یادداشت

سخنی با همکاران حوزه بهداشت و درمان(خصوصا همکاران پرستار و پزشک)

دیدگاه نویسندگان مهمان لزوما بازتاب دهنده نگاه صدای پزشکان نیست

“لطفا آرامش خود را حفظ کنید”

ما با یک ویروس طرف هستیم نه مسایل ماورایی و مریخی، خوشبختانه راه های انتقال ویروس هم شناخته شده و ما هم اکنون می دانیم که برای محافظت از خود چه باید کرد کجا ماسک N95 و کجا ماسک جراحی باید استفاده شود.

همکاران عزیز، من هم مانند شما از ویروس کرونا می ترسم، ترس لازمه بقاست. آهویی که از شیر نترسد ناگزیر خورده خواهد شد!!! ما همه انتقاد داریم از نحوه آمادگی برای بحران تا بسیاری مسایل دیگر در سیستم بهداشت و درمان، اما دوستان هم اکنون کشتی ما سوراخ شده است و در حالیکه در حال تلاش هستیم آب را از کشتی خارج کنیم ایجاد سوراخ جدید که همان یاس و ناامیدی و استیصال در کادر درمان و متعاقبا در مردم عادی هست نه تنها کمکی نخواهد کرد به عمیق تر شدن بحران نیز دامن خواهد زد.

در چند روز اخیر شاهد این هستم که همکاران عزیزم در سانترهای اصلی درگیر، در حین فشار کشیک اقدام به تنظیم ویدیو یا مجموعه های صوتی یا محتواهای اینستاگرامی می نمایند و این محتواها به سرعت در گروه های درمانی و بعد از آن در گروه های غیر تخصصی و عموم مردم به اشتراک گذاشته می شود. در ضمن یادآوری این موضوع که ماهم قدردان زحمات آن عزیزان هستیم و می دانیم از سر دلسوزی است اما توجه به این نکته ضروری است که حتی خود بنده هم اگر در آن شرایط قرار داشتم به عنوان مثال اگر در شرایط سانتر کشوری -ارجاعی کرونا که در هر شیفت ده ها بیمار CPR یا فوت می شوند در فشار روانی حاصل از آن  نتیجه گیری من احساسی و سرشار ازbias می بود. شاید در روز های ابتدایی بحران، انتشار این مطالب به شناخت بهتر بحران کمک کرد و تلنگری برای مسیولین به حساب آمد و مفید بود اما در حال حاضر همه پرسنل درمانی از عمق فاجعه اطلاع دارند و دیگر اعداد و آمار برایشان معنا و مفهوم ندارد. پس اگر چنین محتواهایی وارد سیکل نشر مجدد در گروه های تخصصی شود چیزی جز یاس، ناامیدی و استیصال نا به جا در کادر درمان که در حال حاضر به مثابه سربازان خط مقدم هستند نخواهد داشت.

ما کارکنان بهداشت و درمان، همگی تفاوت های این ویروس را با ویروس های دیگر همچون انفولانزا می دانیم حتی می دانیم که بحران و تبعات این همه گیری صرفا محدود به بیمارستان نیست و تبعات اقتصادی نیز دارد پس کنترل هرچه سریعتر این شرایط برای کشور ما که تحت تحریم بین المللی هست حتی  از سایر کشور ها نیز مهم تر و حیاتی تر هست. به گفته کارشناسان اقتصادی در ۶ ماهه گذشته صادرات غیرنفتی عمده صادرات کشور بوده که این بحران کنونی و بسته شدن مرزها، تعطیلی نیروی کار و تولیدات بدون شک اثر منفی خواهد داشت.مرور تاریخ گذشته نشان می دهد که پس از همه گیری بیماری ها، چه مسایلی پیس آمده است.

اگر امروز با دید مثبت اخبار را دنبال کنید، حتما نشانه های مثبتی خواهید دید که همه نهاد ها شروع به همکاری با وزارت بهداشت کرده اند و آن را به عنوان مرجع معرفی می کنند، همه بحران را درک کرده اند پس بیایید با آرامش، حفاظت از خود و اطلاع رسانی درست و علمی به جامعه به کنترل هرچه سریعتر این بحران کمک کنیم. برای اصلاح خیلی از مسایل و مشکلات وابسته به بروکراسی اداری نباشیم. شما همه مهره های دانشمند سیستم بهداشتی کشور هستید اگر بر مشکلات واحد و بخش کوچک محل خدمت خود تمرکز کنید مطمینا راه کاری برای حل آن خواهید یافت. البته رسالت پرسنل بهداشت و درمان با رسانه ها متفاوت هست  و رسانه ها باید به انتقاد از سیستم بهداشتی ادامه بدهند تا راهبرد ها پیوسته در مسیر اصلاح باشد اما باز نشر این انتقادات در بین پرسنل درگیر در بیمارستان ها که مسیولیتی در تصمیم سازی و تصمیم گیری ندارند به شرح فوق الذکر دیگر مفید نیست. بنده عضو بسیار کوچکی از این جامعه بزرگ بهداشت و درمان هستم و مطمینا نظر من خالی از اشتباه نیست اما احساس بنده این است که آنچه امروز با شروع هفته دوم از اعلام رسمی بحران، به آن نیاز داریم حفظ آرامش خود، تزریق آگاهی وآرامش به جامعه هست.

درباره نویسنده

علیرضا امیرمعافی

رزیدنت رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی زنجان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7