دیده بان سلامت

دستور وزیر بهداشت برای بررسی کیفیت آب های بسته بندی شده

وزیر بهداشت، سازمان غذا را موظف کرد تا در خصوص کیفیت آب های بسته بندی شده و آب معدنی نمونه برداری و آزمایش های لازم را انجام دهد.

به گزارش صدای پزشکان، پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی(وب دا)؛ دکتر سید حسن هاشمی به سازمان غذا و دارو مأموریت داد تا ظرف حداکثر یک ماه آینده از کلیه آب های معدنی تولیدی کشور نمونه برداری شود و نسبت به ارزیابی سلامت و کیفیت آنها اقدام شود.

وزیر بهداشت افزایش مصرف آب معدنی و لزوم اطمینان بیشتر از سلامت و ایمنی این فرآورده در کشور را ضروری دانست و سازمان غذا و دارو را مکلف کرد تا نوع آب های بسته بندی شده شامل آب آشامیدنی و آب معدنی مبتنی بر ضوابط و واقعیات مربوطه را تعیین و مشخص کند.

پیرو دستور وزیر در خصوص نمونه برداری از آب های بسته بندی شده و آب معدنی، دکتر حسین رستگار، مدیرکل آزمایشگاه های مرجع کنترل سازمان غذا و دارو در گفتگو با وب دا؛ اظهار داشت: با توجه به اینکه برنامه بررسی آب های معدنی چندی پیش توسط وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو در اولویت قرار گرفته، بر این اساس تمامی آب های معدنی و آشامیدنی کشور نمونه برداری شده تا اقدامات لازم به سرعت بر روی آن انجام شود.

دکتر رستگار افزود: با توجه به اینکه این آب ها از چند جنبه مختلف در حال  بررسی هستند با این حال امیدواریم  زودتر از برنامه زمان بندی شده به نتایجی برسیم و در صورت وجود مواردی از تخلف، از جنبه نظارتی و کنترلی به دانشگاه ها اعلام خواهیم کرد تا اقدام لازم صورت بگیرد.

وی در ادامه اظهار داشت: آب ها دو نوع هستند یکی آب های معدنی و دیگری آشامیدنی؛آب های معدنی باید طی چهار فصلی که از منابع برداشت می شود از لحاظ شرایط مواد معدنی ، کیفیت و دیگر عوامل  یکسان باشد و این آب ها در چهار فصل بررسی می شود که نباید شرایط آن تغییری داشته باشد اما آب آشامیدنی آبی است که می تواند تغییر فصلی داشته باشد و همینطور تغییراتی را در آب های آشامیدنی ایجاد می کنند که می توانند مقداری املاح به آن اضافه یا کم کنند بنابراین آب آشامیدنی و آب معدنی  تفاوت هایی دارند.

دکتر رستگار درادامه اظهار داشت: نظارت ها و بازدید ها از کارخانه های تولید آب معدنی به صورت برنامه ریزی شده توسط کارشناسان ما صورت می گیرد و علاوه بر آن، مسئول فنی با حضور مداوم در کارخانه نیز وظیفه تایید کیفیت آب را از همه جنبه ها دارد.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع کنترل سازمان غذا و دارو در پایان گفت: تا به امروزه در بررسی ها هیچ گونه مشکلی  دیده نشده است و اگر مشکلی وجود داشته باشد حتما اعلام خواهد شد و برخوردها نیز از طریق مسیر قانونی صورت می گیرد و مردم در این خصوص هیچ نگرانی نداشته باشند