دیده بان سلامت

دستور وزیر بهداشت برای بررسی کیفیت آب های بسته بندی شده

وزیر بهداشت، سازمان غذا را موظف کرد تا در خصوص کیفیت آب های بسته بندی شده و آب معدنی نمونه برداری و آزمایش های لازم را انجام دهد.

به گزارش صدای پزشکان، پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی(وب دا)؛ دکتر سید حسن هاشمی به سازمان غذا و دارو مأموریت داد تا ظرف حداکثر یک ماه آینده از کلیه آب های معدنی تولیدی کشور نمونه برداری شود و نسبت به ارزیابی سلامت و کیفیت آنها اقدام شود.

وزیر بهداشت افزایش مصرف آب معدنی و لزوم اطمینان بیشتر از سلامت و ایمنی این فرآورده در کشور را ضروری دانست و سازمان غذا و دارو را مکلف کرد تا نوع آب های بسته بندی شده شامل آب آشامیدنی و آب معدنی مبتنی بر ضوابط و واقعیات مربوطه را تعیین و مشخص کند.

پیرو دستور وزیر در خصوص نمونه برداری از آب های بسته بندی شده و آب معدنی، دکتر حسین رستگار، مدیرکل آزمایشگاه های مرجع کنترل سازمان غذا و دارو در گفتگو با وب دا؛ اظهار داشت: با توجه به اینکه برنامه بررسی آب های معدنی چندی پیش توسط وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو در اولویت قرار گرفته، بر این اساس تمامی آب های معدنی و آشامیدنی کشور نمونه برداری شده تا اقدامات لازم به سرعت بر روی آن انجام شود.

دکتر رستگار افزود: با توجه به اینکه این آب ها از چند جنبه مختلف در حال  بررسی هستند با این حال امیدواریم  زودتر از برنامه زمان بندی شده به نتایجی برسیم و در صورت وجود مواردی از تخلف، از جنبه نظارتی و کنترلی به دانشگاه ها اعلام خواهیم کرد تا اقدام لازم صورت بگیرد.

وی در ادامه اظهار داشت: آب ها دو نوع هستند یکی آب های معدنی و دیگری آشامیدنی؛آب های معدنی باید طی چهار فصلی که از منابع برداشت می شود از لحاظ شرایط مواد معدنی ، کیفیت و دیگر عوامل  یکسان باشد و این آب ها در چهار فصل بررسی می شود که نباید شرایط آن تغییری داشته باشد اما آب آشامیدنی آبی است که می تواند تغییر فصلی داشته باشد و همینطور تغییراتی را در آب های آشامیدنی ایجاد می کنند که می توانند مقداری املاح به آن اضافه یا کم کنند بنابراین آب آشامیدنی و آب معدنی  تفاوت هایی دارند.

دکتر رستگار درادامه اظهار داشت: نظارت ها و بازدید ها از کارخانه های تولید آب معدنی به صورت برنامه ریزی شده توسط کارشناسان ما صورت می گیرد و علاوه بر آن، مسئول فنی با حضور مداوم در کارخانه نیز وظیفه تایید کیفیت آب را از همه جنبه ها دارد.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع کنترل سازمان غذا و دارو در پایان گفت: تا به امروزه در بررسی ها هیچ گونه مشکلی  دیده نشده است و اگر مشکلی وجود داشته باشد حتما اعلام خواهد شد و برخوردها نیز از طریق مسیر قانونی صورت می گیرد و مردم در این خصوص هیچ نگرانی نداشته باشند

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7