نظام سلامت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران: تخت خالی نداریم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه بیمارستان‌های این دانشگاه با دارا بودن ۴ هزار تخت، ضریب اشغال‌شان هم اکنون ۸۸.۹۰ است، یعنی دیگر تخت خالی نداریم، گفت: مثلاً بیمارستان امام با آن عظمتش و با ۱۲۰۰ تخت، شبی ۸ تخت خالی ندارد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از تسنیم، علی جعفریان در پاسخ به این مسئله که شما از جمله روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی بودید که هم محاسن طرح تحول سلامت را عنوان می‌کنید و هم معایبش را؛ بنابراین امروز طرح تحول در چه جایگاهی قرار دارد؟ اظهار کرد: اهدافی که برایش دیده شده بود عددی نمی‌توان گفت، ولی اهدافش محقق شد و مهمترین آن هم این بود که ما پرداخت مردم را کاهش دهیم و این اتفاق خیلی مهمی است، به این سادگی اتفاق نمی‌افتاد و انرژی خیلی زیادی صرف شد و این از اقبال مردم برای درمان و مراجعه به بیمارستان‌های ما کاملاً روشن است.

وی ادامه داد: ما بیمارستانی با ضریب اشغال کمتر از ۸۷ درصد نداریم به جز بیمارستان رازی که خیلی ماهیت بستری ندارد. یعنی در بیمارستانهای دانشگاه تهران که حدود ۴ هزار تخت بیمارستانی داریم متوسط اشغال تخت‌مان هم اکنون ۸۸.۹۰ است، یعنی ما دیگر تخت خالی نداریم. بیمارستان امام با آن عظمتش و با ۱۲۰۰ تخت شبی ۸ تخت خالی دارد. بیمارستان شریعتی، مرکز قلب، مرکز کودکان و …. این نشان می‌دهد.

جعفریان تصریح کرد: البته مردم دیگر نگران چیزهایی که قبلا نگران بودند نیستند و اقبالشان به بیمارستانهای دولتی بیش از خصوصی شده است چون هزینه‌ها خیلی پایین آمده است. بطوریکه ما در خیلی از رشته‌ها نوبت انتظار پیدا کردیم در حالیکه قبلاً نداشتیم. مثلاً برای جراحی‌های ارتوپدی و پروتز این محدودیت‌ها وجود دارد، ولی قبلاً می‌گفتند انجام نمی‌شود طرف می‌رفت خصوصی انجام می‌داد. الان می‌آید بیمارستان ما هزینه اش هم کمتر می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه عنوان کرد: در قسمت ارتقای هتلینگ یعنی آن قسمتی که مربوط به بیمار می‌شود تفاوت چشمگیر است هر کس الان یک سری به بیمارستان دولتی بزند می‌فهمد که اتفاق جدی افتاده است. یک طرح هم مربوط به طرح پزشک مقیم بود که به نظر من قسمت عمده ای از این طرح بود. و ما هم قبل از این طرح در بیمارستان‌هایمان این را اجرا کرده بودیم، ۴ – ۵ سالی است، البته نه به این صورت؛ بنابراین این مقوله در بیمارستان‌هایی مانند بیمارستان‌های ما که ارجاعی است، یعنی مریض‌های بدحال و پیچیده به آن مراجعه می‌کنند بسیار تعیین کننده است

جعفریان اظهار کرد: در زایمان طبیعی نیز حرکت موثری رخ داد ولی هنوز خیلی کار وجود دارد، به سادگی نمی‌توان به اهداف رسید. در بیمارستان‌های ما شاید نتوانید به اهداف از پیش تعیین شده برسید چون مریض‌های پیچیده ای که نیاز به سزارین درمانی دارند در بیمارستان ما زیاد است بنابراین زایمان طبیعی‌مان نمی‌تواند همینجوری کم شود البته تا یک جایی کم شد و متوقف ماند ولی دیگر تکان نمی‌خورد این غیر قابل پیش بینی هم نیست. البته یک سری مقوله‌ها بود که خیلی شامل حال ما نمی‌شود.

وی درباره بسته بیماری‌های صعب العلاج نیز عنوان کرد: بسته بیماری‌های صعب العلاج هنوز مانده و عملاً دستورالعملش ابلاغ نشد دلیلش این است که صعب العلاج معضل درمانی همه دنیا است و در هیچ جای دنیا از پس همه هزینه‌هایش بر نمی‌آیند. هیچ جای دنیا نمی‌تواند همه هزینه‌های صعب العلاج را دولت یا بیمه بدهد. مگر اینکه بیمه خصوصی داشته باشید. مگر اینکه سرانه بیمه واقعی شود. بنابراین هیچ کشوری نمی‌تواند. حتی کشورهایی که بیشترین تولید ناخالص داخلی GDP را برای بهداشت و درمانشان دارند نیز نمی‌توانند. این نکته ای است که نمی‌شود از آن گذشت چون خیلی هزینه‌بر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: جامعه ما در حال افزایش سن است و امید به زندگی ۷۴ سال شده است، هر چه سن جامعه بالا می‌رود بیماری‌های سرطانی بیشتر می‌شود. بیماری‌های مزمن بیشتر می‌شود و به طور طبیعی هزینه‌های درمان بالا می‌رود، البته یک قسمت‌هایی از بسته بیماری‌های صعب العلاج مانند پیوند را در این طرح دارند پوشش می‌دهند، در سرطان‌ها هم قسمت‌هایی از آن پوشش داده شده است. حمایت‌هایی نیز برای داروها انجام شده است، ولی اجرای کامل بسته بیماری‌های صعب العلاج یک کار بسیار پیچیده تر و سخت تری است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7