بود که از این تعداد به دلیل بازنشستگی و فوت و مهاجرت و موارد دیگر کم شده به طوری که افراد فعال و ارائه کننده خدمت در حدود ده هزار نفر هستند، چراکه در آن سال‌ها قریب به ۶ هزار پزشک از آسیای جنوبی نظیر پاکستان، بنگلادش و هند در کشور حضور داشتند
وی گفت: علی رغم این که در سال های بعد انقلاب هم با موجی از مهاجرت گروه پزشکی مواجه بودیم، با برنامه ریزی و اقدامات وسیعی که بعد از انقلاب اسلامی انجام شده است، در ابتدای سال ۱۳۹۵، ۳۹۳۹۸ متخصص و فوق تخصص، ۴۲۴۲۲ پزشک عمومی و ۲۶۳۶۱ دندانپزشک عمومی و متخصص مجموعا ۱۰۸۱۸۱ نفر به صورت فعال در حال ارائه خدمت هستند و تا آخر وقت اداری دیروز، تعداد پزشکان عمومی و متخصص و دندانپزشکان فارغ التحصیل داخل و خارج و دارای شماره نظام پزشکی کشور به عدد ۱۷۳۱۳۰ رسیده است و ۱۷۳۱۳۰ نفر فارغ التحصیل گروه پزشکی، شماره نظام پزشکی خود را دریافت کرده اند
سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: افزایش بیش از ده برابری پزشکان کشور تاثیر بسیار زیادی در بهبود بسیار قابل توجه شاخص های بهداشتی درمانی کشور در چهل سال اخیر داشته است که به تفصیل در چند هفته آینده، شاخص های مربوطه بیان خواهد شد.
۱۲۵۳۶۹ نفر در حوزه پرستاری مشغول به کار هستند
دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که هم اکنون در وزارت بهداشت، مجموعا ۱۲۵۳۶۹ نفر در کادر پرستاری شامل کارشناسان پرستاری و پرستاران دارای مدارک بالاتر، فارغ التحصیلان رشته های اتاق عمل، هوشبری و نیز، دارندگان مدارک بهیاری، کمک پرستاری و کمک بهیاری در حال فعالیت هستند، افزود:  ۹۰۰۶۱  نفر از این تعداد از پرستاران، لیسانسیه و یا مدرک بالاتر دارند.
وی با اشاره به این که بانوان، ۷۸ درصد کادر پرستاری و آقایان ۲۲ درصد کادر پرستاری وزارت بهداشت را تشکیل می دهند، افزود:  ۵۳ درصد کادر پرستاری به صورت استخدام رسمی و پیمانی، ۲۳ درصد در حال گذرندان دوره طرح و تعهدات و ۲۴ درصد دیگر هم، عمدتا به صورت شرکتی و قرارداد خرید خدمت، مشغول به کار هستند.
سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: در سال ۹۷ تعداد پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ۱۰۰۰۰ نفر، در مقطع کارشناسی ارشد ۱۳۲۰ نفر و در مقطع دکترای تخصصی ۱۱۰ نفر در ۱۹۲ دانشکده پرستاری کشور در دانشگاه های دولتی و آزاد است.
انجام بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار زایمان طبیعی رایگان در بیمارستان های دولتی در مدت اجرای طرح تحول سلامت
دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که از اردیبهشت ۹۳ تاکنون ۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار بیمار در بیمارستان های دولتی بستری شده اند و از یارانه های مالی و تجهیزاتی و خدماتی طرح تحول سلامت استفاده کرده اند، افزود: در مدت اجرای طرح تحول سلامت، بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار زایمان طبیعی رایگان در بیمارستان های دولتی سراسر کشور در جهت اجرای سیاست های جمعیتی و حمایت مالی از مردم انجام شده است.
وی در ادامه افزود: در ۴٫۵ سال اخیر که از اجرای طرح تحول سلامت می گذرد، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار متر مربع، فضای بستری بیمارستانی موجود بازسازی شده و ۴۵ هزار تخت بیمارستانی کشور با استفاده ۱۰۰ درصدی از تولیدات داخلی به طور کامل نوسازی شده است.
سخنگوی وزارت بهداشت  گفت:  ۲۴۲۰ تخت مراقبت های ویژه (ICU، (CCU تامین و تحویل شده است و ۷۵۵۰۰ قلم تجهیزات پزشکی سرمایه ای برای بیمارستان های موجود و جدیدالاحداث تامین شده و ۱۳۱ هزار قلم تجهیزات هتلینگ در بیمارستان ها مستقر شده است.
 دکتر حریرچی همچنین گفت: ۱۸۰۰ واحد اختصاصی زایمان (LDR) در ۳۶۶ بیمارستان ساخته شده است و ۱۷ مرکز جدید درمان ناباروری با تمرکز بر مناطق محروم به ویژه در ۶ استان فاقد مرکز (سیستان و بلوچستان، هرمزگان، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویر احمد، گلستان و لرستان) ایجاد شده است.
وی در ادامه افزود: ٢۵٠ پلی کلینیک تخصصی جدید شامل ۶۴۴۰ مطب در بخش دولتی ساخته و تجهیز و ۱۲۵ بخش اورژانس در بیمارستان های تروما و اصلی کشور ساخته شده است. همچنین بخش اورژانس اکثر بیمارستان های کشور نوسازی شده و ۱۵۰۰ تخت اورژانس جدید ایجاد شده و ۱۸۰ بخش بستری اورژانس در سراسر کشور بهسازی و استانداردسازی شده است.
٣٩ پایگاه اورژانس هوایی در کشور ایجاد شده است
 سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که ۱۳۰۰ تخت جدید بستری روانپزشکی و ۱۵ بخش اورژانس روانپزشکی جدید در بیمارستان ها ایجاد شده است، افزود:  ٣٩ پایگاه اورژانس هوایی در کشور ایجاد شده و ۱۳۰۷۹ بیمار و مصدوم طی ۹۰۲۲ سورت پروازی به بیمارستانها و مراکز درمانی منتقل شده اند.
دکتر ایرج حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که برنامه ملی درمان پیشرفته سکته های قلبی (به عنوان اولین علت مرگ ایرانیان) به صورت شبانه روزی در ۵۴ بیمارستان کشور در ۲۴ شهر اجرا شده است، افزود: طی اجرای این برنامه، به ۳۵۴۰۰ نفر خدمت پیشرفته و حیاتی باز کردن عروق قلبی به وسیله آنژیوگرافی ارائه شده است.
وی همچنین گفت: با اجرای برنامه ملی درمان پیشرفته سکته های مغزی (به عنوان دومین علت مرگ ایرانیان) به صورت شبانه روزی در ۵۵ بیمارستان کشور در ۲۵ شهر ۳۵۲۰ نفر از خدمت ترومبولیتیک تراپی و باز کردن عروق مغز بهره مند شدند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7