یادداشت

بی ادبی با پزشک برای سلامت مضر است، نتایج یک مطالعه

* انتخاب تیتر از سوی صدای پزشکان

به گزارش صدای پزشکان، براساس مقاله ای که اخیرا در ژورنال Pediatrics که مجله رسمی انجمن اطفال امریکا و دومین مجله علمی معتبر در حوزه اطفال با توجه به شاخص Impact Factor است به چاپ رسیده،  نقش مضر بی ادبی مراجعین بر روی عملکرد تیم های درمانی در واحدهای NICU نشان داده شده است.

در این مقاله که در آگوست ۲۰۱۵  منتشر شده است، محققان در یک کارازمایی بالینی، از بیست وچهار تیم درمانی NICU استفاده کردند و آنها را به صورت شبیه سازی شده در مواجهه با نوزادان مبتلا به انتروکولیت نکروزان قراردادند. تیم ها به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند و برخی از آنها در معرض نظرات بی ادبانه و کاملا بی ارتباط با عملکرد تیم و بعضی دیگر در معرض نظرات خنثی و بی طرفانه مراجعین قرار گرفتند. عملکرد این تیم ها در حین کارهای درمانی و تشخیصی به صورت ویدئویی ضبط شد و این فیلم ها توسط سه داور که نسبت به اینکه کدام تیم با نظرات بی ادبانه و کدام تیم با نظرات بی طرفانه مواجه شده بود، بی اطلاع بودند (Blinding)، مورد ارزیابی قرار گرفت.

در نهایت نشان داده شد که گروه های مواجهه یافته با نظرات بی ادبانه نمرات کمتری در زمینه اقدامات تشخیصی و درمانی گرفته اند و طبق مدل سازی های انجام شده، نظرات بی ادبانه مراجعه کنندگان به تنهایی مسئول ۱۲ درصد از تفاوت میان عملکرد دو گروه ارزیابی شد. بر این اساس، محققان نتیجه گیری کردند که نظرات بی ادبانه مراجعه کنندگان می تواند به طرز موثری باعث افت عملکرد تشخیصی و درمانی  کادر پزشکی در واحدهای NICU شود.

درباره نویسنده

محسن رستمی

محسن رستمی، دانش آموخته رشته پزشکی دانشگاه تهران است
او همچنین سابقه سالها فعالیت پژوهشی دارد که ماحصل آن چاپ ده ها مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی است
او اکنون به عنوان رزیدنت جراحی اعصاب و دانشجوی دکتری تخصصی دوره پزشک پژوهشگر مشغول است

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7