دستیاران تخصصی متخصصین

کاهش زمان تعهد خدمت مشمولین سهمیه زنان مناطق محروم از سه برابر طول تحصیل به دو برابر

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت بهداشت با اشاره به اجرای مصوبه شورای تخصصی پزشکی در کاهش مدت زمان تعهد خدمت سهمیه زنان مناطق محروم وزارت بهداشت از سه برابر طول تحصیل به دو برابر ، این امر را در جهت تسهیل اجرای تعهد توسط متخصصان سهمیه زنان در مناطق محروم خواند.

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت بهداشت در گفتگو با ” وب دا” در خصوص تعهد خدمت زنان با اشاره به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در زمان پذیرش دانشجوی سهمیه ای گفت: در قانون تخصیص سهمیه برای زنان در پذیرش دستیاری رشته های تخصصی پزشکی، وزارت بهداشت موظف بوده حداقل ۲۵ درصد از سهمیه پذیرش دستیاری در رشته های جراحی اعصاب، ارولوژی ارتوپدی، گوش و حلق و بینی، چشم، رادیولوژی و روانپزشکی و در صورت وجود داوطلب ۵۰ درصد سهمیه جراحی عمومی داخلی و قلب را به خانم های پزشک قبول شده در گزینش کتبی دستیاری اختصاص دهد.

وی ادامه داد: پس از اجرای این مصوبه فارغ التحصیلان این رشته ها اعم از مجرد یا متاهل متعهد شدند تا پس از فراغت از تحصیل طبق برنامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خدمات قانونی را در نقاط محروم و نیازمند ادامه دهند.

مهندس موهبتی با بیان اینکه متاسفانه عده ای از تسهیلات وزارت بهداشت برای تحصیل با قبول شرایط فوق بهره برده و ضمن دادن تعهد محضری هم اکنون از انجام تعهد سر باز می زنند، این رفتار را مصداق بی عدالتی برشمرد و آن را شایسته جامعه متعهد پزشکی ندانست.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون در بیش از ۵۰۰ بیمارستان در مناطق محروم افرادی با شرایط فوق مشغول فعالیت هستند، گفت: امکان تغییر این قانون وجود ندارد زیرا نیروی جایگزینی هم نیست که امکان حضورش در مناطق محروم باشد و اینکه عده ای در زمان انتخاب رشته با قبول شرایط تعهد خدمت و با گرفتن تسهیلات، تحصیل را آغاز کرده و در حال حاضر از انجام تعهد خود سر باز می زنند و خواهان این هستند که گروهی دیگر به جای آن ها به مناطق محروم بیایند و تعهدشان را اجرا کنند، رفتاری به دور از عدالت را در پیش گرفته اند.

موهبتی در ادامه با اشاره به تسهیل اجرای تعهد به رغم تعهد اولیه این پزشکان نیز گفت: در هشتاد و یکمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی سال ۹۴ وزارت بهداشت، مدت تعهدات پذیرفته شدگان سهمیه خانم ها اعم از افرادی که در حال انجام تعهدات هستند و یا تاکنون تعهدات خود را شروع نکرده اند را از سه برابر طول مدت تحصیل به دو برابر طول مدت تحصیل و حداکثر هشت سال کاهش داده است.

وی با تاکید بر نگاه ویژه وزارت بهداشت در تسهیل این امر برای ارائه خدمات در مناطق محروم یادآور شد: ضرایب منطقه محل خدمت نیز در جهت کاهش میزان تعهدات فوق اعمال خواهد شد.

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد کاهش مدت تعهد خدمت با دستور وزیر بهداشت به تمام واحدهای مجری ابلاغ شده است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "کاهش زمان تعهد خدمت مشمولین سهمیه زنان مناطق محروم از سه برابر طول تحصیل به دو برابر"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
بابک
Guest

طرح اجباری رشته های پزشکی، به خودی خود یک ظلم و تجاوز به حقوق شهروندی ست. اما سوال من اینجاست که آیا سه سال بعد، در مورد طرح سهمیه های مناطق محروم هم همین اتفاق خواهد افتاد و افرادی که آگاهانه و با تعهد کتبی، علی رغم نمره های پایین تر وارد دوره تخصص می شوند، با اعتراض مدت تعهد خود را کاهش خواهند داد؟

wpDiscuz
Powered by Themes24x7