اقتصاد سلامت

وزیر رفاه: متهم کردن دائمی بیمه‌ها دردی را دوا نمی‌کند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در واکنش به سخنان اخیر وزیر بهداشت در مورد عملکرد بیمه‌ها گفت: متهم کردن دائمی بیمه‌ها دردی را دوا نمی‌کند چرا که همه ما می‌دانیم مشکل از کجاست.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، علی ربیعی شامگاه شنبه در مراسم جشنواره چهره های ماندگار پزشکی که در مرکز همایش های برج میلادی برگزار شد، اظهار داشت: پزشکی همواره در همه جوامع انسانی مورد احترام بوده است و این احترام فقط به واسطه نیاز مردم به پزشک نیست بلکه از ماهیت کار آنان، ممارست و نزدیکی آنان با مردم ناشی می شود که احترام جامعه را نسبت به پزشکان ایجاد کرده است.
وی افزود: پزشکی خرده نظامی است که در خدمت توسعه اجتماعی می باشد و ضروری است که نظام سلامت، درمان و پزشکی مورد تحلیل قرار گیرد.
ربیعی با تاکید بر آنکه تاکنون دستاوردهای خوبی در زمینه برخی از موضوع های سلامت نظیر افزایش طول عمر، کاهش مرگ و میر مادر و کودک و برخی از مسائل دیگر داشته ایم، گفت: علیرغم این پیشرفت ها، اما هنوز در خصوص شیوع بیماری های قلبی و عروقی، نرخ رشد سرطان و برخی از بیماری های مزمن مشکل داریم و باید گامهای بلندی در خصوص مهار این نوع بیماری ها برداریم.
وی ادامه داد : همچنین هنوز شکاف اجتماعی در میزان برخورداری مردم مناطق مختلف از خدمات سلامت و درمان مشاهده می شود.همانگونه که توسعه در بخش های مختلف کشور تفاوت دارد هنوز در ارائه خدمات پزشکی در مناطق مختلف کشور تفاوت مشاهده می شود.
وی در خصوص پایداری منابع مالی، اظهار داشت: نیازمند نظام دقیقی از خدمات بیمه ای، کنترل هزینه ها، سطح بندی خدمات، خرید راهبردی خدمات، وجود دستورالعمل های درمانی دقیق و چندین عامل دیگر هستیم. در تنظیم این عوامل در کنار یکدیگر به گونه ای که پایداری را تنظیم کنند، نقص داریم.

مشارکت تیم های درمانی

به گفته وزیر کار، ارائه خدمات درمانی نیازمند مشارکت تیم های خدمات درمانی است. نظام انگیزشی گروههای مختلف پزشکی اعم از پرستاران، پیراپزشکان، داروسازان و غیره تعیین کننده کیفیت ارائه خدمات درمانی است که امروز نیاز به بازتعریف دارد تا بتوان نواقص آن را رفع کرد.
وی تاکید کرد: پزشکی به مثابه حرفه انسانی باید مورد توجه قرار گیرد. متاسفانه برخی انسان حرفه ای در پزشکی را بیش از حرفه انسانی نمود می دهند و تنشی که در رابطه بین پزشک و بیمار ایجاد کرده اند ناشی از همین معنا است.

شکاف اجتماعی در میزان برخورداری مردم مناطق مختلف از خدمات سلامت و درمان مشاهده می شود

وی یادآور شد: پزشک ستیزی که از سوی عده ای دامن زده می شود به نفع جامعه نیست و نقدهایی این چنین به نفع جامعه پزشکی کشور نمی باشد.
ربیعی ادامه داد: آنان که بر تنش میان جامعه پزشکی و مردم دامن می زنند ناآرامی روانی را در جامعه افزایش می دهند. جامعه بیش از هرچیز نیاز به آرامش و ثبات دارد.
وی اضافه کرد: باید به سمت پزشکی در خدمت توسعه اجتماعی به شکل هدفمند گام برداریم و حرفه انسانی پزشکی در خدمت توسعه را به یک گفتمان اجتماعی تبدیل کنیم. رفتن به سمت پزشکی در خدمت توسعه اجتماعی ملزوماتی فراتر از آنچه درون خود پزشکی به آن پرداخته می شود، دارد.
وی با تاکید بر اینکه ایده من، کل نگری به نظان سلامت، درمان و پزشکی است بیان داشت: در صورتی که این کل نگری را حل نکنیم و ناکارآمدی ها را جبران نکنیم قادر نیستیم پزشکی را در جایگاه واقعی خود قرار دهیم، موجب ارتقا آن شویم و در نهایت در خدمت توسعه اجتماعی قرار دهیم.

 تقویت اعتماد میان پزشک و بیمار

ربیعی معتقد است: تقویت اعتماد بین پزشک و بیمار از یکسو به برنامه های ما در نظام سلامت و از سوی دیگر به خود پزشکان متکی است.

آنان که بر تنش میان جامعه پزشکی و مردم دامن می زنند ناآرامی روانی را در جامعه افزایش می دهند

ربیعی گفت: ارتقا جایگاه پزشکی در کشور تعامل زیادی از دستگاهها با بخش خصوصی و جامعه مدنی را نیاز دارد. رسیدن به این کار یعنی کل نگری در زمینه پزشکی است.
به گفته وزیر کار، متهم کردن دائمی بیمه ها به ناکارآمدی و نپرداختن به مشکلات ساختاری دردی را دوا نمی کند و موجب افزایش پایداری مالی منابع نظام درمان هم نمی شود.
وزیر کار تاکید کرد: باید در کنار یکدیگر ضمن احترام به تفکیک تولید خدمات درمان و تامین مالی که در همه کشورهای توسعه یافته مورد قبول است مشکلات را حل کنیم.
به گفته ربیعی، مشکلات نظام بیمه و تامین مالی مشکل به تنهایی مشکل بیمه ها نیست. باید به کل سیستم توجه کنیم و در نظر داشته باشیم که هر خدشه ای در یکی از اجزای نظام سلامت درمان و پزشکی اعتماد مردم نسبت به کل این سیستم را از بین می برد.

 عقلانیت کوتاه مدت و دراز مدت

وی یادآور شد: باید میان عقلانیت کوتاه مدت و عقلانیت درازمدت که منشا توسعه پایدار و توسعه اجتماعی است، تفاوت قائل شویم.
وی در توضیح عقلانیت کوتاه مدت، افزود: در این نوع از عقلانیت می توانیم بدون اینکه نگران پایداری مالی باشیم به بیمه ها فشار بیاوریم.
وی ادامه داد: اما در عقلانیت بلندمدت به این موضوع می پردازد که با در پیش گرفتن برخی از رویه ها بقای سیستم را برای درازمدت تامین می کنیم. در صورتی که بخواهیم پزشکی کشور در موقعیت با ثباتی قرار بگیرد باید تضمین عقلانیت دراز مدت در اولویت قرار گیرد.

تفکیک تولید خدمات درمان و تامین مالی که در همه کشورهای توسعه یافته مورد قبول است

ربیعی با اشاره به اینکه باید به دنبال منابع با ثبات رفت، گفت: متهم کردن بیمه های دردی را دوا نمی کند زیرا همه می دانیم که مشکل ناپایداری منابع کجا است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون ریاست شورای عالی بیمه را برعهده دارد، گفت: در اجرای طرح تحول سلامت مسیر خوبی را طی کرده ایم و با همه توان مالی با کم کردن هزینه سایر بخش های وزارت کار جهت تحقق این طرح عظیم همگام با جامعه پزشکی حرکت کرده ایم.
وی یادآور شد: به دنبال مدیریت بهینه و یکپارچه سازی منابع مالی در حوزه بیمه سلامت هستیم. همچنین استقرار گاین لاین های نظام سلامت را پیگیری می کنیم.
وی ادامه داد: در زمینه تبادل الکترونیک اسناد بستری بیماران بسیار پیشرفت داشته ایم و جهانی سازی خدمات جراحی را از ۹۰ مورد به ۱۲۰ مورد ارتقا داده ایم.
یکسان سازی رویه های سازمان های بیمه گر پایه، تعیین تعرفه های خدمات سلامت برای سال ۹۵، ساخت بیمارستان و درمانگاه در کشور، اجرای برنامه کاهش پرداخت از جیب بیمار از دیگر مواردی بود که ربیعی به آنها اشاره کرد.
وی اظهار داشت: دولت تدبیر و امید بر این باور است که تدبیر امور متعلق به نظام کارشناسی از جمله پزشکان است و آنان را همراه خود می داند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7