یادداشت

در دفاع از پوپولیسم !

نظرات نویسندگان مهمان لزوما بازتاب دهنده نگاه صدای پزشکان نیست

حرف آخر را اول باید زد : پوپولیسم خیلی هم خوب است.
شاخک بیمه ها و سیاست گذار حساسیت عجیبی به تعرفه های پزشکی دارد. هر ساله در چنین روزهایی کشمکش ها در مورد تعرفه های پزشکی بالا میگیرد. نظام پزشکی تمام تلاشش را میکند تا بهترین قیمت تمام شده برای پزشکان تعیین شود. آن سوی ماجرا هم که بیمه ها و داستان همیشگی . حال این مسئله را مقایسه کنید با تعرفه های بلیط هواپیما که اخیرا خبرساز شده است . داستان از این قرار است که شرکت های هواپیمایی با یکدیگر تبانی کرده و برای تمام مسیرها یک کف قیمت ۶۰۰ هزارتومانی گذاشته اند و در صورت تخطی با آن برخورد می کنند. پس از اعتراض هایی که صورت گرفت ، وزارت راه و شهرسازی وارد عمل شد و شرکت ها را تحت فشار قرار داد که از این تصمیم عقب نشینی کنند . توجیه وزارت این است که این کار با روح رقابت آزاد در بازار منافات دارد و دودش به چشم مصرف کننده نهایی میرسد. استدلالی بسیار خوب و منطقی ، دستشان درد نکند.
و اما سوال : اگر سیاست گذار عمیقا به قیمت گذاری رقابتی اعتقاد دارد ، چرا اجازه چنین رقابتی را در حوزه خدمات سلامت نمی دهد؟ مگر می شود یک بام و دو هوا؟ چرا با قیمت گذاری دستوری در حال نابودی مطب های خصوصی است؟ دود این آتش به چشم پزشک می رود یا بیمار یا هر دو؟
صد البته که پاسخ این پرسش ها کاملا مشخص است و سال هاست که بزرگان در تکاپو هستند تا بلکه بتوانند کاری از پیش ببرند. اما هر سال همان آش است و همان کاسه !
تنها چیزی که این از ما بهتران دارند و به کمک آن می توانند حرف های غیر منطقیشان را به کرسی بنشانند استفاده از قدرت رسانه ای و عوام فریبی است . در واقع این‌ جماعت با سواستفاده از فریز قیمت ها تلاش می کنند حداقل در این حوزه بتوانند رضایت نسبی جامعه را فراهم کنند. جامعه ای که به لحاظ اقتصادی آماده انفجار در هر زمینه ای است. در واقع بیمه ها از حربه پوپولیسم به معنی واقعی عوام فریبی استفاده می کنند و از این طریق مردم را در برابر جامعه پزشکی قرار می دهند. در نهایت از طریق فشار افکار عمومی است که جامعه پزشکی مجبور به عقب نشینی می شود.
یکی از راهکارهای موثر در چنین شرایطی می‌تواند بیان دیدگاه های پوپولیستی از سوی جامعه پزشکی باشد. پوپولیسم نه به معنای عوام فریبی ، بلکه به عنوان بیان مطالبات مردمی در حوزه سلامت و تبیین نقش قیمت گذاری عادلانه در جهت نیل به این مطالبات. گفتگوی مستقیم با مردم. بیمه ها همواره سعی کرده اند با ایجاد موج تبلیغاتی و مردم فریبی، زمین بازی را خودشان تعیین کنند ، یک بار هم که شده زمین بازی را ما تعیین کنیم. در نهایت اینکه پوپولیسم خیلی هم خوب است.

درباره نویسنده

سوران امین‌زاده

چشم پزشک
دانش آموخته دانشگاه تهران

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "در دفاع از پوپولیسم !"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
محمدعلی حافظیه
Guest
بنظرم این نگاه خیلی هم خوب است اما نباید فقط وقتی صحبت از تعرفه و حقوق مادی پزشکان میشود فکر چاره بود اتفاقا یکی از مسائلی که پزشک بودن در این کشور را برای خیلی ها غیر قابل تحمل کرده این است که تجمع و اعتراض هم اگر شکل بگیرد با عنوان دفاع از حقوق مادی آن هم در سخیف ترین نوعش قلمداد میشود ما کانال صدای پزشکان داریم اما صدایمان تا پشت درب حتی نظام پزشکی هم نمیرود قطعا متخصیصین این رشته می توانند راه حلهای برون رفت از این اوضاع فاجعه بار را ارائه دهند اما نکته ی… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7