سیاست گذاری سلامت

وزارت بهداشت در حوزه پیشگیری عملکرد مناسبی نداشته است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره اجرای طرح تحول سلامت گفت: شاید وزارت بهداشت در اجرای بخش درمان موفق عمل کرده باشد، اما در بحث پیشگیری عملکرد مناسبی نداشته و تا رسیدن به نقطه مطلوب راه زیادی داریم.

به گزارش صدای پزشکان، رسول خضری در گفت‌وگو با ایلنا در این باره گفت: این طرح مهم و جدی است، چرا که دغدغه اصلی این طرح پیشگیری و سلامت است، همه کشورهای توسعه‌یافته دنیا اگر پیشرفتی را در زمینه بهداشت شاهد بوده‌اند، به دلیل نگاه همه‌جانبه به این مسئله بهداشت بوده است از همین رو کشور ما نیز نباید از این مسیر دور شود.

وی افزود: طرح تحول سلامت در گام اول، بحث درمان را مورد توجه قرار داد و از این طریق ملزومات پیشگیری و داروخانه‌ها تجهیز شد.

خضری با اشاره به اینکه شاید این مسئله به دلیل بحران کشور در حوزه درمان بوده است، گفت: بیماران به شدت از پرداخت‌های اضافی ناراضی بودند، چرا که هزینه‌های درمان کمرشکن بود. گرچه با اجرای این طرح وضعیت درمان بهتر شده، اما نکته این است که نباید با اجرای این طرح از بحث‌هایی چون پیشگیری، آموزش بیمار و غربالگری غافل شد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه توجه به بخش پیشگیری سبب می‌شود؛ هزینه‌های درمان کاهش پیدا کند، گفت: وزارت بهداشت قرار است؛ درباره اجرای طرح تحول سلامت گزارشی را به مجلس ارایه کند و ما منتظر این گزارش هستیم تا عملکرد وزارت بهداشت را بررسی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: طرح تحول سلامت از ۲۵ اردیبهشت اجرایی شده و باید دید در این مدت چقدر پیشرفت داشته است.

نماینده مردم پیرانشهر با اشاره به اینکه در طرح تحول سلامت بحث پیشگیری مورد بی‌مهری و کم‌لطفی واقع شده است، گفت: طرح پزشک خانواده فرصتی را به وزارت بهداشت می‌داد تا در طرح تحول سلامت بحث آموزش و پیشگیری را پیش ببرند.

وی تاکید کرد: در زمانی عنوان می‌شد؛ منابع مالی مناسبی برای این کار وجود ندارد، اما با اجرای طرح تحول سلامت و تامین منابع مالی برای این طرح، انتظار می‌رفت که به بحث پیشگیری توجه شود.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه طبق قانون وزارتخانه ملزم به اجرای درست قانون است، افزود: طرح تحول؛ طرح تحول سلامت است نه طرح تحول درمان، از این رو باید بررسی بیشتری بر نوع اجرای این طرح صورت بگیرد.

وی گفت: شاید وزارت بهداشت در اجرای بخش درمان موفق عمل کرده باشد، اما در بحث پیشگیری عملکرد مناسبی نداشته و تا رسیدن به نقطه مطلوب راه زیادی داریم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7