آموزشی دستیاران تخصصی

تغییرات اساسی در آزمون دستیاری و بورد در راه است

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری تسنیم، سید محسن ضیائی در نشست خبری مصوبات هشتادمین نشست شورای آموزش پزشکی در خصوص طرح تحول پذیرش دستیار اظهار داشت: در حال حاضر این موضوع مطرح است که با نحوه کنونی پذیرش دستیار ممکن است برای رشته های مختلف تخصصی فرد مناسب را نتوانیم انتخاب کنیم. بوردهای تخصصی نیز به این موضوع اذعان دارند که اگرچه آزمون دستیاری عادلانه است ولی معیار مناسبی نیست برای این که مشخص کند دانشجویان برای کدام رشته تخصصی مناسب هستند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در عین حال تصریح کرد: در حال حاضر شرکت کنندگان در آزمون دستیاری می توانند در همه رشته‌های تخصصی و همه دانشگاه‌ها حق انتخاب داشته باشند و این وضعیت نقایص زیادی را برای این آزمون ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: با این حال در مصوبات هشتادمین نشست شورای آموزش پزشکی در خصوص تحول پذیرش دستیار بنا شد، آزمون سال ۹۴ نیز مانند سابق به اجرا در بیاید و تمام تغییرات از سال ۹۵ اعمال خواهد شد.

ضیائی با تاکید بر اینکه در انتخاب دستیار، مسائلی غیر از یک آزمون ۴ جوابی را باید مد نظر قرار داد، خاطرنشان کرد: یکی از مصوبات نشست اخیر این بود که نمرات آزمون دستیاری در ۵ زیرگروه جراحی های اصلی، فرعی، کودکان، داخلی و سایر دروس طراز بندی شود. بر این اساس ۸۵ درصد نمره اصلی آزمون تایین می گردد که به عدالت بسیار نزدیک تر است.

به گفته معاون آموزشی وزارت بهداشت، دومین مصوبه شامل این است که هیچ گاه سوابق افراد در آزمون پذیرش دستیاری تاکنون لحاظ نمی‌شد. ولی با تغییرات کنونی، ۵ درصد نمره آزمون بر اساس معدل دوره طب عمومی این افراد در نظر گرفته می‌شود.

ضیائی با اشاره به سومین مصوبه هشتادمین نشست شورای آموزش پزشکی در خصوص طرح تحول پذیرش دستیاری نیز گفت: ۱۰ درصد نمره آزمون دستیاری نیز بر اساس پیش کارورزی است.

وی با اشاره به تفاوت دیگر آزمون دستیاری سال ۹۵ با آزمون سال‌های قبل توضیح داد: در تغییرات جدید موضوع حداکثر تعداد رشته‌های انتخابی افراد لحاظ شده است. چون شرکت کنندگان نمی‌توانند در همه رشته‌های تخصصی استعداد داشته باشند و باید از قبل تصمیم بگیرند که می‌خواهند وارد کدام رشته شوند.

ضیائی با بیان اینکه در برخی از کشورها فقط حق انتخاب یک تا ۳ رشته وجود دارد، عنوان کرد: تا به حال در کشور ما فرد هر ۲۷ رشته تخصصی را در همه دانشگاه‌ها انتخاب می‌کرد تا بالاخره قبول شود و بعد بر اساس علاقه تغییر رشته دهد. اما در تغییرات کنونی و در سال ۹۵، افراد اجازه دارند در همه دانشگاه‌ها فقط ۵ رشته را انتخاب کنند و از سال‌های بعد این میزان به ۳ رشته کاهش می‌یابد. ضمن اینکه انتخاب رشته قبل از اعلام نتیجه آزمون باید انجام شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت همچنین ادامه داد: یکی از تغییرات عمده دیگر این است که از سال آینده با پایان دوره کارورزی، از افراد آزمون مهارتی گرفته می شود و به این ترتیب هر کسی که دوره عمومی را به اتمام می رساند، قبل از ورود به کار و گرفتن پروانه نظام پزشکی، باید این آزمون را سپری کند.

وی با اشاره به اینکه آزمون مهارتی در تمام سال و در بخش‌های منتخب کشور برگزار می‌شود، بیان داشت: این آزمون باعث می‌شود فرد از حداقل مهارت‌های حرفه ای برخوردار باشد و دوره کارورزی احیا شود. ضمن اینکه همه افراد باید حداقل مهارت‌های لازم را متناسب را برنامه‌های پزشکی عمومی داشته باشند.

ضیائی در ادامه با تاکید بر اینکه برای شرکت در آزمون دستیاری، شرکت در آزمون مهارتی و کسب نمره قبولی آن الزامی است، عنوان کرد: در ضمن هر کس می‌خواهد در ایران دستیار شود، باید حداقل ۹ ماه دوره پزشکی عمومی را گذرانده باشد.

وی با بیان اینکه البته این امر هنوز به تصویب شورای آموزش تخصصی پزشکی نرسیده است، گفت: با این حال یکی از تغییراتی که احتمالاً به مصوبات این شورا افزوده می‌شود، همین قانون است، ضمن اینکه موضوعاتی مثل مصاحبه و اخذ توصیه نامه از بخش‌های خدمت، به‌خصوص در مورد اخلاق حرفه ای و پزشکی برای تصویب در این شورا مورد بحث است.

ضیائی بیان داشت: دورنمای طرح تحول پذیرش دستیار این است که آزمون کتبی باید از نظر تاثیر به ۵۰ درصد برسد و ۵۰ درصد مابقی به صلاحیت‌های اخلاقی و حرفه ای فرد باز گردد.

به گفته معاون آموزشی وزیر بهداشت، یکی از مشکلات در مورد کسانی که دوره تخصص را به پایان می‌رسانند این است که در سال آخر که سال اصلی محسوب می‌شود، به دلیل آنکه می‌خواهند در آزمون بورد شرکت کنند، زودتر از موعد بخش‌ها را ترک می‌کنند. البته این امر اجتناب‌ناپذیر است. زیرا این آزمون سخت است و فرد نیاز به مطالعه دارد. براساس تصمیمی که در این مورد گرفته شد و باید به تصویب برسد، دستیارانی که در شهریور دوره تخصص خود را تمام می‌کنند اجازه دارند از ۹ ماه تا یک سال بعد در بورد تخصصی شرکت کنند تا فرصت کافی برای مطالعه داشته باشند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت در خاتمه تاکید کرد که این موضوع در کمیسیون دائمی معین مصوب شده است و اگر در صحن شورای آموزش پزشکی تصویب شود، در سال ۹۵ اجرا می‌شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
5 نظرات
قدیمی ترین نظر
جدیدترین نظر نظر با بالاترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
عاطفه بابایی
عاطفه بابایی
9 سال قبل

اینکه بورد عقب بیفته کار درستی نیست چونبا اینهمه سالی که از عمر رزیدنتها صرف درس خوندن شده عملا با فاصله گرفتن از فضای رزیدنتی دیگه نمیشه برا ازمون خوند مگه چن سال میشه تو وضع کنکوری زندگی کرد؟ماهم حق زندگی داریم بااین کار عملا خیلی ها شانس قبولی تو بورد رو از دست میدن و پره بورد میمونند واقعا جای تاسف داره که تمام بار طرح سلامت رو دارید به بدنه رزیدنتی و جوان کشور وارد میکنید عملا پزشکان جوان خیلی وضع معیشت و ارامش زندگیشون مختله و تنها چیزی که مسولین وزارت بهداشت بهش فکر نمیکنن همین وضع… بیشتر

یک پزشک
یک پزشک
9 سال قبل

لابد جور اونایی که تو دوره عمومی سواات امتحانی رو داشتند و نمره هاشون به ناحق بالا بود و معدل بالایی هم داشتند و الانم تو بهترین رشته ها رزیدنت شدند و سهمیه های کذایی استعداد درخشان برای خودشون جور کردند ما باید بکشیم،مسئولین محترم،یا نمی دونند چه خبره،یا خودشونو به ندونستن می زنند.بهترین ها تو رشته های پایین نشستند و متقلب ه،با سهمیه استعداد درخشان بالا بالاها سیر می کنند.هر چند خدا جای حق نشسته و روزگار بازی های عجیبی سر آدم در میاره….

trackback

[…] معدل و نمره پیش کارورزی در آزمون دستیاری، از ۵ اسفند ۹۳ با اظهارات دکتر ضیایی معاونت آموزشی وقت وزارت بهداشت در نشست خبری مصوبات […]

trackback

[…] معدل و نمره پیش کارورزی در آزمون دستیاری، از ۵ اسفند ۹۳ با اظهارات دکتر ضیایی معاونت آموزشی وقت وزارت بهداشت در نشست خبری مصوبات […]

trackback

[…] معدل و نمره پیش کارورزی در آزمون دستیاری، از ۵ اسفند ۹۳ با اظهارات دکتر ضیایی معاونت آموزشی وقت وزارت بهداشت در نشست خبری مصوبات […]

Powered by Themes24x7