اقتصاد سلامت

بیمه سلامت باید به وزارت بهداشت واگذار شود

رییس مجلس گفت: معتقدیم مدیریت بیمه سلامت باید به وزارت بهداشت واگذار شود و منتظریم دولت این لایحه را تقدیم مجلس کند تا در مجلس به صورت قانون درآید.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب‌دا، علی لاریجانی در مراسم بزرگداشت روز پزشک که پیش از ظهر امروز در تالار ابن سینای دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران برگزار شد، ضمن تبریک روز پزشک با بیان اینکه این روز نباید جنبه تشریفاتی داشته باشد، اظهار کرد: به نظر می‌رسد اگر در روز پزشک مسائل کلان کشور مطرح و خواسته‌های جامعه پزشکی مورد توجه باشد، بهتر است.

وی گفت: روز پزشک با نمونه برجسته‌ای چون ابن سینا نام گذاری شده است. وی عالم، دانشمند و فیلسوفی بزرگ هم بود و کاری که ابن سینا در فلسفه کرد بی‌نظیر است.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش افزایش سهم ایران در مجامع علمی جهان را به روش‌های باب شده در دانشگاه‌های کشور قابل دستیابی ندانست و گفت: برای این منظور باید از مراکز تخصصی و پژوهشی حمایت و کارها را به صورت جمعی دنبال کرد.

وی گفت: معتقدم ضمن این که باید از تطورات فکری در جهان بهره‌ بگیریم باید ببینیم سهم ایران را چگونه می توانیم افزایش دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ایجاد مراکز تخصصی و پژوهشی و تعیین تکلیف امور در سطح کلان را ضروری خواند و افزود: اگر بخواهیم در کشور زمینه‌های مختلف گسترش یابد باید آنها را به مردم واگذار کنیم در حالی که این امر هنوز جا نیافتاده و علت آن است که امور تعیین تکلیف نمی‌شود.

وی در ادامه با اشاره به مسئله هسته‌ای گفت: در این مورد هم ابتدا باید تعیین تکلیف صورت گیرد. به خاطر دارم هیچگاه در مذاکرات ، حق غنی‌سازی ایران را نمی‌پذیرفتند ولی امروز این حق را پذیرفته اند.

لاریجانی با بیان اینکه نباید در مسئله هسته‌ای سندی که مفید است را تخریب و باید تکلیفمان را با خودمان روشن کنیم، تصریح کرد: تخریب این سند کار نادرستی است. می‌گویند غربی‌ها زورگو هستند. بله اما در این دالان زورگویی دیپلمات‌های ایرانی پیشرفت خوبی داشتند.

نباید در مسئله هسته‌ای سندی که مفید است را تخریب و باید تکلیفمان را با خودمان روشن کنیم

وی با شاره به کمبود ۸۰ هزار تخت بیمارستانی و ۲۰۰ هزار پرسنل در نظام پزشکی کشور گفت: اقتصاد ایران به صورت دولتی نمی‌تواند این کمبودها را تأمین کند. امروز ۴۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه کلنگ خورده است در حالی که بودجه عمرانی امسال بین ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان دست دولت را می‌گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ورود بخش خصوصی به وزه سلامت را ضروری دانست و گفت: باید چرخه‌ای به وجود آورد و بسته‌های اقتصادی مطلوب پیش‌بینی کرد تا بخش خصوصی برای ورود به حوزه سلامت انگیزه پیدا کند.

وی ادامه داد: در قانون امسال به دولت اجازه داده‌ایم که طرح‌های عمرانی را به مردم واگذار کند ولی این کار هنوز انجام نشده است. مجلس هم در این بخش دولت را یاری خواهد کرد.

لاریجانی با بیان این که وزیر بهداشت مرد خوش فکری است، یادآور شد: امیدواریم وضع بهداشت تا پنج سال آینده و با برنامه پنجم توسعه سامان‌دهی شود.

وی با اشاره به رابطه وزارت بهداشت و بیمه و اشکالاتی که در این بخش وجود دارد گفت: معتقدیم مدیریت بیمه سلامت باید به وزارت بهداشت واگذار شود. این امر تصویب شده و منتظریم دولت لایحه را تقدیم مجلس کند تا در مجلس به صورت قانون درآید.

وی در بخش پایانی سخنانش به سیاست‌های افزایش جمعیت اشاره کرد و گفت: در این بخش وزارت بهداشت باید به صورت کاملاً روشن و سنجیده عمل کند و این وزارتخانه محور باشد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7