اقتصاد سلامت

توضیحات وزیر بهداشت درباره هزینه های طرح تحول سلامت

به گزارش صدای پزشکان سید حسن هاشمی در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا به تشریح دخل و خرج طرح تحول سلامت و پاسخ به شبهات برخی رسانه ها پرداخت و گفت: تمام دخل و خرج، درآمدها و هزینه کرد اعتبارات طرح تحول سلامت روشن است و با توجه به حسابرسی تعهدی وزارت بهداشت می توانیم جزییات همه اعتبارات این طرح را به اطلاع عموم مردم برسانیم.

وی گفت: کل اعتبارات طرح تحول سلامت در سال گذشته ۶۷۰۰ میلیارد تومان بود که البته همه آن تخصیص پیدا نکرد و امسال هم که با توجه به بودجه انقباضی حدود ۲ هزار میلیارد تومان از اعتبارات طرح تحول سلامت کم شده است.

وزیر بهداشت افزود: هنوز اعتبارات دولت مانند گذشته با کمبود مواجه است و همه دستگاههای دولتی با تخصیص اعتباری کمتر از آنچه مصوب شده رو به رو هستند و وزارت بهداشت نیز این قاعده مستثی نیست.

هاشمی اضافه کرد: تمام جزییات اعتبارات طرح تحول سلامت مشخص است و معلوم است که مثلاً سال گذشته ۴۵۰ هزار زایمان طبیعی در کشور به صورت رایگان در بخش دولتی انجام شده و معلوم است که چقدر اعتبار برای این کار پرداخت کرده ایم.

وی گفت: فرانشیز یا سهم پرداختی از جیب مردم برای هزینه های درمانی در بیمارستانهای دولتی با اجرای طرح تحول سلامت از ۳۷ درصد به حدود ۴٫۵ درصد کاهش پیدا کرد و این مهمترین دستاورد طرح تحول سلامت بود که فقط برای اجرای این بخش نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان پرداخت شد.

وزیر بهداشت گفت: سالانه بیش از ۶ میلیون بستری در بیمارستانهای دولتی انجام می شود و کاهش هزینه هتلینگ و خدمات بستری به این بیماران یک دستاورد کم نظیر در نظام سلامت کشور است.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن حدود ۲ هزار خانه بهداشت در کشور ساخته شد، حدود چهار هزار و ۵۰۰ پزشک در مناطق محروم کشور مستقر و ماندگار شدند، تعداد اقلام دارویی و مکمل ها در شبکه بهداشتی کشور افزایش یافت و بیش از ۴ هزار خودرو برای بهبود کیفیت خدمات شبکه بهداشتی کشور به صورت اجاره ای اضافه شد.

هاشمی ادامه داد: همه این اقدامات در مسیر بسترسازی برای اجرای برنامه ملی پزشک خانواده است، در حالی که فقط ۷۰ درصد اعتبارات مصوب پزشک خانواده در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.

وزیر بهداشت به فضاسازی علیه وزارت بهداشت در مورد اعتبارات طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: باعث تأسف است که برخی ها در شبکه های مجازی و برخی رسانه ها در مورد طرح تحول سلامت جوری فضاسازی کردند که گویی وزارت بهداشت تمام این اعتبارات را برای پزشکان هزینه کرده است که بی انصافی بود.

وی افزود: عده ای با اعلام آمار و ارقام غیر واقعی سعی کردند، طرح تحول سلامت را کم ارزش جلوه دهند ولی واقعیت خلاف این است. البته قبول دارم که دستگاه سلامت کشور می توانست بیش از این در رسانه ها حضور پیدا کند و به این شائبه ها پاسخ دهد و انکار نمی کنم که ما می توانستیم بیشتر به مردم پاسخگو باشیم.

هاشمی گفت: در عین حال همه می دانند که دولت هنوز با کمبود اعتبار مواجه است و بین آنچه در قانون مصوب شده است و آنچه در اختیار دستگاههای اجرایی قرار می گیرد فاصله وجود دارد. ضمن اینکه پارسال که طرح تحول سلامت را شروع کردیم بدهی زیاد معوقه مانده از گذشته داشتیم که توانستیم از محل درآمد اختصاصی بیمارستانها و کمک ویژه دولت آن را پرداخت کنیم.

وزیر بهداشت اضافه کرد: اکنون نیز به همه تعهدات گذشته پایبند هستیم و با وجود مشکلات مالی، طرح تحول سلامت در ۴ ماه امسال(۹۴) مانند قبل انجام شده و تا آخر سال نیز به همه تعهدات و وعده هایی که به مردم دادیم پایبند هستیم.

بر

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7