دیده بان سلامت

جوابیه وزارت بهداشت به یک خبر نادرست: هیچ بیمارستانی به دلیل تخلف درپیوند اعضاء تعطیل نشده است

وزارت بهداشت اعلام کرد سیستم بسیار نظام مندی برای اهدای عضو و پیوند اعضا در کشور وجود دارد و ادعای تعطیلی یک بیمارستان به دلیل قاچاق اعضاء صحت ندارد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی( وب دا) ، در پی انتشار خبری با عنوان بیمارستان متخلف قاچاق اعضای بدن تعطیل شد، روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ارسال جوابیه‌ای با استناد به سخنان رئیس اداره پیوند اعضا و بیماری‌های این وزارتخانه ، توضیحاتی را در این خصوص ارائه کرد.

در حالی که با فرهنگسازی خوب صورت گرفته شاهد رشد اهدای عضو در کشور که نتیجه آن نجات جان بیماران نیازمند عضو پیوندی است، هستیم باید پرسید با کدام مستند و دلیل قانونی صحبت از قاچاق اعضای بدن می‌کنند و در حالی که سیستم بسیار نظام مندی برای اهدای عضو و پیوند اعضا در کشور وجود دارد و ادعای قاچاق اعضا در یک بیمارستان صحت ندارد.

رئیس اداره پیوند اعضا و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت در واکنش به خبر بیمارستان متخلف قاچاق اعضای بدن، تعطیل شد،تاکید کرد: اولاً هیچ‌ بیمارستانی به دلیل تخلف در زمینه پیوند در کشور تعطیل نشده است، ضمن اینکه اصولا بر اساس مصوبه شورای عالی پیوند هیچ گونه پیوند عضوی در بیمارستان‌های خصوصی انجام نمی‌شود و تنها بیمارستان‌های دولتی مجاز به پیوند اعضا هستند.
دکتر کتایون نجفی زاده تأکید کرده است: تلاش‌های گسترده‌ای صورت گرفته است تا فرهنگ اهدای عضو در جامعه نهادینه شود و به دور از اخلاق است که از سر ناآگاهی و با اطلاعات ناقص و انتخاب تیتر اغراق آمیز و نادرست این گونه اذهان عمومی را نسبت به فرهنگ اهدای عضو و پیوند اعضا مغشوش کرده و صحبت از تعطیلی بیمارستانی به عمل بیاوریم که در واقعیت وجود خارجی ندارد.
وی یادآور شد: در گذشته در یکی از بیمارستان‌های جنوب تهران تخلفی در خصوص پیوند اتباع صورت گرفته بود، آن هم به این