یادداشت

پیوند شبکیه مصنوعی ؛ آیا شیرازی ها همه حقایق را گفتند؟

نظرات نویسندگان مهمان لزوما بازتاب دهنده نگاه صدای پزشکان نیست

در سال ۱۳۹۶ خبر پیوند شبکیه مصنوعی در شیراز به سرعت در فضای جامعه پیچید و روزنه امیدی را برای بیماران دارای مشکلات شبکیه گشود. اما آیا گروهی که این جراحی را انجام دادند همه حقایق را گفتند ؟ آیا همان طور که با صدای بلند گفتند انجام دادیم ، به همان بلندی هم گفتند که فقط برای بیماران شب کوری مادرزادی است (Retinitis Pigmentosa) و برای دیگران فایده ای ندارد؟ آیا صدا و سیما در پوشش این خبر ، به مانند گذشته ، نقش بوق را بازی کرد؟ آیا پوشش این خبر به این شکل یک ترفند تبلیغاتی بود؟ و آیا های دیگر…

چیزی که به آن پیوند شبکیه مصنوعی می گویند ، در واقع کارگذاری یک میکروچیپ الکترونیکی به نام Argus 2 است. در بیماران شب کوری مادرزادی (RP) سلول های گیرنده نور تخریب می شوند و این قطعه قرار است کاری مشابه آن ها انجام دهد. نکته قابل توجه این است که این قطعه فقط در این دسته از بیماران کاربرد دارد و برای سایر بیماری ها فایده ای ندارد. لیکن ، پوشش خبری به نحوی انجام شد که گویی معجزه ای برای تمامی بیماری های شبکیه رخ داده و همین امر موجب گسیل بیماران به آن دیار شد. بیمارانی که بدون اغراق ، همگی دست خالی برگشتند. اگر به شعار دادن علاقه دارید ، می توانید بگویید این کار در راستای اعتلای سلامت کشور و فتح قله های علم و دانش بود ، اما اگر در کنار شعار ، به شعور هم علاقه دارید ، می‌توانید بپرسید آیا این یک ترفند تبلیغاتی برای جذب بیشتر بیمار و سرمایه بود؟

پ.ن : پس از انجام جراحی روی چهار بیمار ، مقاله مربوط به آن در یکی از ژورنال های خارجی به چاپ رسید که به عنوان یک کار پژوهشی قابل احترام است.

درباره نویسنده

سوران امین‌زاده

چشم پزشک
دانش آموخته دانشگاه تهران

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7