دیده بان سلامت

واکنش وزارت بهداشت به ساخت واکسن شیشه و مرفین

دکتر رسول دیناروند روز چهارشنبه در حاشیه مراسم افتتاح خط تولید داروهای خاص در شرکت داروسازی عبیدی، به خبرنگاران گفت: بیش از ۱۰۰ شرکت داروسازی فعال در کشور به طور میانگین توانسته‌اند سالانه ۳۰ تا ۵۰ قلم داروی جدید که در گذشته سابقه تولید آنها در کشور وجود نداشت را تولید

وی افزود: برخی از این داروها بسیار مهم و حیاتی هستند که می‌توانند بیش از ۱۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور به همراه داشته باشند.

دیناروند ادامه داد: هدف از بازدید خود را افتتاح خط تولید داروهای خاص عنوان کرد و افزود: برخی از داروها به شرایط GME ویژه نیاز دارند و به دلیل استفاده از آنها برای بیماری‌های صعب‌العلاج وخطرناک بودن محیط تولید، پرسنل تولید باید شرایط ویژه‌ای را رعایت کنند.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه تاکنون چندین شرکت داروسازی در کشور اقدام به تولید داروهای خاص کرده‌اند افزود: داروهای خاص عمدتاً برای بیماران خاص تولید می‌شوند و شاهدیم که این گونه داروها در داخل کشور تولید می‌شوند که می‌توانند از واردات دارو و خروج ارز از کشور کمک کنند.

وی همچنین خبر از تولید دارویی به صورت خوراکی برای بیماران هپاتیت C مزمن در کرمانشاه ظرف یک هفته آینده خواهد شد.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به امضا تفاهم‌نامه بین این سازمان و سازمان نظام پزشکی گفت: بخشی از کارهای اجرایی را به سازمان نظام پزشکی و همچنین انجمن داروسازان واگذار خواهیم کرد اما حوزه نظارتی کماکان توسط بازرسین سازمان غذا و دارو انجام خواهد شد.

دیناروند همچنین درخصوص اظهارات برخی مسئولان مبنی بر گم بودن پرونده تولید کننده واکسن مرفین و شیشه در سازمان غذا و دارو گفت: چنین واکسنی با نام واکسن شیشه و مرفین وجود ندارد بلکه یک طرح تحقیقاتی بوده که در آن درخصوص آنتی‌بادی که بر علیه مرفین عمل خواهد کرد تحقیق شده و توسط خود محقق برای آن نام واکسن انتخاب شده و زمانی که تزریق آن صورت می‌گیرد در بدن برعلیه مرفین، آنتی‌بادی تولید می‌شود و باعث جلوگیری از جذب مرفین در بدن خواهد شد.

وی با اشاره به مطالعات محقق مربوطه بر روی این واکسن افزود: سازمان غذا و دارو این واکسن را تائید نکرده چرا که پرونده آن ابهامات زیادی دارد و تا جایی که من اطلاع‌ دارم قابل تائید نیست. بنابراین اطلاع‌رسانی پیش از تائید سازمان غذا و دارو اقدام درستی نخواهد بود.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: انجام این مطالعه یک کار پژوهشی ارزشمند است و محقق آن نیز زحمات زیادی کشیده و برای ما قابل احترام است اما اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو نیاز به گذراندن مراحل خاصی دارد و طبق ارزیابی کارشناسان ما این پرونده قابل تایید نیست و ربطی به گم شدن پرونده ندارد و لازم به فشار رسانه‌ای و ایجاد انتظارات نابجا توسط برخی افراد نیست.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه اعتیاد یکی از مشکلات اصلی کشور است اگر در دنیا واکسنی جهت جلوگیری و درمان اعتیاد وجود داشته باشد وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو اولین گروهی است که برای تامین و حمایت از آن تلاش خواهد کرد.

دیناروند در خصوص آزمایش واکسن شیشه و مرفین بر روی ۱۵۰۰ نفر از مردم نیز گفت: کمیته مطالعات بالینی سازمان غذا و دارو تاکنون این مطالعات پژوهشی را تایید نکرده و برای اخذ تاییدیه از این کمیته باید مراحل خاصی را طی نمود و هر کار بالینی برای انجام مراحل مطالعات، نیازی به مجوز سازمان غذا و دارو ندارد. بنابراین ممکن است صدور مجوز آزمایشات بالینی توسط کمیته اخلاقی که در مرکز حمایت کننده از این طرح وجود دارد، صورت گرفته باشد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7