دانش آموختگان

وزیر بهداشت: تحریم های ظالمانه ۵۰ درصد مراودات علمی اساتید علوم پزشکی را کاهش داد

به گزارش صدای پزشکان سیدحسن هاشمی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: گرچه غربی ها ادعا می کنند، دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم قرار نگرفته، اما واقعیت این است که محدودیت های بانکی باعث شد هم در تأمین دارو و هم تجهیزات پزشکی برای بیماران با مشکل مواجه شویم.

وی ادامه داد: تحریم ها باعث شد، مجبور شویم دارو و تجهیزات پزشکی وارداتی را گرانتر بدست آوریم و در مواردی مجبور شویم از شرکت هایی خرید کنیم که اعتبار کمتری داشتند.

وزیر بهداشت گفت: این تحریم ها علاوه بر حوزه درمان و دارو، آسیب های جدی و مهمی را به حوزه پژوهش و آموزش پزشکی وارد کرد، بطوریکه مراودات علمی استادان ایرانی با خارج از کشور ۵۰ درصد کاهش یافت.

هاشمی ادامه داد: علاوه بر آن نتوانستیم به منابع الکترونیک علمی حوزه سلامت دسترسی مناسب و کاملی داشته باشیم و حتی در شش ماه گذشته با وجود اقدامات انجام شده و با اینکه پول هم در اختیار داشتیم، نتوانستیم بطور کامل امکان دسترسی دانشجویان و دانشمندان کشور را به منابع علمی بین المللی فراهم کنیم.

به گفته هاشمی، بنابراین بطور قطع تحریم های ظالمانه غرب علیه ایران به سلامت مردم آسیب زده و تدارک دارو و ملزومات پزشکی مورد نیاز بیماران را سخت کرده است، این اقدامی غیر انسانی است و بطور قطع رفع این تحریم های ظالمانه به بهبود کیفیت خدمات سلامت به مردم کمک خواهد کرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: امیدواریم که هرچه زودتر تحریم های غیر انسانی غرب علیه مردم ایران برداشته شود، با وجود این، دولت بطور قطع همزمان با گشایش هایی که در صورت رفع تحریم ها در ارائه خدمات به مردم خواهد داشت، سیاست اقتصاد مقاومتی و توجه به ارتقای تولید داخلی را نیز دنبال می کند.

وی گفت: سیاست اقتصاد مقاومتی همچنان ادامه خواهد یافت. البته رفع تحریم ها بطور قطع به بهبود کیفیت تولیدات داخلی کمک و زمینه حضور ایران در بازارهای بین المللی را فراهم می کند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7