دانش آموختگان

چه کسی دکتر پیرزاده را به قتل رساند؟

چند ساعت بیشتراز حادثه دلخراش و تاثربرانگیز قتل دکتر پیرزاده پزشک انکولوژیست در اردبیل نگذشته است که روایت های مختلفی از جزئیات حادثه بیان شده است. نخستین خبر رسمی را خبرگزاری فارس  در ساعت ۱۳:۵۲ منتشر کرد و از قتل دکتر پیرزاده سخن گفت. ساعت ۱۴:۵۲ دقیقه هم فرهاد پورفرضی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل در گفتگو با خبرگزاری آذرسلام از قتل دکتر پیرزاده به دست همراه بیماری که برای ویزیت به خانه اش رفته بود، گفت. دکتر پور فرضی گفت علی رغم حضور رئیس سازمان بهداشت جهانی در تهران وزیر بهداشت نیز برای بررسی ابعاد موضوع به اردبیل سفرخواهد کرد.

دکتر پورفرضی هم چنین در مصاحبه دیگری که در ساعت ۱۶:۳۵ دقیقه در خبرگزاری مهر منتشر شد ضمن تایید حرفهای پیشین خود گفت: « وی ظهر امروز پنج شنبه برای طی روند درمان به منزل یکی از بیماران خود مراجعه کرده که به دلایل نامشخص توسط همراه نوجوان بیمار مورد حمله قرار گرفته و به ضرب چاقو مجروح می شود. این مسئول ادامه داد: با وقوع این حادثه سایر همراهان بیمار با ۱۱۵ تماس می گیرند و این پزشک را به بیمارستان فاطمی اردبیل منتقل می کنند که متاسفانه با وجود تلاش پزشکان این پزشک فوق تخصص فوت می کند.»

سایت های دیگر کشور از جمله خبرآنلاین، تابناک، انتخاب،عصر ایران نیز به انعکاس خبر این حادثه ناگوار پرداختند و قاتل را همراه نوجوان بیمار معرفی کردند. در همین حین بود که دادستان اردبیل با اعلام خبر دستگیری قاتل گفت : « مشغول بررسی موضوع بوده و تا ساعاتی دیگر اخبار موثق اطلاع رسانی خواهد شد؛ مردم به شایعات توجه نکنند و منتظر اعلام رسمی جزییات ماجرا از منابع رسمی باشند.»

در ساعت ۲۰:۴۵ ناصر عتباتی دادستان عمومی و انقلاب اردبیل در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری فارس روایت جدیدی را از موضوع بیان کرد: « مسئله قتل پزشک اردبیلی مربوط به رابطه پزشک و بیمار نیست بلکه قاتل دانشجوی پسر ۲۳ ساله‌ای است که به خاطر ارتباط نزدیک با این پزشک حاذق با دعوت از او در منزلش درگیر شدند که این جوان ۲۳ ساله پزشک را با ضربات چاقو به قتل رسانده است. وی تصریح کرد: دادستان مسئولیت پیگیری این پرونده را عهده‌دار است و در روزهای آینده جزئیات بیشتری از علل و عوامل این قتل را بیان می‌کند اما برای روشن شدن اذهان مردم باید اعلام کنیم که بین این دانشجوی پسر و پزشک سرطان‌شناس اردبیلی ارتباط دوستانه‌ای برقرار بوده و صبح امروز در مراجعه این پزشک به منزل این پسر دانشجو چه اتفاقاتی رخ داده باید مورد بررسی قرار گیرد.»

همچنین دادستان اردبیل در مصاحبه با خبر ۲۰:۳۰ شبکه دو نیز بر اظهارات خویش و مربوط نبودن این قتل به رابطه پزشک – بیمار تاکید کرد.

سازمان نظام پزشکی با ارسال نامه ای خطاب به دکتر خدابخش استاندار اردبیل،حجت الاسلام والمسلمین رئیسی  دادستان کل کشور وسردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی کل کشور خواستار رسیدگی فوری به این موضوع شد. در انتهای این نامه آمده است : « بدیهی است امنیت شغلی جامعه پزشکی از ضروریات مبرم برای ارائه خدمات مطلوب و بهینه در عرصه سلامت است و هر گونه خدشه به چنین جایگاه مهمی به شدت محکوم و مستلزم انجام مداخلات قانونی سریع و قاطع است.» پاراگراف آخر این نامه نیز تلویحا اشاره به ارتباط قتل با شغل دکتر پیرزاده دارد.

سازمان نظام پزشکی همچنین در اطلاعیه ای شنبه را عزای عموی اعلام و دوشنبه ۵ ام مرداد را هم زمان برگزاری مجلس یادبود دکتر پیرزاده اعلام کرد. اما مدتی بعد این اطلاعیه را از خروجی سایت خود حذف کرد.

در کنار این اخبار رسمی، اخبار غیر رسمی از پزشکان حاضر بر بالین دکتر پیرزاده روایت اول یعنی حضور وی بر بالین بیمار و قتل توسط همراه بیمار را تایید کرده اند.

باید منتظر ماند و اخبار را دنبال کرد تا راز این حادثه ی دلخراش روشن تر شود. جامعه پزشکی مسلما وظیفه و مسئولیت وِیژه ای در این میان دارد. صدای پزشکان ضمن تسلیت دوباره این ضایعه  دلخراش به جامعه بزرگ پزشکی کشور، امیدوار است ابعاد این موضوع هر چه زودتر روشن شود و خود را موظف به اطلاع رسانی دقیق و موثق در این زمینه می داند.

درباره نویسنده

احسان قدیمی

فارغ التحصیل رشته پزشکی و گواهینامه عالی بهداشت عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
ورودی 95 رشته ی ارتوپدی، دانشگاه علوم پزشکی تهران

پاسخ بدهید

3 نظر برای مطلب "چه کسی دکتر پیرزاده را به قتل رساند؟"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
مسعود
Guest

مرسی احسان که این قدر خوب جمع بندی کردی. دنبال همچین چیزی می گشتم.

trackback

[…] چه کسی دکتر پیرزاده را به قتل رساند؟ – صدای پزشکان […]

trackback

[…] چه کسی دکتر پیرزاده را به قتل رساند؟ – صدای پزشکان […]

wpDiscuz
Powered by Themes24x7