نظام سلامت

دکتر هاشمی: شرکت‌ها استانداردهای خود را ارتقا دهند تا ما بتوانیم همه اجناس را از داخل تهیه کنیم

وزیر بهداشت در حاشیه مراسم افتتاح بزرگ‌ترین اتاق تمیز کشور از افتتاح ۱۰ اتاق تمیز دیگر در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور تا پایان سال خبر داد.

دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه مراسم افتتاح بزرگ‌ترین اتاق تمیز در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور ضمن اعلام این خبر گفت: یکی از کاربردهای اتاق تمیز تولید محصولات با شرایط استریل است و قرار است دومین اتاق تمیز در کشور هفته آینده در کرمانشاه  افتتاح شود.

از آنجایی که لازمه تولید فرآورده‌های دارویی و حتی مواد اولیه دارویی ایجاد شرایط تولید مناسب یعنی فضای تمیز (Clean) می‌باشد، داشتن دانش فنی و حتی ساخت دارو در مقیاس آزمایشگاهی کافی نبوده بلکه ایجاد شرایط خاص تولید هر دارو یک الزام است که بدون چنین شرایطی عملاً هیچ دارویی قابلیت عرضه در بازار جهت مصارف انسانی را نخواهد داشت.

اتاق‌های تمیز (Clean rooms) فضاهایی هستند مطابق استانداردهای جهانی که برای تولید محصولات مختلف تحت شرایط خاص در نظر گرفته می‌شوند. محصولات دارویی نیز به علت حساس بودن و حفظ سلامت مصرف کننده باید تحت شرایط خاص در اتاق‌های تمیز تولید شوند.

وزیر بهداشت با اشاره به حضور افراد برجسته از لحاظ دانش و علم در همه رده های سنی، بر لزوم توجه بیشتر مسئولین به حوزه تحقیق در بهداشت و درمان تاکید کرد و گفت: اتاق‌های تمیز به جوانانی که بودجه اولیه جهت تولید محصولات دارویی و فناورانه را ندارند کمک می‌کند تا بتوانند کار تحقیق و فناوری را انجام دهند.

دکتر هاشمی با اشاره به هزینه‌های سنگین تاسیس اتاق‌های تمیز گفت: درست است این کارها هزینه‌ بر است اما نباید فکر کنیم که این هزینه هابه ما باز نمی‌گردد بلکه با وجود بیماری‌های نوظهور در تولید دانش و دارو می‌توانیم این هزینه را جبران کنیم.

دکتر هاشمی در ادامه بر ضرورت استفاده از اجناس ایرانی با توجه به عدم آسیب به سلامت مردم تاکید کرد و گفت: لازم است شرکت‌ها استانداردهای خود را ارتقا دهند تا ما بتوانیم همه اجناس را از داخل تهیه کنیم. وی همچنین بر ضرورت نزدیک شدن استانداردهای شرکت های تولیدی به استانداردهای محصولات خارجی تاکید کرد.

دکتر هاشمی همچنین، معنی اقتصاد مقاومتی و بومی سازی را توسعه کشور از طریق توسعه علم بیان کرد.

وزیر بهداشت در پاسخ به  سوالی مبنی بر این که آیا طبق قانون، وزارتخانه‌ها بخشی از بودجه خود را به پژوهش اختصاص می‌دهند یا خیر، گفت: در هیچ وزارتخانه‌ای این اتفاق رخ نداده است.

اتاقهای تمیز به جوانانی که بودجه اولیه جهت تولید محصولات دارویی و فناورانه را ندارند کمک می‌کند تا بتوانند کار تحقیق و فناوری را انجام دهند

وی با بیان اینکه سهم ما از بودجه عمومی ۱۰٫۳ است، نه ۲۵ درصد گفت:‌ رقم پژوهش در کشور کمترین رقم است و وزارتخانه‌هایی که در دادن حقوق کارمندان خود مشکل دارند نمی‌توانند بودجه‌ای را به پژوهش اختصاص دهند چرا که قانون آنها را مکلف نکرده است.

دکتر هاشمی با تاکید بر اختصاص بودجه به حوزه پژوهش و فناوری در تدوین برنامه ششم توسعه، گفت: در حال حاضر برای پیشرفت علمی کشور چیزی کم نداریم جز مقرراتی که خودمان وضع کرده ایم و اغلب دست و پا گیرند.

بنابراین گزارش، همچنین دکتر سورنا ستاری در حاشیه افتتاح این مراسم بودجه صندوق نوآوری را تا پایان سال ۱۵۰۰ میلیارد تومان بیان کرد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در خصوص فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان افزود: طی دو سال گذشته با وجود مشکلات مالی حمایت‌های خوبی از شرکت‌های دانش‌بنیان شد چرا که برخی از این شرکت‌ها می‌توانند تا ۱۰ برابر هزینه‌ای که انجام می‌شود سوددهی داشته باشند.

وی در مورد اینکه چرا برخی از محصولات دانش‌بنیان خریداری نمی‌شوند، گفت: بخشی از آن مربوط به بازار می‌شود و بخشی مربوط به هوش مدیر شرکت است.

دکتر ستاری با تاکید بر نگاه بازاری مدیر شرکت دانش بنیان،  افزود: مدیر باید دید بازار داشته باشد چرا که ما نمی‌توانیم مردم را مجبور کنیم تا جنس آنها را خریداری کنند و اما به این منظور مشوق‌هایی را در نظر می‌گیریم

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7