دانش آموختگان

دکتر هاشمی: تریبون‌های اثرگذار باید با احتیاط بیشتری در خصوص این حرفه {پزشکی} عمل کنند

وزیر بهداشت در مراسم گرامیداشت روز پزشک با تبریک این روز به جامعه پزشکی تلاش آنان در همراهی با دیگر اعضای تیم سلامت در تحقق اهداف برنامه تحول نظام سلامت و دستاوردهای آن را شایسته تقدیر دانست.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی (وب‌دا) دکتر سیدحسن هاشمی در مراسم بزرگداشت روز پزشک که صبح امروز در تالار ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد با بیان این مطلب افزود: جامعه پزشکی همواره در کنار مردم و در شرایط حساسی مانند دوران انقلاب و دفاع مقدس حضور داشته است و شاهد آن فاصله‌های اندک بیمارستان‌های صحرایی با خط مقدم جبهه‌ها است.

وی تصریح کرد: جامعه پزشکی خدمات ارزنده‌ای را در طول مسئولیت تمام دولت‌ها فارغ از نگاه نژادی و دینی نسبت به مردم انجام داده است همچنین طی دوسال گذشته بخش عمده‌ای از موفقیت‌های طرح تحول سلامت که با همکاری دولت و مجلس انجام شد مدیون خدمات گروه‌های پزشکی، پرستاری و پیراپزشکی است.

تاکید بر ضرورت حفظ حرمت پزشکی

دکتر هاشمی بر ضرورت حفظ حرمت جامعه پزشکی تاکید کرد و گفت : برخی از تریبون‌های اثرگذار باید با احتیاط بیشتری در خصوص این حرفه عمل کنند و امیدوارم در آینده شاهد برخوردها و صحبت های غیرمنصفانه نسبت به پزشکان نباشیم .

وزیر بهداشت در ادامه گفت : به داشتن پزشکانی بزرگ و عزیزانی که در این حوزه دیگر در جمع ما نیستند افتخار می‌کنم و به جوان‌ها توصیه می‌کنم تا از رفتار، روش‌ها و سجایای اخلاقی این بزرگان بهره ببرند.

دکتر هاشمی ، پیشینه طب ایرانی و اسلامی را بسیار قوی دانست و بزرگانی مانند ابن سینا و جرجانی را نمونه‌ای کامل از حکمای قدیم خواند و به نقل قول از یکی از مورخان فرانسوی اشاره کرد و گفت : این مورخ فرانسوی ابراز داشته است : اگرچه در طول ۲۰۰ سال جنگ صلیبی شکست خوردیم و از لحاظ مادی آسیب‌های زیادی به ما وارد شد اما توانستیم از فرهنگ غنی کشورهای اسلامی بهره ببریم.

دکتر هاشمی بخش عمده‌ای از طب مدرن را مدیون خدمات و زحمات بزرگانی همچون شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا دانست و گفت: کتاب‌ها و منابع علمی کهن ایرانی به ویژه کتاب‌های ابوعلی سینا در دنیا تدریس می‌شود و طی چند قرن یکی از منابع تأثیرگذار طب در کشورهای غربی و اروپایی بود.

قدردانی از حمایتهای مجلس از حوزه سلامت در دو سال گذشته

دکتر هاشمی با ابراز قدردانی از دکتر لاریجانی ؛ رییس مجلس به دلیل همراهی مجلس با برنامه‌های دولت، اظهار داشت: در دو سال گذشته مجلس حمایت‌های خوبی را از دولت و به ویژه حوزه سلامت داشته است .

وزیر بهداشت در ادامه به دستاوردهای اجرای طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت : کاهش پرداخت از جیب مردم، افزایش رضایتمندی مردم در نقاط محروم و مرزی، تسهیل دسترسی مردم به داروها، پزشکان و متخصصان و همچنین رفع کمبود پزشک در شهرهای کمتر از ۲۰ هزار نفر و ارائه خدمات بهداشتی به ۸ میلیون نفر از حاشیه‌نشینان شهری به عنوان بخشی از دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت بوده است.

وی ادامه داد: اگر اکنون شاهد رضایتمندی مردم و همچنین نمایندگان ملت هستیم نشان می‌دهد که اقدامات اثرگذاری در حوزه سلامت انجام شده اگرچه برخی از افراد کم لطفی داشتند و کمک‌های دولت و مجلس به حوزه سلامت را به حساب پزشکان گذاشتند.

بیمه ها  به تعهدات قانونی خود عمل کنند

دکتر هاشمی درخصوص موضوع بیمه‌ها تاکید داشت آنچه مهم است اجرای قانون توسط بیمه هاست چرا که اعتبارات وزارت بهداشت از طریق بودجه عمومی یا حق بیمه‌ای که مردم آن را پرداخت می‌کنند تأمین می‌شود بنابراین لازم است تا بیمه به تعهدات قانونی خود عمل کند.

مالیات بر کالاهای آسیب‌رسان اجرایی شود

وی همچنین درخصوص مالیات بر کالاهای آسیب‌رسان مانند سیگار، اظهار داشت: علی‌رغم مصوبه مجلس در سالیان گذشته ، هیچ اقدام اجرایی در این خصوص تاکنون انجام نشده است در صورتی که می‌توانستیم سالیانه ۱۰ هزار میلیارد تومان از محل مالیات این کالاها به خزانه دولت کمک کنیم اما این موضوع همواره در کشاکش بین دولت و مجلس قرار داشته است.

دکتر هاشمی ادامه داد: استدلال مجلس برای عدم اجرایی کردن قانون مالیات سیگار این است که با افزایش مالیات ، میزان قاچاق بالا می‌رود اما در واقعیت آنچه به دلیل مصرف سیگار رخ داده است بیماری بیشتر مردم و تحمیل هزینه‌های اضافی بر نظام سلامت کشور است.

دکتر هاشمی تصریح کرد: از بیمه‌ها انتظار داریم تا طبق قانون ۶۰ درصد هزینه‌ها را در پایان ماه و ۴۰ درصد باقیمانده را ظرف سه ماه پس از وصول پرونده‌های پزشکی به وزارت بهداشت پرداخت کند در غیر این صورت چرخه نظام سلامت معیوب می‌شود و باعث نارضایتی جامعه پزشکی خواهد شد.

وزیر بهداشت همچنین خاطرنشان کرد: در وزارت بهداشت در مقایسه با سایر دستگاه‌ها اقتصاد سلامت مغفول مانده و در زمینه محاسبه هزینه تمام شده خدمات علی‌رغم تلاش‌های زیادی که صورت گرفته ، هنوز مشکلات زیادی وجود دارد.

وزیر بهداشت گفت: انتظار داریم همان گونه که قیمت تمام شده خدمات برای حوزه‌هایی مانند آب، برق و کشاورزی محاسبه و سود تسهیلات آن در نظر گرفته شد در بخش سلامت نیز چنین رویه‌ای حاکم شود.

وی منابع اعتباری حاصل از مالیات بر کالاهای آسیب‌رسان را در حل مشکلات نظام سلامت بسیار موثر دانست و گفت: در صورت تحقق این منابع ، وزارت بهداشت نیاز کمتری به بودجه عمومی کشور خواهد داشت.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت نباید به دنبال ساخت بیمارستان و خرید تجهیزات باشد افزود: طی ماه‌های پس از انجام مذاکرات هسته‌ای شاهد بودیم که بسیاری از شرکت‌های خارجی و همچنین شرکت‌های داخلی در خصوص مشارکت در سرمایه‌گذاری اعلام آمادگی کردند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رابطه بسیار نزدیک علم فقه و علم طب خاطرنشان کرد: در بسیاری از احکام دینی شاهدیم که همراهی این دو علم باهم بسیار زیاد است و به عنوان نمونه در مواردی که گرفتن روزه برای سلامتی افراد مناسب نباشد حکم فقها متوقف به نظر پزشکان است بنابراین حتی عبادت کردن بدون داشتن سلامتی میسر نیست.

ضرورت تحقق عدالت در سلامت

وزیر بهداشت تصریح کرد: با وجود کم توجهی و کم کاری هایی که در گذشته در حوزه بهداشت وجود داشته یکی از ضروریاتی که باید تحقق پیدا کند عدالت در سلامت است و همانگونه که به اخلاق‌مداری نیاز داریم به رفاه اجتماعی که سلامت مردم نیز جزئی از آن نیز هست احتیاج داریم.

دکتر هاشمی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست تا در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه ، حوزه سلامت را نیز همانند حوزه‌های مختلف از جمله کشاورزی در نظر بگیرند که در آن قیمت تمام شده خدمات، سود تسهیلات و تضمین دولت و برگشت سرمایه تعریف شده باشد.

کمبود ۸۰ هزار تخت بیمارستانی و ۲۰۰ هزار پرسنل

وزیر بهداشت عنوان کرد: در حال حاضر در کشور ۸۰ هزار تخت بیمارستانی و ۲۰۰ هزار پرسنل کمبود داریم که در صورت تحقق اقتصاد سلامت نیازی به هزینه‌کرد وزارت بهداشت در این حوزه‌ها وجود ندارد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه وزارت بهداشت سالانه می‌تواند ۲ هزار تخت بیمارستانی ایجاد کند تاکید کرد اگر این روند ادامه پیدا کند تا ۴۰ سال آینده کمبود تخت بیمارستانی شرایط حاضر برطرف می‌شود که ضروری است تا تعریفی از حضور و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در طرح‌های عمرانی حوزه سلامت انجام شود .

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7