سیاست گذاری سلامت

معاون بهداشتی وزارت بهداشت: بهورزان سربازان جبهه مقدم نظام سلامت هستند

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب دا، معاون بهداشتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: بهورزان سربازان جبهه مقدم نظام سلامت هستند که زمینه توسعه روستاها را فراهم می کنید و چراغ خانه بهداشت را روشن نگه می دارید.

دکتر علی اکبر سیاری در مراسم تجلیل از بهورزان و مربیان نمونه کشوری که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه خدمات بهورزان دستاوردهای بزرگی را به همراه داشته است خاطر نشان کرد: خدمات بهورزان موجب شده است که روستاییان از بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله بروز عوارض بیماری های مزمن همچون دیابت و فشار خون مصون شوند.

وی با اشاره به اینکه بزرگترین سرمایه هر سازمانی نیروی انسانی است خاطر نشان کرد: بهورزان به عنوان یکی از سرمایه های ارزشمند وزارت بهداشت نقش ارزنده ای در ارتقاء سلامت کشور ایفا کرده اتد به طوری که حاصل تلاش این قشر موجب شد که اکنون این سیستم به عنوان برند جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی شناخته شده است.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: در ارزیابی هایی که کارشناسان خارحی از سیستم نظام شبکه و خدمات بهورزان انجام شده، این سوال را داشته اند که چرا این برنامه که به طور منسجم، منظم و با صرفه اقتصادی کارآمد در حال اجراست در مناطق شهری اجرا نمی شود و بر این اساس برآن شدیم که در برنامه اصلاحات نظام سلامت، این سیستم را در مناطق شهری نیز به اجرا در آوریم.

دکتر سیاری اظهار امیدواری کرد با الگو گیری از خدمات بهورزان در مناطق روستایی و آموزش مناسب؛کارشناسان مراقبت سلامت شهری را به شکل مطلوب، گزینش، آموزش و تقویت کنیم تا نتایج ثمر بخش مناطق روستایی را در شهر نیز شاهد باشیم.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اجرای برنامه تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت اظهار داشت: در این راستا هفت برنامه و هشت پروژه با اولویت گسترش خدمات در مناطق روستایی طراحی که با اختصاص اعتبارات از محل یک درصد ارزش افزوده، این برنامه از سال گذشته در کشور اجرایی شد.

دکتر سیاری تعمیر و تجهیز و ساخت دو هزار خانه بهداشت، اختصاص داروهای مکمل و در نظر گرفتن واکسن پنتاوالان، از جمله اقداماتی برشمرد که در این راستا در مناطق روستایی اجرایی شده است.

وی ارائه خدمات به ده میلیون نفر از ساکنان مناطق حاشیه شهرها که از خدمات فعال بهداشتی محروم بودند از دیگر اقداماتی برشمرد که اجرایی شده است.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی خاطر  نشان کرد: در این طرح که با الگو گیری از خدمات بهورزان اجرا شده است هر کارشناس سلامت، دو هزار نفر از ساکنان مناطق خاشیه را زیر پوشش خدمات فعال بهداشتی قرار می دهد.

وی ارتقاء برنامه های آموزشی، امکان تحصیل مربیان بهورزی در مقاطع کارشناسی ارشد و در نظر گرفتن سنوات آموزشی بهورزان به سنوات خدمتی را از خواسته های بهورزان عنوان کرد که وزارت بهداشت در حال پیگیری است.

دکتر سیاری در پایان از بهورزان خواست با روحیه همدلی و همراهی، نظم و انظباط، برنامه ریزی مناسب و انتقال تجربیات به یکدیگر بیش از پیش در راستای گسترش خدمات و ارتقاء سلامت گام بردارند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7