آموزشی

اعتراض دانشجویان و فارغ التحصیلان پزشکی به حذف معافیت از طرح برای افراد دارای ابداع و اختراعات

جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان پزشکی کشور نسبت به تغییر قانون معافیت از طرح برای افراد دارای ابداع و اختراع اعتراض کردند. این  دانشجویان و فارغ التحصیلان در نامه ای خطابه وزیر بهداشت خواستار تجدید نظر در لغو قانون معافیت از طرح پزشکی افراد دارای ابداع و اختراع شدند. در این نامه آمده است:

جناب آقای دکتر سید حسن هاشمی

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سلام علیکم

به تحقیق تصمیمات حضرتعالی در دوران مسئولیت وزارت بهداشت همیشه در راستای هرچه کارآمدتر شدن نظام سلامت، اعطای خدمات بهتر از طرف جامعه ی پزشکی به مردم عزیز ایران، افزایش عدالت سلامت و هم چنین افزایش کیفیت آموزش پزشکی و عدالت آموزشی بوده است. همان گونه که مستحضر هستید افرادی که در رشته ی پزشکی در سطوح مختلف تحصیل می کنند با توجه به ذات این رشته، نیاز به برنامه ریزی های طولانی مدت در خصوص نحوه ی ادامه ی تحصیل، انجام تعهدات و زندگی شخصی خود دارند، لذا اتخاذ تصمیم شتاب زده و ناگهانی در حوزه های تاثیر گذار در روند برنامه ریزی های دانشجویان، منجر به از هم پاشیدن برنامه ریزی های طولانی مدت و سردرگمی  آنها در این راه طولانی و پر فراز و نشیب می شود.

لغو ناگهانی این قانون مشکلات بسیاری را برای این افراد به وجود آورده است و این انگیزه را که همانند انگیزه ی شرکت در المپیادهای دانشجویی و کسب رتبه در آزمون های مختلف پزشکی بوده است را از بین برده است.

 به تازگی با خبر شده ایم که اداره ی کل منابع انسانی وزارت بهداشت قانون معافیت از طرح پزشکی افراد دارای ابداع و اختراعات را لغو نموده است. متاسفانه این تصمیم ناگهانی، که همراه با مهلت بسیار کم تنها برای افراد فارغ التحصیل جهت استفاده از این قانون تا زمان لغو می باشد، موجب تشویش و سردرگمی جمعی از دانشجویان پزشکی سراسر کشور در سطوح مختلف تحصیلی شده است. این قانون در سال های اخیر انگیزه ی مناسبی برای جمعی از دانشجویان پزشکی نخبه و محقق برای پرورش ایده های خلاقانه ی خود در زمینه ی علوم پزشکی با همکاری اساتید نخبه و هم چنین  موجب آشنایی این قشر با روش های تجاری سازی و چاپ مقالات کاربردی (که امروزه در علم دنیا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است) و در نتیجه شناساندن نخبه ی های این مرزو بوم در زمینه ی علوم پزشکی به سراسر جهان شده است. متاسفانه لغو ناگهانی این قانون مشکلات بسیاری را برای این افراد به وجود آورده است و این انگیزه را که همانند انگیزه ی شرکت در المپیادهای دانشجویی و کسب رتبه در آزمون های مختلف پزشکی بوده است را از بین برده است.

با توجه به اینکه مسئولین محترم وزارت بهداشت بارها اعلام کرده اند که ظرف مدت کوتاه چند سال آینده انجام طرح پزشکان به صورت اختیاری در خواهد آمد، لذا در این مدت در حق فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی از زمان لغو قانون معافیت از طرح پزشکان تا زمانی که انجام طرح خدمت پزشکان اختیاری شود، اجهاف شده و این قشر  نمی توانند از تنها امتیازی که برای افراد نخبه و محقق در نظر گرفته شده استفاده کنند، در حالی که فارغ التحصیلان قبل از لغو این قانون توانسته اند از این تسهیلات استفاده کنند.  در حال حاضر دو گروه عمده از دانشجویان پزشکی از لغو ناگهانی این قانون متضرر شده اند: گروهی که که قبل از فارغ التحصیلی توانسته اند مشمول معافیت از طرح افراد دارای ابداع و اختراع شوند ولی تاریخ فارغ التحصیلی آنان پس از اول مرداد ماه ۱۳۹۴ (زمان لغو قانون) می باشد و گروه دیگر دانشجویانی که در حال طی کردن مراحل اداری ثبت ابداع و اختراع خود در سازمان مالکیت های صنعتی ایران می باشند که با توجه به زمان طولانی این روند (حداقل ۳ ماه)، امکان استفاده ی این افراد از قانون معافیت طرح افراد دارای ابداع و اختراع سلب شده است.

لازم به ذکر است که اکثریت دانشجویان و یا فارغ التحصیلان پزشکی که خواهان استفاده از قانون معافیت طرح افراد دارای ابداع و اختراع هستند، از جمله افراد نخبه و محقق این مرز و بوم بوده و اعطای این تسهیلات به آنان می تواند در افزایش انگیزه ی این افراد برای امتداد راه دشوار علم در جهت پیشرفت و بالندگی روز افزون ایران اسلامی کمک قابل توجهی کند. لذا در پایان، دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی از حضرتعالی تقاضای تجدید نظر در لغو قانون معافیت از طرح پزشکی افراد دارای ابداع و اختراع را دارند.

پیشاپیش از همکاری، مساعدت و برقراری عدالت حضرتعالی کمال تشکر را داریم.

با تشکر فراوان

جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان پزشکی کشور

رونوشت:

  1. جناب آقای دکتر سید علی صدرالسادات، معاونت محترم توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  2. جناب آقای دکتر رضا ملک زاده، معاونت محترم تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  3. جناب آقای دکتر شاهین آخوندزاده، قائم مقام محترم معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  4. جناب آقای دکتر اصغر عبادی فر، رئیس محترم توسعه و هماهنگی تحقیقات معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  5. جناب آقای دکتر غلامحسین صالحی، مدیر کل محترم منابع انسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  6. جناب آقای دکتر علی اکبر سیاری، معاونت محترم بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  7. جناب آقای دکتر باقر لاریجانی، معاونت محترم آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  8. جناب آقاب دکتر شهرام یزدانی، ریاست محترم مرکز مطالعات و توسعه ی آموزش علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

3 نظر برای مطلب "اعتراض دانشجویان و فارغ التحصیلان پزشکی به حذف معافیت از طرح برای افراد دارای ابداع و اختراعات"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
رويا
Guest

سلام من مشغول کارهای مربوط به ثبت اختراعم هستن! کاشکی دولت در جهت ایجاد انگیزه طرح می داد نه اینکه همین انگزه رو هم ازمون بگیرن ممنون میشم من رو از وضعیت پیگیری این نامه مطلع سازید roya91b@yahoo.com

اختراع
Guest

معافیتطرح پزشکی با داشتن اختراع با دکتر جماعت عضو بنیاد نخبگان و دارای پنجاه اختراع ثبت شده ومدال طلای جهانی

اختراع
Guest

معافیتطرح پزشکی با داشتن اختراع با دکتر جماعت عضو بنیاد نخبگان و دارای پنجاه اختراع ثبت شده ومدال طلای جهانی ۰۹۱۲۷۴۴۶۳۸۹

wpDiscuz
Powered by Themes24x7