متخصصین

۱۳ جراح در یکسال گذشته به حبس محکوم شده اند

رییس انجمن علمی جراحان عمومی ایران با انتقاد از روند برخورد با پزشکان در مراجع قانونی اظهار کرد: از نیمه دوم سال گذشته تاکنون ۱۳ جراح که بیشتر آنان جراح زنان و جراح عمومی بوده اند ، به دلیل جرایم پزشکی مرتبط با درمان به حبس محکوم شده اند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا ، دکتر بهزاد رحمانی روز یکشنبه در نشستی به مناسبت برگزاری دهمین کنگره سالانه انجمن علمی جراحان عمومی ایران اظهار کرد: در حال حاضر طبق قوانین وضع شده جراحانی که بیمار آنها در حین درمان فوت می کنند به حبس و پرداخت دیه محکوم می شوند که میزان دیه در ماه های حرام ۳۰۰میلیون تومان است .

وی درعین حال گفت: احکام این جراحان صادر اما هنوز اجرا نشده و با دستور رییس قوه قضاییه متوقف شده است. طبق توافق وزیر بهداشت و رییس قوه قضاییه اگر حکم حبسی برای پزشکی صادر شود، رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مربوطه آن حکم را به وزیر بهداشت و وزیر بهداشت آن را به رییس قوه قضاییه اعلام می کند . به گفته وی قرار است تا یک سال آینده که قانون مربوط به جرایم پزشکی مورد بازنگری قرار گیرد.

دکتر سیدهاشم سیدمهدی از بنیانگذاران انجمن علمی جراحان عمومی ایران نیز در این نشست در مورد احکام مربوط به حبس پزشکان اظهار کرد: این احکام جرات و جسارت پزشکان و جراحان را برای درمان بیماران از آنها می گیرد زیرا به دلیل تبعات احتمالی دست به جراحی نمی زننند و در بسیاری موارد بیماران دچار سرگردانی می شوند.

وی با تاکید بر لزوم بازنگری در مورد این قانون گفت: در گذشته اساتید جراحی به ما می گفتند اگر تنها پنج درصد احتمال نجات بیماران وجود دارد باید دست به جراحی بزنید اما اکنون به دلیل ترس و نگرانی نسبت به آینده، حتی اگر احتمال زنده ماندن بیمار تا ۶۰ درصد باشد جراحان جرات جراحی کردن ندارند و به همین دلیل بیماران دچار تبعات ناخوشایندی می شوند و به طور کلی سلامت جامعه تحت تاثیر قرار می گیرد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7