آموزشی دستیاران تخصصی

وزیر بهداشت: آزمون های پزشکی و نظام ارتقا، یکی از اشتباهات بزرگ حوزه پزشکی است

وزیر بهداشت بر ضرورت سرمایه گذاری در بخش فناوری و پژوهش حوزه سلامت و حمایت از پژوهشگران و فعالان این عرصه تاکید کرد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب دا؛ دکتر سید حسن هاشمی در مراسم افتتاح بزرگترین اتاق های تمیز در سطح دانشگاه های علوم پزشکی در  مرکز رشد فناوری دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر ضرورت توجه به تحقیق و فناوری در حوزه سلامت تاکید کرد و گفت: متاسفانه در جلسات متعدد از نقش فعالیت های بسیار گسترده صورت گرفته و در دست انجام در حوزه پژوهش  و تحقیقات سلامت غافلند و از این رو ضروری است به سهم حوزه سلامت در تحقیق و فناوری توجه ویژه شود.

وزیر بهداشت ضمن ابراز خرسندی از حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از پژوهش و فناوری در حوزه سلامت، اظهار داشت: لازم است این حمایت ها افزایش یابد چرا که سرمایه گذاری در این حوزه زود بازده است.

دکتر هاشمی افزود: صحبت‌های امام و رهبری در مورد توجه به علم است اما عملاً  برخی مسئولان برای ساختن پل، جاده، ریل و غیره  فرصت و اعتبار بیشتری صرف می کنند.

تحقیقات علمی در  دراز مدت به بازدهی می رسند و باید با حوصله دنبال شوند

وی افزود: برخی مدیران فکر می کنند افتخار این است که بعد از پایان دوره‌ مسئولیت  تعداد پل و جاده و کارخانه را افزایش داده باشد، دلیل این امر این است که تحقیقات علمی زود بازده نیستند و افراد حوصله سرمایه‌گذاری ندارند.

دکتر هاشمی، با تاکید بر سرمایه گذاری در بخش فناوری و پژوهش، افزود: کشوری مقتدر است که  سرمایه گذاری و در نتیجه تولید علم بیشتری داشته باشد.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت و ابراز رضایت مردم از این طرح، گفت: خوشحال هستم که در کنار اجرای این طرح با وجود تمام سختی های آن، از دو حوزه آموزش و پژوهش غافل نشدیم.

کشوری مقتدر است که  سرمایه گذاری و در نتیجه تولید علم بیشتری داشته باشد

دکتر هاشمی افزود: در حوزه پژوهش اقدامات خوبی صورت گرفته  که ثمره آن طی دو دهه آینده مشخص می شود.

وزیر بهداشت در ادامه، با بیان این که بیش از ۹۵ درصد از داروهای کشور تولید داخل هستند، افزود: البته می توان گفت سهم ما در تولیدات دارویی نزدیک به ۵۰ درصد است، چرا که وارد کننده برخی از مواد اولیه دارویی هستیم.

به گفته دکتر هاشمی، در حال حاضر بیش از ۳۰ درصد تولید علم در حوزه پزشکی است.

می توانید در مورد واقعیت تحقیقات علوم پزشکی کشور این مطلب را بخوانید.

وزیر بهداشت همچنین،  یکی از اشتباهات بزرگ در حوزه پزشکی را آزمون های پزشکی و نظام ارتقا بیان کرد و گفت: در آموزش و پژوهش آدرس غلط داده ایم که لازم است تعریفی درست برای اصلاح  بیان کنیم و به مهارت آموزی توجه جدی کنیم.

دکتر هاشمی بر ضرورت اصلاح جذب استاد تاکید کرد و گفت: به طور مثال در دانشکده داروسازی نیازی نیست تنها رتبه های اول جذب شوند وباید  به میزان دانش واقعی و مهارت افراد نیز توجه کرد.

بیش از ۳۰ درصد تولید علم در حوزه پزشکی است

وی ادامه داد: در مراکز علمی باید از افرادی که توانمند در خلق ثروت و توانمندی هستند استفاده شود؛ چرا که این افراد به مسیر ارتقاء کشور کمک می کنند.
دکتر هاشمی همچنین، بر نیاز به آزادی عمل بیشتر برای ورود به دانشگاه های نسل سومی که در آنها آموزش، پژوهش و فناوری در کنار یکدیگر هستند تاکید کرد.

گفتنی است مراسم افتتاح بزرگترین اتاق های تمیز در سطح دانشگاه های علوم پزشکی با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر پیوندی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، معاونین وزیر بهداشت و مدیران و مسئولان در حوزه سلامت برگزار شد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7