پزشکان عمومی متخصصین

مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی : نظارت دانشگاه علوم پزشکی بر تابلوی پزشکان، کافی نیست

به گزارش صدای پزشکان، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نظام پزشکی، مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه پزشک در تابلوی خود تنها باید اطلاع رسانی کرده و تبلیغات در قانون طبابات جایی ندارد، گفت: تبلیغات برخی اوقات القایی و فراتر از عمل است و تبلیغات کاذب همیشه وجود دارد. بنابراین پزشک نباید از تبلیغات گمراه کننده در تابلوی خود استفاده کند.

دکتر شهریار خاقانی در گفتگو با خبرنگار سازمان نظام پزشکی، با اشاره به اینکه یکی از وظایف معاونت نظارت در سازمان نظام پزشکی رسیدگی به تبلیغات، تدوین آیین نامه ها و دستورالعمل های مهر و سر نسخه است، افزود: طبق قوانین، اطلاعات در تابلوی پزشکان باید بر اساس آن چه در پروانه مطب وجود دارد، درج شود.    

وی اضافه کرد: با قوانین فعلی، پزشکان عمومی می توانند سه عنوان تخصصی و پزشکان متخصص دو عنوان فوق تخصصی را در تابلو به عنوان تبحر و مهارت بیشتر در حوزه کاری خود بیاورند. عناوین مربوط به خدمات نباید در تابلو عنوان شود.

خاقانی با تاکید بر اینکه همه پزشکان از طرق مختلف به این قوانین دسترسی دارند، تصریح کرد: اگر پزشکی لظهار بی اطلاعی از قوانین داشته باشد، قابل قبول نیست چرا که قوانین در اینترنت وجود دارد و در مراجعه به سازمان نیز قوانین به آن ها تحویل داده می شود.

وی با توضیح اینکه وظیفه سازمان نظام پزشکی در این زمینه تنها رسیدگی به تخلفاتی است که به آن گزارش می شود و راسا برای بررسی تابلوها اقدام نمی کند، افزود: نهاد رسیدگی و بازرسی کننده در این قسمت، دانشگاه های علوم پزشکی و پزشکانی هستند که در موسسات حیطه دانشگاه ها فعالیت می کنند. در شهرهای مختلف نیز در ارتباط به عملکرد واحد های نظارتی وزارت بهداشت و دانشگاه های مربوطه است.

مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی با گلایه از اینکه نظارت دانشگاه های علوم پزشکی بر تابلوها کافی نیست، ادامه داد: متاسفانه دانشگاه ها نیروی لازم را برای این مهم در اختیار ندارند اما از آن جایی که بایدعدالت برقرار شود، باید با افرادی که تبلیغات دروغین می کنند و یا تابلوهای با عناوین دروغین می نویسند، برخورد شود چرا که آن هایی که قوانین را رعایت کرده و با صداقت رفتار می کنند، از قافله عقب می افتند.

وی در خصوص وظایف شهرداری در نصب تابلوی پزشکان نیز ابراز داشت: شهرداری تنها در مورد جایابی تابلوها دخالت کرده و محتوای تابلو بر عهده سازمان نظام پزشکی است.

خاقانی با عنوان اینکه نظارت بر تبلیغات در نشریات، زیر مجموعه وزارت ارشاد است، ابراز داشت: پزشکی که در نشریه ای تخلف کرده و به تبلیغ دروغین و بدون مجوز بپردازد را به نظام پزشکی دعوت کرده و گاهی مجازات های انتظامی نیز برای وی در نظر گرفته می شود. به این ترتیب پزشک از چرخه آن نشریه خارج شده و آن نشریه از گروه دیگری از پزشکان دعوت می کند. در این اتفاق هم مردم به علت تبلیغات دروغین و هم پزشکانی که ناخواسته وارد دام نشریات تبلیغی شدند، آسیب دیده و متضرر می شوند.

وی در خصوص استفاده از لفظ کلینیک تخصصی، دکتر و … در تابلوهای اصناف دیگر اظهار داشت: چنن تابلوهایی از طرف صنف و شهرداری نظارت می شوند. البته واقعیت آن است که متولی مشخصی ندارد. تاکنون یک مورد توسط یکی از همکاران گزارش شده است که با مکاتبات سازمان با شهرداری، بلا آن برخورد شد. در این خصوص بهترین راه، تقویت نظارت دانشگاه ها بر این مسائل است.

تابلو پزشکان

تابلو پزشک با سبک قدیمی، قابل سفارش به صورت اینترنتی با اسم دلخواه

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7