سیاست گذاری سلامت

یک سوم مقالات کشور توسط علوم پزشکی تولید می شود/ ضرورت تبدیل پژوهش به فناوری

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب دا، معاون تحقیقات و فناوری درباره آزمایشگاه های جامع و اتاق های تمیز گفت: ۱۰ آزمایشگاه جامع در حال آماده سازی است و ۹ اتاق تمیز هم در دانشگاه ها ایجاد می شود که اکنون دو عدد از آنها راه اندازی شده است.

 دکتر رضا ملک زاده امروز در اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی با اشاره به وجود زیرساخت های عظیم در کشورگفت: طبق استخراج توانایی های دانشگاه های تیپ یک، مشخص شد برخی از دانشگاه ها در یکی از بخش های جزیی حتی از دانشگاه هاروارد هم جلوتر هستند.

معاون تحقیقات و فناوری یکی از وظایف مهم دانشگاه های علوم پزشکی را پژوهش و نوآوری بیان کرد و گفت:  وجهه هر دانشگاهی به کار تحقیقاتی آن دانشگاه است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان این که آینده پزشکی در حال تحولات بنیادین است، افزود: در ۲۰سال آینده چهره پزشکی عوض خواهد شد که لازم است  به این تغییرات بپردازیم و نرم افزار زندگی یا همان علم ژنتیک را مورد توجه قرار دهیم.

دکتر ملک زاده با بیان این که دنیای پزشکی به سمت کشفیات عظیم پیش می رود، افزود: در حال حاضر یک سوم مقالات کشور توسط علوم پزشکی تولید می شود اما نمی توانیم تنها به تولید مقالات اکتفا کنیم.

معاون تحقیقات و فناوری با اشاره به شاخص تاثیرات مقالات و تبدیل تحقیقات به فناوری گفت: در حال حاضر عربستان با اینکه از نظر تعداد مقالات از ایران پایین تر است اما در شاخص تبدیل مقالات به فناوری از ما بالاتر است و این نشان دهنده سرمایه گذاری این کشور در این بخش است. 

وی بر لزوم افزایش بودجه بخش پژوهش تاکید کرد و گفت: ما نتوانسته ایم در سال های اخیر یک سرمایه گذاری اساسی در تحقیقات داشته باشیم.

دکتر ملک زاده برلزوم تبدیل پژوهش به فناوری تاکید کرد و گفت: لازم است دانشگاه ها سعی کنند که از پژوهش هایی که به فناوری تبدیل نمی شود، پیشگیری کنند. 

وی با اشاره به احیای موسسه ملی تحقیقات سلامت در کشور گفت: این موسسه به عنوان یک موسسه دولتی که بتواند پولی برای پژوهش اختصاص دهد ایجاد شده است و پس از اعلام فراخوان، ۴۰۰ طرح دریافت کردیم که برای اجرای آنها به ۲۰۰ میلیارد تومان پول نیاز است. کل بودجه ما ۳۰ میلیارد تومان در این بخش بود و نمی توانیم همه تحقیقات را تحت پوشش قرار دهیم.

معاون تحقیقات و فناوری درباره آزمایشگاه های جامع و اتاق های تمیز گفت: ۱۰ آزمایشگاه جامع در حال آماده سازی است و ۹ اتاق تمیز هم در دانشگاه ها ایجاد می شود که اکنون دو عدد از آنها راه اندازی شده است.

وی یادآور شد: برنامه ملی ثبت سرطان ها و مطالعات «کوهورت» در حال پیگیری است و باید بتوانیم درباره بار بیماریها در کشور مطالعات جامعی انجام دهیم. در حال حاضر بر اساس یک تحقیق در مرکز قلب تهران، نیمی از عامل مرگ و میر ایرانی ها بیماری های قلبی و عروقی است و سن ابتلا به این بیمارها از همه دنیا کمتر است. ۳۰ تا ۳۵ درصد این مبتلایان زیر ۵۵ سال سن دارند که همه اینها قابل پیشگیری است و اگر کاری نکنیم نقص ماست./۲۰۳

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7