آموزشی فرهنگی

انجمن اسلامی جامعه پزشکی خواهان پاسخگویی وزیر بهداشت در زمینه ابقای دکتر ایمانیه در ریاست دانشگاه شیراز شد

به گزارش صدای پزشکان، انجمن اسلامی پزشکان در نامه ای خطاب به وزیر بهداشت خواهان پاسخگویی ایشان در مورد ابقای دکتر ایمانیه در ریاست دانشگاه علوم پزشکی شیراز شد. ریاست دکتر ایمانیه از مدتها پیش از انتخابات سال ۹۲ محل اعتراض و نارضایتی بسیاری از دانشجویان این دانشگاه بوده است. پس از انتخابات انتظار می رفت که ایشان یکی از اولین تغییرات در راس دانشگاهها باشد که نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه در کمال ناباوری پس از حدود یک سال و نیم، ایشان همچنان در سمت خود باقی مانده است. خبرهایی که از این دانشگاه می رسد گواه آن است که ایشان نه تنها در سمت خود ابقا شده بلکه روشهای مدیریتی پیشین خود را نیز که محل نقد و نارضایتی بسیاری از دانشجویان و استادان بود ادامه می دهد.

جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی
وزیر محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی
با سلام و احترام

(بواسطه حماسه سیاسی ۲۴ خرداد، اعتماد و امید مردم که بزرگترین سرمایه برای قدرت و امنیت ملی است، افزایش پیدا کرده و دولت مصمم به حفظ و افزایش این اعتماد و امید است.) سخنان رییس جمهور محترم در اولین دیدار هیأت دولت یازدهم با مقام معظم رهبری .

در طلیعه ۲۲ بهمن ماه ،یادروز حماسه ، ایثار و جانفشانی مردم بزرگ ایران و دمیدن آفتاب تابناک جمهوری اسلامی قرارداریم.
با گرامی داشت یاد امام(ره) و شهدای سرافراز ایران اسلامی و با توجه به فرمایشات جنابعالی در سفر اخیرتان به این استان ، سخنی چند در مورد وضعیت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی استان فارس معروض می داریم.

۱- شعار اصلی دولت محترم” اعتدال ،تدبیر و امید “می باشد و رئیس محترم این دانشگاه با تعهد پایبندی به این اصول مجددا (علیرغم مشکلات قانونی) در سمت خویش ابقاء شدند ، حال جای این پرسش باقی است آیا ایشان با عدول از روش های گذشته شان ، پایبندی به شعار های اصلی دولت را سر لوحه کارهای خویش قرار داده است؟ آیا عملکرد مجموعه تحت مدیریت ایشان بیانگر رویکردی جدید بوده ویا اینکه کماکان چرخ بر همان روش و منش گذشته می چرخد؟

۲- همانگونه که قبلا نیز بیان شده بود ،بزرگترین آفت مدیریت کلان بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی در استان فارس ،مدیریت مبتنی بر فرد و نه سازمان و اتخاذ تصمیم ها خارج از فرآیند های کارشناسی بود ، آیا در این روش فرد محور تغییری حاصل شده ویا اینکه هنوز برای کوچکترین تصمیمات در حوزه های گوناگون نظر شخص رئیس دانشگاه بایستی لحاظ گردد؟

۳- نحوه اجرای طرح پزشک خانواده در استان فارس ، یکی از مشکلات مهم مردم این استان بود و همانگونه که مستحضرید ،جهت اجرای بهینه این طرح تغییرات بنیادین در نگرش های مدیریتی و سازوکارهای انجام این طرح می بایست لحاظ گردد.آیا این تغییرات در جهت افزایش رضایتمندی مردم ایجاد شده است و آیا انتقادات جدی که اخیرا توسط نمایندگان محترم استان فارس در مجلس شورای اسلامی به نحوه اجرای طرح بیان گردید ناشی از دغدغه ایشان بابت تضییع حقوق شهروندان و ایجاد مشکلات جهت دریافت خدمات درمانی نمی باشد ؟

۴- ایجاد شور و نشاط علمی ،اجتماعی و سیاسی در دانشگاه یکی از خواسته های همیشگی مقام معظم رهبری و همچنین رئیس جمهور محترم می باشد ولازمه آن تغییر نگاه های امنیتی و ایجاد محیطی امن جهت فعالیت تشکل ها و جمعیت های دانشجویی است.

آیا این فضا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز ایجاد و دانشجویان مشتاقانه و فعالانه در این حوزه ها حضور مستمر دارند؟ آیا ارکان نظارتی دانشگاه جهت ایجاد این فضا اقدامی انجام داده اند؟

۵- فعالیت آگاهانه و مسئولانه اساتید و اعضای محترم هیات علمی دانشگاه در فرآیندهای جاری دانشگاه و میزان مشارکت ایشان در امور مدیریتی و تصمیم سازی های کلان دانشگاه (علاوه بر پرداختن به مسایل آموزشی و. پژوهشی)از شاخص های دانشگاه توسعه یافته است.آیا در این دانشگاه شرایط لازم برای حضور اساتید فراهم گردیده است؟ آیا اساتیدی که به فرآیند های دانشگاه انتقاد دارند ،از احضار ، مواخذه و حتی اخراج به علل واهی در امان می باشند؟

جناب آقای وزیر :
سوالات فوق ،گوشه ای از نگرانی های فعالان حوزه بهداشت و درمان این استان می باشد که متاسفانه هنوز پاسخی برای آنها نیافته ایم و از جنابعالی به عنوان مسئول ارشد وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی که اجرایی شدن اهداف دولت در این حوزه به عهده جنابعالی می باشد می خواهیم پاسخگوی افکار عمومی مردم و جامعه دانشگاهی این استان باشید و اجازه ندهید این گونه مسایل به دلسردشدن دانشگاهیان از دولت و ایجاد شکاف بین دولت و عقبه اجتماعی آن بیانجامد و با دمیدن نسیم اعتدال و تدبیر ، به روشن شدن چراغ امید دراین دانشگاه کمک نمایید.

با سپاس فراوان
انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران –شاخه فارس

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7