پزشکان عمومی

وزیر بهداشت: حقوق پزشکان عمومی در وزارت بهداشت حداکثر ۳ میلیون تومان است

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: برخلاف شایعاتی که درمورد حقوق پزشکان گفته می شود، متوسط حقوق پزشکان عمومی یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است و پزشک عمومی نداریم که دریافتی بالای ۳ میلیون تومان داشته باشد.

 به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، حسن هاشمی عصر امروز در مراسم تجلیل از خبرنگاران حوزه سلامت در موزه علوم پزشکی افزود: به زودی تمام آمار و اطلاعات مربوط به هزینه های طرح تحول سلامت را به اطلاع مردم می رسانیم زیرا افرادی حاشیه ساز در رسانه ها این طور قلمداد می کنند که این پول ها به جیب پزشکان رفته است و اطلاعاتی نادرست در جامعه منتشر می کنند.

وی گفت: طی چند روز گذشته در سفری به مازندران رفته بودم و از نزدیک مشاهده کردم که اکثر پزشکان عمومی دریافتی بین یک میلیون و ۶۰۰ هزار تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان داشتند و پزشک عمومی در وزارت بهداشت نداریم که دریافتی بالای سه میلیون تومان داشته باشد.
وزیر بهداشت ادامه داد: این که گفته می شود دریافتی برخی پزشکان عمومی ۱۵ تا ۱۶ میلیون تومان است مربوط به افرادی است که تعدادشان به انگشتان دو دست نمی رسد و این افراد در مناطق بسیار خطرناک به مردم خدمت رسانی می کنند و در واقع پول خونشان را می گیرند.
هاشمی اضافه کرد: اینها را به این دلیل می گویم که عده ای درباره پزشکان در رسانه ها بی انصافی می کنند. واقعیت این است که با وجود افزایش اعتبارات وزارت بهداشت هنوز اکثر بیمارستان ها طراز مالیشان منفی است و ما فقط توانسته این آنها را از قعر چاه بیرون بیاوریم و هنوز بیمارستان های وزارت بهداشت فاصله زیادی دارند تا جایی که بتوانند سودآور باشند.
وی افزود: ما در وزارت بهداشت به هیچ عنوان به دنبال این نیستیم که تصدی گری کرده و بیمارستان ها را خودمان اداره کنیم. متولی بودن سلامت به این معنا است که ما در وزارت بهداشت سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت کنیم و این جزء وظایف اجتناب ناپذیر وزارت بهداشت است اما تسری و اداره بیمارستان ها می تواند خارج از وزارت بهداشت باشد.
وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش مهم خبرنگاران در نظام سلامت گفت: اگر شما خبرنگاران نبودید به هیچ وجه امکان نداشت که طرح تحول سلامت این قدر موفق باشد. امروز با تلاش و همکاری شما، دولت، مجلس و قوه قضاییه سلامت را در اولویت کاری خود قرار دادند و امیدواریم با حمایت شما، نهایت استفاده را برای ارتقای سلامت مردم ببریم و همواره از راهنمایی ها و نقد هوشمندانه شما برای اصلاح اشتباهات و افزایش رفتارهایی که می تواند به خدمات بهتر منجر شود بهره ببریم.
هاشمی اضافه کرد: با پیشنهاد یکی از همکاران شما خبرنگاران، ظرف ۱۰ روز آینده اتاق فکری با حضور خبرنگاران تشکیل می شود که در آن می توانیم به نقد و بررسی اقدامات وزارت بهداشت بپردازیم و امیدوارم همکاران، معاونان و مشاوران من در وزارت بهداشت، از حضور شما استفاده کنند و پاسخگوی سوالات شما باشند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به طرح تحول سلامت اشاره کرد و افزود: طرح تحول سلامت امروز امید را بین مردم افزایش داده است اما معتقد نیستیم که اشتباهی نداریم . شما خبرنگاران که سرمایه های اجتماعی کشور هستید نقاط ضعف و قوت را به ما یادآوری کنید و ما را ترغیب کنید اقدامات خوب را افزایش داده و نقاط ضعف را گوشزد کنید تا اصلاح شود.
وزیر بهداشت اظهار کرد: طرح تحول سلامت طرحی نیست که یک شبه به آن رسیده باشیم. این طرح حاصل ماه ها تلاش گروهی است که نخبه ترین صاحبنظران حوزه سلامت در کشور هستند و سال ها کار آموزشی کرده اند و مهمترین کارهای پژوهشی نظام سلامت به دست همین افراد که امروز در وزارت بهداشت مسوولیت دارند انجام شده است بنابراین این طرح یک کار عالمانه است که از تجربه بین المللی نیز برای تدوین آن استفاده کردیم.
هاشمی اضافه کرد: یکی از تفاوت های وزارت بهداشت با دستگاه های دیگری مثل آب، برق، گاز در حوزه کشاورزی این است که این دستگاه ها هزینه تمام شده خدمات را حساب می کنند و به اضافه مبلغی به عنوان سود سرمایه این خدمات را از بخش خصوصی خریداری می کنند و دولت اعتبار آن را تامین می کند اما حوزه بهداشت برعکس است و با وجود اینکه تعرفه ها را افزایش دادیم هنوز برای تامین قیمت تمام شده خدمات مشکل داریم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7