دیده بان سلامت

موفقیت پزشکی کوبا در حذف انتقال ایدز از مادر به فرزند

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس کوبا به عنوان اولین کشور جهان که موفق به حذف انتقال ویروس ایدز و ویروس سیفلیس (باکتری تریپونما پالیدوم، در اصل خبر فارس ویروس ذکر شده بود) از مادر به فرزند شده است، روز گذشته موفق به اخذ تأییدیه از سوی سازمان جهانی بهداشت شد.

اعلام این موفقیت از سوی «روبرتو مورالس اوخدا» وزیر بهداشت کوبا در مقر سازمان بهداشت پان آمریکن در «واشنگتن» صورت گرفت. اعضای این سازمان در سال ۲۰۱۰ تعهد داده بودند که نهایتا تا سال ۲۰۲۰ به این هدف دست پیدا کنند.

در مراسمی در مقر سازمان بهداشت پان آمریکن که دفتر محلی سازمان بهداشت جهانی در «واشنگتن» محسوب می‌شود، سازمان جهانی بهداشت اولین تأییدیه جهان که گواهی می‌کند که یک  کشور در دو چالش حذف انتقال ویروس ایدز و همچنین ویروس سیفلیس (باکتری تریپونما پالیدوم، در اصل خبر ویروس ذکر شده بود) از مادر به فرزند موفق شده است را به کوبا تقدیم کرد.

مدیر سازمان بهداشت پان آمریکن در این راستا عنوان کرد که موفقیت عظیمی در جهت مبارزه با ایدز به دست آمده است.

«مارگارت چان» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت نیز در بیانیه ای اعلام کرد که حذف انتقال یک ویروس از جمله بزرگترین موفقیت‌های ممکن در زمینه علم پزشکی است.

هرچند که کوبا اولین کشوری است که این تأییدیه رسمی را به دست آورده است، سازمان بهداشت پان آمریکن اعلام کرد که ۶ کشور دیگر از جمله باربادوس، کانادا، آمریکا، پرتوریکو حائز دریافت این تأییدیه هستند چرا که این کشورها نیز موفق به حذف انتقال این دو ویروس ( ویروس اچ آی وی و باکتری تریپونما پالیدوم) ،از مادر به فرزند شده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی زمانی یک کشور را حائز دریافت این تأییدیه می‌داند که از هر ۱۰۰ فرزند متولد شده از مادر ناقل ویروس ایدز کمتر از دو نوزاد آلوده باشند؛ در مورد سیفلیس این معیار به یک مورد در ۲۰۰۰ نوزاد زنده کاهش می‌یابد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7