نظام سلامت

آیت‌الله مکارم شیرازی: خدمات ارزشمندی در حوزه بهداشت و درمان در این دولت ارایه شده/مردم از اقدامات صورت گرفته رضایت دارند

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب دا،  مرجع عالیقدر تقلید با بیان اینکه وزارت بهداشت گام‌های برجسته‌ای در دوره جدید برداشته است گفت: من وزیر بهداشت را از مردان موفق می‌دانم و بخشی از این توفیق به خاطر خلوص نیت است.
آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی پیش از ظهر امروز در دیدار با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه سلامتی حرف اول را در تمام فعالیت‌های اجتماعی می‌زند اظهار کرد: تا زمانی که انسان سالم نباشد هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد، سلامتی زمینه پیشرفت، علم، دانش، کشاورزی و … را فراهم می‌کند.
وی افزود: خدمات وزارت بهداشت از نوع خدمات کلیدی محسوب می‌شود و طی دو سال اخیر هم پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است؛ برخی در گوشه و کنار حرف‌هایی می‌زنند ولی جملگی بر آن هستند که در این دولت، خدمات ارزنده‌ای از نظر درمانی و بهداشتی صورت گرفته است.
این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه باید به جایی برسیم که بیماران دردی جز بیماری خود نداشته باشند گفت: در شرایطی به سر می‌بریم که دولت درگیر مسائل و مشکلاتی مالی است ولی در عین حال در حوزه درمان و بهداشت خدمات خوبی داشته و به همین دلیل چنین اقداماتی ارزش بیشتری دارند.
وی ادامه داد: در کنار هر فعالیتی، مشکلات و استثنائاتی دیده می‌شود ولی نباید به خاطر آنها اصل موضوع را زیر سوال برد.
آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: همواره باید از منظر انصاف با مسائل برخورد کرد؛ در دیدارهایی که با مردم داشته‌ایم می‌بینیم که آنها از خدمات بهداشتی و درمانی رضایت دارند البته تا رسیدن به نقطه اصلی فاصله‌هایی داریم که باید کار را تا انتها ادامه دهیم.
این مرجع تقلید با بیان اینکه در حوزه بهداشت و درمان در روستاها باید دقت بیشتری داشت گفت: اگر مسائل درمانی و بهداشتی به اندازه کافی در روستاها وجود داشته باشد مهاجرت به شهرها نیز کاهش می‌یابد.
وی افزود: مسافرت به خارج از کشور برای درمان نوعی اعتراف به ضعف درمان در داخل کشور محسوب می‌شود بنابراین باید تمهیداتی اندیشید که این مسئله کاهش یابد.
آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید بر ارتقا سطح اخلاق پزشکی تصریح کرد: این امر کمتر از فن طبابت نیست و تاثیر بسزایی بر روحیه بیماران دارد و سبب می‌شود روند درمان تسریع یابد زیرا بخش مهمی از درمان، روحیه بیماران است.
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه پزشکان در دادن روحیه به بیماران بسیار موثر هستند گفت: به خاطر دارم که پزشکی در قم آنقدر با بیماران به خوبی رفتار می‌کرد که وقتی آنها از اتاق پزشک بیرون می‌آمدند با خوشحالی خارج می‌شدند و روحیه‌ای عالی داشتند.
وی به روایتی از یکی از اهل بیت(ع) اشاره کرد و افزود: امام(ع) در عیادت یکی از بیماران فرمودند این رنج و بیماری تو را به یاد خدا می‌اندازد و تمام گناهانت فرو می‌ریزند.
این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: بخشی از امور پزشکی به پرستاران اختصاص دارد زیرا آنها خدمات قبل و پس از درمان را به بیماران ارائه می‌دهند و کارشان اهمیت زیادی دارد.
وی با اشاره به شرایط قم و مسافرت حدود ۲۰ میلیون نفر در سال به این شهر گفت: این تعداد از زائر به خدمات درمانی گسترده‌ای نیاز دارند بنابراین لازم است بیمارستان‌های قم مجهز باشند و موجب رضایت بیماران شوند.
آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه وزارت بهداشت گام‌های برجسته‌ای در دوره جدید برداشته است خاطرنشان کرد: من وزیر بهداشت را از مردان موفق می‌دانم و بخشی از این توفیق به خاطر خلوص نیت است؛ امیدواریم این روند ادامه یابد و مردم از مسائل درمانی خیالی آسوده داشته باشند.
وی افزود: مردم از خدماتی که در حوزه بهداشت و درمان ارائه می شوند قدردانی می‌کنند ولی از گوشه و کنار هم نغمه‌های مخالف شنیده می‌شود که نباید به آنها چندان اعتنا کرد.
این مرجع تقلید گفت: باید در دانشگاههای پزشکی تاریخ پزشکی اسلام مورد توجه قرار گیرد و در آن بطور خاص به خدماتی که پزشکان مسلمان ایرانی ارایه کرده اند پرداخته شود و برای مثال کتاب قانون بوعلی سینا در طب ٣٠٠سال در اروپا کتاب درسی بوده است و این امر موجب می شود اعتماد به نفس دانشجویان نیز افزایش یابد ،ما صادر کننده علم پزشکی بوده ایم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7