اقتصاد سلامت نظام سلامت

در جلسه کمیسیون بهداشت مجلس مطرح شد؛ ۴۹۰۰میلیارد تومان سهم طرح تحول سلامت از یارانه ها

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ضمن تشریح جزئیات بودجه وزارت بهداشت، گفت: ۴۹۰۰ میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها برای اجرای طرح تحول سلامت تامین می‌شود.
به گزارش صدای پزشکان، به نقل از خبرگزاری مهر، حیدرعلی عابدی، در تشریح دستور کار روز گذشته کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اظهارداشت: دستور کار کمیسیون پیرامون وضعیت بودجه سال ۹۸ وزارت بهداشت بود.

وی افزود: بودجه هزینه های عمومی وزارت بهداشت ۲۹ هزارو ۸۰۰ میلیارد تومان پیش بیینی شده است که ۱۶ هزار میلیارد تومان برای دانشگاه های بهداشت و درمان، ۵۵۰۰ میلیارد تومان برای دانشگاه‌های علوم پزشکی، همچنین ردیف بهداشت و درمان حدود ۵ هزار میلیارد تومان، یک درصد ارزش افزوده حدود ۲۳۰۰ میلیارد تومان و ردیف های متفرقه نیز ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

عابدی ادامه داد: درآمد اختصاصی وزارت بهداشت هم شامل تشخیص و درمان می‌شود که قسمت اعظم آن را باید بیمه تامین اجتماعی یا بیمه سلامت پرداخت کنند. از این رو بودجه اختصاصی وزارت بهداشت ۴۰ هزار میلیارد تومان است و برای بخش‌های مختلفی چون آموزش و پژوهش، بهداشت و درمان در نظر گرفته شده است. همچنین ۴۹۰۰ میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها برای اجرای طرح تحول سلامت تامین می‌شود.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، خاطر نشان کرد: بودجه تملک و دارایی وزارت بهداشت نیز یک درصد ارزش افزوده حدود ۴ هزار میلیارد تومان دیده شده و بقیه موارد نیز حدود هزار میلیارد تومان است. مجموع درآمدهای تملک و دارایی وزارت بهداشت ۵هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که صرف ساخت مراکز بهداشتی و درمانی، بیمارستان ها و سایر مراکزی که خدمات بهداشتی درمانی ارائه می‌کنند، خواهد شد.

وی افزود: نکته قابل توجه در این بخش از بودجه این است که شاید در وزارت‌خانه‌های دیگر این بخش تملک و دارایی تخصیص پیدا نکند اما در وزارت بهداشت حتما محقق خواهد شد. این موارد شمای کلی بودجه وزارت بهداشت بود که در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

عابدی گفت: متاسفانه وقت کافی برای بررسی پیشنهادات بودجه ۹۸ وزارت بهداشت وجود نداشت، به همین دلیل در جلسه آتی کمیسیون مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7