سیاست گذاری سلامت

ارائه‌ خدمات پزشکی از راه دور به بیماران در سطح کشور

طرح جدیدی برای ارائه‌ خدمات پزشکی از راه دور، موسوم به «تله مدیسین» در برخی استان‌ها به اجرا گذاشته شده است که با استفاده از آن، پزشکان متخصص در تهران می‌توانند بیماران را حتی در دورافتاده‌ترین نقاط کشور تحت معاینه و درمان قرار دهند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا، این طرح در قالب تشکیل «پرونده سلامت الکترونیک» دنبال می‌شود و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بنیاد برکت در اجرای آن به‌طور مشترک با یک‌دیگر همکاری دارند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد برکت، سیدمحمد پورحسینی، مدیرعامل شرکت برکت تل با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر ۲۰۰ هزار نفر دارای پرونده سلامت الکترونیک برای بهره‌گیری از خدمات پزشکی از راه دور هستند و این رقم تا پایان سال جاری از مرز ۳۲۰ هزار نفر خواهد گذشت.

وی با بیان این‌که هدف اصلی بنیاد برکت، محرومیت‌زدایی در روستاها است، خاطرنشان کرد: شرکت برکت‌تل وابسته به بنیاد برکت، هم راستا با این هدف به دنبال ادغام سلامت الکترونیک در بخش دولتی و خصوصی و افزایش سطح سلامت روستاییان در همه‌ی حوزه‌های بهداشت از جمله غذا و دارو است.

پورحسینی با بیان این‌که سلامت الکترونیک به معنای استفاده از زیرساخت‌ها و فناوری‌های نوین در حوزه‌ی سلامت است، یادآور شد: در حال حاضر از این نوع فناوری به منظور ارتقای سطح سلامت در مناطق روستایی کم‌تر توسعه‌یافته استفاده می‌شود.

وی تصریح کرد: به‌کارگیری شبکه‌های الکترونیکی امکان حذف فاصله میان بیمار و پزشک معالج را فراهم کرده است و خدمات پزشکی از راه دور از طریق بهورزان به فرد متقاضی ارایه می‌شود.

پورحسینی با اشاره به ورود فناوری درمان از راه دور به کشور گفت: پزشکی از راه دور یا دوراپزشکی با هدف ارتقای سلامت تاکنون به شکل آزمایشی در شهرستان پاوه در استان کرمانشاه، کلیبر در استان آذربایجان شرقی و زهک واقع در شهرستان زابل استان سیستان و بلوچستان اجرا شده است.

مدیرعامل برکت‌تل با بیان این‌که تا پایان سال جاری نیز دو منطقه‌ی دیگر به تله مدسین مجهز می‌شوند، افزود: خدمات پزشکی از راه دور امسال در مجموع برای ۱۲۰ هزار نفر در شهرستان اسکو استان آذربایجان شرقی و طلاب حوزه‌ی علمیه در استان قم ارایه خواهد شد.

مدیرعامل شرکت برکت‌تل، پایداری شبکه‌ مخابراتی در شهرستان اسکو برای ارایه‌ خدمات دوراپزشکی و صدور پرونده‌ی سلامت الکترونیکی را حائز اهمیت دانست و اظهار کرد: در حال حاضر برای این کار، علاوه بر آموزش کارکنان، اقدامات لازم برای طراحی و تولید نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مورد نیاز انجام گرفته است و تا ۴ ماه آینده پرونده سلامت الکترونیک ۱۰۰ هزار نفر در این منطقه تکمیل خواهد شد.

وی با اشاره به اصلاح فرآیند سلامت خاطرنشان کرد: با استفاده از زیرساخت‌های الکترونیک، افزایش سطح سلامت مردم دنبال می‌شود.

لازم به توضیح است، بنیاد برکت در سال ۱۳۸۶ از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و با رهنمودهای مقام معظم رهبری «مدظله العالی»، با هدف ارایه‌ خدمات اجتماعی، توسعه و توانمندسازی مناطق کم‌تر توسعه‌یافته و محروم کشور و ارتقای سلامت جامعه تشکیل شد و هم‌اکنون در زمینه‌ توانمندسازی اقتصادی و کارآفرینی در مناطق یادشده، توسعه‌ فضاهای آموزشی از طریق تأسیس مدارس برکت در روستاها، افزایش دسترسی آحاد جامعه به‌ویژه مناطق محروم به خدمات بهداشتی و درمانی، توسعه‌ی خدمات زیربنایی و فرهنگی در این مناطق، توسعه‌ خدمات مالی (بانکی و بیمه) در مناطق محروم و توسعه‌ محصولات راهبردی دارویی با تأکید بر فناوری‌های نوین فعالیت می‌کند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7