پزشکان عمومی دانش آموختگان دستیاران تخصصی متخصصین

نامه رئیس نظام پزشکی به معاون سیما

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، در نامه ای به معاون سیمای رسانه ملی، خواستار جلوگیری از خدشه دار شدن جایگاه جامعه پزشکی در پخش برنامه های طنز شد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر علی رضا زالی طی نامه ای به علی اصغر پورمحمدی، خواستار دقت نظر بیشتر در ساخت برنامه های طنز در مورد جامعه پزشکی به ویژه سریال ۹۰ قسمتی شد تا اعتماد و نگرش مردم به جامعه پزشکی خدشه دار نشود.

در این نامه آمده است: سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین سازمان صنفی کشور، با بیش از ۲۰۰ هزار عضو، یکی از تاثیرگذارترین نهادهایی است که طی ده ها سال جایگاه خود را به عنوان نهادی مرجع در حوزه سلامت کشور حفظ نموده و در عین حال همواره با توجه به حقوق اعضای خود، حمایت از حقوق بیماران را به عنوان اصلی ترین هدف خویش دنبال کرده است، چرا که تنها در صورت رعایت حقوق متقابل صاحبان حرفه های پزشکی از یک سو و بیماران از سوی دیگر است که به هدف نهایی نظام سلامت که فراهم کردن سلامت کامل جسمی، روانی و اجتماعی همه آحاد جامعه است، دست می یابیم و زمینه برای ارتقای سلامت معنوی جامعه نیز فراهم می شود. در این راستا و با عنایت به ظرفیت بی بدیل صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به عنوان رسانه ملی در ارتقای سطح اخلاقی ارائه خدمات سلامت به ویژه با تحکیم اعتماد جامعه به نظام سلامت و اعضای جامعه پزشکی کشور، امیدواریم با مشارکت سازمان صدا و سیما به خصوص در معاونت سیما شاهد تعامل مناسبی با محوریت موضوع اخلاق پزشکی باشیم.

در همین راستا و با عنایت به اینکه در حال حاضر شبکه پنج سیمای جمهوری اسلامی ایران در حال ساخت سریال طنزی در حوزه پزشکی به کارگردانی هنرمند برجسته جناب آقای مهران مدیری است و از سوی دیگر “طرح تحول نظام سلامت” با محوریت وزارت بهداشت، و همکاری تنگاتنگ جامعه پزشکی در حال طی کردن مراحل بسیار مهم و حساس خود است؛ به نظر می رسد توجه به دغدغه های ذیل در مورد ساخت سریال فوق الذکر بسیار ضروری باشد؛

۱- مهم ترین سرمایه مشترک جامعه پزشکی و مردم «اعتماد» فی ما بین است. این اعتماد در عین اینکه مورد نیاز شاغلین حرفه های پزشکی است؛ یکی از ضروری ترین نیازهای مردم برای دریافت خدمات سلامت نیز به شمار می رود. به این مفهوم که بیمار بیش از هر چیز نیاز دارد که به فردی به عنوان پزشک، موسسه ای مانند بیمارستان و یا گروهی به عنوان جامعه پزشکی اعتماد کند تا با خیال راحت به توصیه های بهداشتی و درمانی عمل نماید و از مراجعات مکرر به پزشکان متعدد بپرهیزد. به علاوه واضح است که ایجاد چنین اعتمادی تاثیر مثبتی در کاهش بار کاری نظام سلامت کشور در بر خواهد داشت بنابراین تقویت اعتماد مذکور، می بایست محور هر برنامه مرتبط با حوزه سلامت به ویژه برنامه های پر مخاطب و به خصوص برنامه های رسانه ملی باشد.

۲- در حال حاضر طرح تحول نظام سلامت در کشور به عنوان یکی از مهم ترین سیاست ها و برنامه های دولت در حوزه داخل در حال اجرا است و می توان گفت که به مراحل حساس خود رسیده است. بدون شک موفقیت این طرح و تداوم انجام آن در آینده، در عین اینکه مستلزم نقد منطقی و نظارت عمومی از جمله حساسیت رسانه ها و به ویژه رسانه ملی است؛ منوط به همدلی و همکاری همه اجزای حاکمیت و تلاش برای فرهنگ سازی مناسب در این حوزه است و همین واقعیت، حساسیت ساختن هرگونه برنامه در حوزه پزشکی را در شرایط فعلی دو چندان می کند و لزوم بالا بردن سطح دقت در ساختن چنین برنامه هایی را گوشزد می نماید.

۳- برنامه های طنزی که تاکنون از رسانه ملی در حوزه های مختلف به نمایش در آمده اند، به ویژه سریال های طنزی که توسط هنرمند محترم جناب آقای مدیری کارگردانی شده اند، دارای مخاطبین بسیار زیاد بوده اند و تصویرهای کلی و ماندگار اجتماعی در ذهن مخاطب ایجاد کرده اند. قطعاً جناب عالی تایید می فرمایید که مدیریت برداشت های اجتماعی پیرامون حوزه ای مثل حوزه سلامت که پس از پخش چنین برنامه پر مخاطبی ایجاد می شود، بسیار پیچیده است؛ اینکه این سریال در نهایت چه تصویری از نظام سلامت به عنوان یک نهاد اجتماعی ارائه می نماید، بسیار حائز اهمیت است؛ اینکه مخاطب رسانه ملی پس از پخش این سریال، بیمارستان و سایر موسسات پزشکی را با چه دیدی می نگرد، در ارتباط آینده وی با این نهادها و نیز شاغلین حرفه های پزشکی بسیار تاثیرگزار خواهد بود. لذا نگرانی عمده در اینجا این است که تصویر کلی حاصل از این سریال از بیمارستان، پزشک ، پرستار و سایر اجزای نظام سلامت در ذهن مخاطب، نمایی غیر قابل اعتماد، ناامید کننده و آکنده با انواع ناهنجاری ها و فسادها باشد. این درحالی است که علیرغم همه اشکالات موجود، بدون شک نظام سلامت و جامعه پزشکی ایران یکی از موفق ترین ن