دیده بان سلامت

رئیس اداره کارشناسی واردات تجهیزات پزشکی: دستگاه‌های سولاریوم هیچ مجوزی ندارند

رئیس اداره کارشناسی واردات تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: دستگاه‌های سولاریوم که بیشتر در آرایشگاهها استفاده می‌شود مورد تایید نیست و هیچ مجوز ورود قانونی تا به امروز صادر نشده است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس، علیرضا سلیمانی با بیان اینکه چند سالی است که با ورود تکنولوژیهای نوین، برنزه کردن پوست با دستگاه‌های سولاریوم وارد زندگی مردم به خصوص برخی زنان شده است  اظهار داشت: بیشتر تجهیزات لاغری و زیبایی به صورت قاچاق وارد کشور می شوند و هیچ مجوزی از وزارت بهداشت ندارند.

وی در مورد دستگاه های سولاریوم( برنزه کردن پوست) که پرتوهای (UV) از خود منتشر می کنند، اظهار داشت: این دستگاه ها که بیشتر در آرایشگاه ها استفاده می شود مطلقا مورد تایید ما نیست و هیچ  مجوز ورود قانونی تا به امروز صادر نشده است و در نتیجه استفاده از این وسایل قابلیت پیگرد دارد.

سلیمانی اظهار داشت: مراجع ذی صلاح نیز باید نظارت های جدی در این زمینه داشته باشند و اگر در آرایشگاه ها استفاده می شود و گزارش هایی نیز در این زمینه رسیده است باید برخورد شود و با توجه به اینکه استفاده از این دستگاه ها باعث سرطان می شود و عوارض جبران ناپذیری را ایجاد می کند، لزوم برخورد را چند برابر می کند.

رئیس اداره کارشناسی واردات تجهیزات پزشکی اداره کل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو در ادامه گفت: مراکزی که از این دستگاه ها استفاده می کنند مجوزی را از صنف مربوطه خود دارند که بازرسان اصناف مربوطه باید در نظارت های خود برخورد های جدی داشته باشند.

سلیمانی با درخواست از اصناف خاطر نشان کرد: اصنافی که مجوز این مراکز را می دهند در بازرسی های خود اگر مشاهده می کنند که وسیله ای کاربرد پزشکی دارد دقت کنند که آیا وسایلی که استفاده می شود و کاربرد پزشکی دارد آیا مجوز واردات یا تولید دارند یا خیر؟

وی در پایان گفت: چندی پیش مصاحبه ای را از یکی از مسئولین مربوطه آرایشگران مطالعه کردم و تعجب کردم که در این مصاحبه گفته شده بود که « در مراکزی که از دستگاه های سولاریوم استفاده می شود زیر نظر پزشک است» اما باید گفت: استفاده از دستگاه سولاریوم ممنوع است و در نتیجه استفاده از آن یعنی استفاده از کالای قاچاق.

سولاریوم دستگاهی برای برنزه‌کردن پوست است که چند سالی است وارد کشور ما شده و در همین مدت کم طرفداران پر و پاقرصی را پیدا کرده است. این دستگاه شامل تختی است که در دیواره‌های آن لامپ‌های اشعه فرابنفش‌ تعبیه شده و هنگامی که بدن درون این وسیله قرار می‌گیرد، در این دستگاه که حاوی لامپ‌های مشابهی است بسته می‌شود و بدن درون جعبه‌ای که حاوی نور فرابنفش‌ است جای می‌گیرد. در حقیقت اتاقک سولاریوم از یک تشک خورشیدی ساخته شده است که در آن لامپ‌های UVA و UVB قرار داده شده‌اند و از بالا و پایین به بدن اشعه تابانده می‌شود.

متخصصان پوست معتقدند؛ حتی مقدار ناچیزی از UVA و UVB می‌تواند به پوست آسیب برساند، به این ترتیب که فرآیند پیرشدگی را تسریع بخشیده و همچنین سبب بروز سرطان نیز می‌شود به طوری که سازمان بهداشت جهانی استفاده از این دستگاه را منع کرده است.

اصناف مربوطه ای که مجوز مراکزی را صادر می کنند دستگاه های سولاریوم در آن مراکز به کار گرفته می شود به سلامت مردم اهمیت دهند و سلامت را در اولویت قرار دهند چون هیچ مجوزی برای این دستگاه ها صادر نشده و استفاده از این دستگاه ها نیز باعث سرطان و بیماری های دیگر می شود.

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7