دانش آموختگان

وزارت بهداشت و ملغی شدن امکان حبس پزشکان

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت گفت: مجازات حبس پزشکان نه تنها اثر بازدارنده ای در بروز حوادث نخواهد داشت بلکه عملاً استرس ناشی از مجازات های پیش بینی شده امکان افزایش خطا را نیز فراهم می نماید.

به گزارش صدای پزشکان، مهندس طاهر موهبتی در گفت و گو ی اختصاصی با وب دا از حمایت جدی این وزارت‌خانه از ملغی شدن مجازات حبس پزشکان در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خبر داد.

وی در توضیح بیان داشت: با توجه به ماده ۶۱۶ بخش تعزیرات از قانون مجازات اسلامی، احتمال این می‌رود که در صورت مرگ بیمار در هنگام عمل جراحی یا درمانی، شاغلین به حرف پزشکی نیز به حبس محکوم شوند.

وی افزود: پاره‌ای از محاکم نیز به همین باور گرایش دارند، چنان‌که در مدت زمان اجرای قانون مجازات جدید، پزشکان زیادی در سراسر کشور علاوه بر پرداخت دیه ناشی از تقصیر و خطای پزشکی به مجازات حبس از حیث جنبه عمومی موضوع نیز محکوم شده‌اند.

مهندس موهبتی تصریح کرد: در واقع، با این قانون، قضات نمی‌توانند مجازات حبس را به جزای نقدی تبدیل نمایند. در ضمن، شرایط استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس نیز محدود شده است و به این ترتیب، دست قضات تا حدود زیادی بسته شده است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت به قاعده احسان در فقه که ریشه دینی دارد، اشاره کرد و در توضیح آن گفت: پزشکان در مقام احسان عمل می‌کنند و به حکم قاعده «هل جزاء الاحسان الا الاحسان» نباید بر آنها سخت گرفت، به ویژه آن‌که اهمیت نجات انسان‌ها در فرهنگ اسلامی از بالاترین ارزش‌ها نزد خداوند متعال است.

وی افزود:  از لحاظ مصالح اجتماعی نیز، اعمال مجازات حبس در حوزه پزشکی دارای آثار و پیامدهایی است به نحوی که آنها دیگر حاشیه امنی در حرفه خود نداشته و موجب بازداشتن پزشکان از انجام اعمال درمانی پرخطر خواهد شد.

مهندس موهبتی با بیان اینکه در نتیجه اعمال مجازات حبس در حوزه پزشکی ، حتی پزشکان حاذق نیز حاضر به اعمال جراحی با ریسک بالا نیستند ، تصریح کرد: این موضوع  نهایتا به زیان مردم و بیماران تمام خواهد شد و به  همین دلیل ، قانون یاد شده نیاز به اصلاح دارد، به ویژه آنکه صدور حکم به حبس با بند دوازده سیاست کلی قضایی ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری در تاریخ ۲ آذر ۸۸  در خصوص «اتخاذ تدابیر لازم در استفاده از مجازات زندان با رویکرد حبس زدایی»  و بند ۱۴ سیاست های کلی نظام در خصوص امنیت قضایی مبنی«بازنگری در قوانین در جهت کاهش عناوین جرایم و کاهش استفاده از مجازات زندان»  نیز سازگار نیست.

مهندس موهبتی با تاکید بر این که امروز با حضور در کمیسیون قضایی مجلس از ملغی شدن مجازات حبس پزشکان حمایت کردیم، افزود: در این جلسه قرار شد کمیته‌ای با مسوولیت یکی از اعضای کمیسیون و مشارکت وزارت بهداشت و سایر حوزه های ذی ربط تشکیل شده و ظرف دو هفته آینده متن نهایی برای طرح در کمیسیون ارائه شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7