سیاست گذاری سلامت

آموزش دانشجویان افغانستان در زمینه طب سنتی در ایران

وزیر بهداشت کشورمان در دیدار با وزیر بهداشت افغانستان بر ضرورت تحکیم روابط  و توسعه همکاریهای دو کشور در حوزه های مختلف پزشکی تأکید کرد.  

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی(وب دا)؛ دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت کشورمان  صبح امروز با «فیروز الدین فیروز» وزیر صحت عامه افعانستان دیدار کرد.

دکتر هاشمی با تاکید بر مشترک بودن حوزه طب سنتی در کشورهای منطقه مانند عراق و افغانستان تصریح کرد: در جهت تقویت روابط و ارائه خدمات ارزان قیمت در حوزه طب سنتی به مردم افعانستان می توان با بورسیه کردن دانشجویان افغانستانی در ایران، زمینه ارائه خدمات را به مردم این کشور فراهم کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به پیشرفت های روز افزون علم پزشکی در ایران و تبدیل شدن کشورمان به عنوان مرحع علمی منطقه خاطر نشان کرد: کمیته مشترکی با وزارت بهداشت افعانستان تشکیل خواهیم داد تا ضمن کاهش هزینه های بورسیه آنان بتوانیم تعداد دانشجوی بیشتری را آموزش دهیم.

دکتر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت نیز در این دیدار گفت: پیشرفت علم پزشکی در ایران همگام با پیشرفت های دنیا به پیش می رود و نیاز است تا در زمینه ارائه خدمات آموزش پزشکی به کشور افغانستان، اقدامات استراتژیک طولانی مدتی انجام شود.

وی افزود: با توجه به فارسی زیان بودن افغانستان، می توانیم شبکه آموزش علوم و به ویژه علوم پزشکی فارسی زبانان را ایجاد کنیم و با داشتن یک برنامه طولانی مدت راهبردی سهمی در تولید علمی دنیا داشته باشیم.

دکتر لاریجانی گفت: هیچ محدودیتی در آموزش دانشجویان افعانستانی نداریم اما باید توجه داشت که این دانشجویان بر اساس صلاحیت علمی انتخاب شوند.

وی تعریف دقیق بورسیه و حمایت های مالی را ضروری دانست و گفت: در صورت داشتن برنامه راهبردی طولانی مدت، می توانیم دانشکده ها و مراکز تحقیقاتی مشترک را در افغانستان تأسیس کنیم.

در ادامه دکتر دیناروند رییس سازمان غذا و دارو گفت: متاسفانه چندین سال است که صنعت داروی ایران از افغانستان غفلت کرده و صادراتی به این کشور نداریم.

دکتر دیناروند از فراهم کردن یک دیدار با سندیکای دارو سازی ایران با وزیر صحت عامه افعانستان در یکی دو روز آینده خبر داد و گفت: کشور هایی مانند هند و پاکستان از عدم حضور صنعت دارو سازی ایران در افعانستان نهایت استفاده را کرده اند.

وی همچنین در خصوص مصرف مواد مخدر در افعانستان اظهار داشت: حداقل کاری که می توانید انجام دهید این است که روند مصرف به مواد تزریقی را به شدت کاهش دهید چرا که در غیر این صورت علاوه بر آسیب به زندگی و سلامت مردم، افزایش بیماری های واگیر و افزایش جرم و جنایت در کشورتان را به دنبال خواهد داشت.

در ادامه دکتر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت تجربیات ایران در حوزه بهداشت و پیشگیری را بسیار ارزشمند دانست و از در اختیار گذاشتن این تجربیات به کشور افغانستان خبر داد.

وی ادامه داد: تجربیات ارزشمندی در پیشگیری از بیماری هایی مانند سل و مالاریا را می توانیم در قالب بخش خصوصی و دولتی به اشتراک بگذاریم ضمن اینکه سند ملی پیشگیری از بیماری های غیر واگیر به تازگی تهیه شده و در هدف گذاری بلند مدت این سند، میزان این بیماری ها در آینده کاهش چشمگیری خواهد یافت.

گفتنی است پس از پایان این دیدار وزیر بهداشت کشور مان با همتای افغانستانی خود در مراسم بزرگداشت روز پزشک در تالار ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی تهران حضور یافتند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7