نظام سلامت

افتتاح رسمی نخستین سیستم نوبت دهی یکپارچه مبتنی بر پرداخت امن بانکی/ بهره برداری از بخش جراحی عمومی بیمارستان شهید مدرس

در آستانه هفته دولت و همزمان با دهه کرامت،نخستین سیستم نوبت دهی یکپارچه مبتنی بر پرداخت امن بانکی(USSD) کشور با حضور رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مرکز پزشکی شهید مدرس رسما مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب دا؛ سیستم نوبت دهی یکپارچه به صورت کامل بر روی شبکه دانشگاه نصب شده و به مدت یکسال پایلوت شد. این سیستم دارای دو بخش حضوری و غیر حضوری است که با توجه به نیاز مراکز و افزایش مراجعه بیماران پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت، راهکار مناسبی برای مدیریت پذیرش بیماران در درمانگاه بوده است.

با راه اندازی سیستم نوبت دهی غیرحضوری، کاربر می تواند با استفاده از سیستم­های نوین ارتباطی(موبایلی، اینترنتی و تلفنی) نسبت به اخذ نوبت اقدام کرده و طبق زمان اعلام شده برای دریافت خدمت مراجعه کند.

در این مرکز به منظور رفاه حال مراجعان، دو کیوسک نوبت دهی برای مراجعان حضوری و یک کیوسک برای نوبتهای اخذ شده غیرحضوری اختصاص یافته است و برای فراخوان بیماران به اتاق معاینه مانیتورهای اطلاع رسانی نصب شده که بیمار از تعداد افراد موجود در لیست انتظار، مشخصات پزشک و زمان تقریبی ویزیت خود می تواند مطلع می­شود.

در روش حضوری  مراجعان می توانند با ارایه مشخصات درمانگاه و پزشک در مانیتور، نوبت خود را دریافت کند.

در روش غیرحضوری نیز بیماران می توانند با استفاده از موبایل، اینترنت ویا تلفن نوبت مربوطه را اخذ کنند .

سیستم نوبت دهی موبایلی USSD(سیستم نوبت دهی مبتنی بر پرداخت امن بانکی) :  این سیستم بدون نیاز به گوشی­های هوشمند، اینترنت، و حتی با استفاده از گوشی­های تلفن همراه معمولی و با شماره­گیری #۶۱۶۱*۷۷۰* و طی مراحل کوتاه و وارد کردن کد پزشک، می تواند نسبت به اخذ نوبت اقدام کند. در این روش امکان دریافت حق ویزیت از بیمار به صورت غیر حضوری، اطلاع به بیمار در صورت کنسل شدن یا عدم حضور پزشک بدون هیچ هزینه اضافی و اطلاع رسانی به پزشک از تعداد نوبت­های غیر حضوری وجود دارد.

در روش غیرحضوری با استفاده از اینترنت نیز امکان انتخاب زمان حضور، امکان وارد کردن اطلاعات شخصی و ارتباط با HISو کوتاه کردن زمان پذیرش بیمار در مدیریت زمان وجود دارد.

در روش غیر حضوری با استفاده از تلفن نیز امکان ارتباط همزمان ۳۰ نفر، استفاده آسان با استفاده از سیستم تلفن گویا، اعلام نوبت های اخذ شده به بیماران وجود دارد.

از چشم اندازهای این سیستم می توان به امکان گزارش گیری از آمار مراجعان درمانگاهها به تفکیک تاریخ، پزشک در سطح مدیران ارشد در واحدهای مختلف، کارت هوشمند سلامت و ارتباط بین مراکز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و پرونده الکترونیک سلامت اشاره کرد.

نامگذاری و بهره برداری از بخش جراحی عمومی بیمارستان شهیدمدرس بنام استاد پیشکسوت دانشگاه دکتر فرخ سعیدی

 همزمان با دهه کرامت و در آستانه هفته دولت در مراسمی با حضور دکتر پیوندی رییس دانشگاه بخش جراحی عمومی مرکز پزشکی شهیدمدرس که عملیات بازسازی آن از اواسط سال ۹۳ آغاز شده بود، افتتاح و مزین بنام استاد پیشکسوت دکتر فرخ سعیدی شد.

در این مراسم که دکتر فتحی معاون توسعه مدیریت و منابع، دکتر رحمانی معاون درمان، دکتر عرشی معاون بهداشت،مسوولان بیمارستان، دکتر کلانتر معتمد و دکتر پیروی اساتید پیشکسوت جراحی، اعضای هیات علمی، پزشکان و کارکنان بیمارستان نیز حضور داشتند، ضمن تجلیل از خدمات ارزنده دکتر فرخ سعیدی استاد پیشکسوت جراحی کشور و دانشگاه، بخش جراحی عمومی مزین  به نام این استاد رسما مورد بهره برداری قرار گرفت.

 دکتر پیوندی رییس دانشگاه در این مراسم ضمن تجلیل از خدمات ارزنده استاد دکتر فرخ سعیدی در دانشگاه و کشور خاطرنشان کرد: امروز به پاس خدمات برجسته استاد فرهیخته دکتر فرخ سعیدی بخش جدید جراحی عمومی این مرکز با ۲۰ تخت افتتاح می شود که به نام ایشان مزین شده است.

وی حضور اساتید پیشکسوت و توانمندی چون دکتر سعیدی را مایه فخر ومباهات دانشگاه دانست  و استفاده از نظرات و پیشنهادات آنان را در راستای تعالی و اعتلای دانشگاه موثر برشمرد.

دکتر پیوندی بلند نظری، خلوص نیت و تواضع را از ویژگیهای بارز شخصیتی استاد دکتر سعیدی عنوان کرد و با اشاره به خدمات صادقانه وی در عرصه آموزش، پژوهش و درمان دانشگاه و کشور یادآور شد شاگردان زبده ای که استاد تربیت کرده اند در نقاط مختلف کشور و سایر کشورهای جهان مشغول ارایه خدمات ارزنده می باشند و این مایه افتخار است.

در ادامه مراسم دکتر ملک پور به نمایندگی از ریاست بخش جراحی بیمارستان شهیدمدرس ضمن تقدیر از تلاشهای دکتر سعیدی  ابراز امیدواری کرد شاهد تربیت دانش آموختگان زبده و توانمندی از این بخش باشیم.

وی با اشاره به سابقه درخشان ۴۰ ساله بخش جراحی عمومی بیمارستان در زمینه آموزش و درمان به تبیین روند بازسازی و مرمت این بخش پرداخت و از حمایت معاونت توسعه دانشگاه و تمامی مسوولان و همکاری سایر بخشهای بیمارستان در مدت بازسازی قدردانی کرد .

سپس دکتر فرخ سعیدی ضمن بیان سخنانی دلنشین از نامگذاری این بخش بنام خود تشکر و قدردانی کرد.

 وی خدمت به مردم، آموزش و تربیت اساتید و دانشمندان نسل آینده و کمک به آبادانی و اعتلای کشور را از وظایف هر بخش بالینی آکادمیک به ویژه جراحی عنوان کرد و تلاش های بخش جراحی بیمارستان مدرس در این عرصه را مایه افتخار دانست .

دکتر سعیدی شاگردانش را که در نقاط مختلف کشور به ارایه خدمات ارزنده مشغول هستند مایه افتخار دانست و تاکید کرد در طول ۳۶ سالی که از انقلاب می گذرد شمار فارغ التحصیلان ایرانی از کشورهای دیگر بسیار کاهش یافته درحالی که قبل از انقلاب این آمار بسیار بالا بود. امروز ما در جراحی ، چشم پزشکی ، پیوند و تمامی رشته های علوم پزشکی پیشرفت شایان توجهی داشته ایم که مایه فخر ایران است و بیمارستان شهیدمدرس نیز در این عرصه تلاش بسیاری داشته که به آن مباهات می کنیم.

در ادامه مراسم دکتر منوچهر حکمت از شاگردان استاد ضمن تجلیل از مقام استاد خود، وی را پیشاهنگ جراحی، صاحب سبک در دنیا و یک آموزگار فرهیخته دانست و گفت: استاد فرخ سعیدی علاوه بر طب و اخلاقیات، استاد مسلم ادبیات انگلیسی و فارسی و یک ایران دوست واقعی است. وی دکتر فرخ سعیدی را یک معلم ایرانی به معنای واقعی خواند و از طرف تمامی شاگردانش دست وی را بوسید.

سپس با حضور رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ، دکتر فرخ سعیدی، مسوولان، اساتید و کارکنان، بخش جراحی عمومی این بیمارستان مزین به نام دکتر فرخ سعیدی و افتتاح شد.

گفتنی است عملیات بازسازی بخش جراحی عمومی این مرکز با اعتباری حدود هفت میلیارد ریال از اواسط سال ۱۳۹۳ آغاز شد و تا پایان سال ۱۳۹۳ تخریب و بسترسازی آن انجام پذیرفت . از اوایل اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ جانمایی امور تاسیساتی شروع شد و تا تیرماه سال ۱۳۹۴ عملیات عمرانی بخش مذکور پایان یافت و تجهیز بخش انجام شد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7