دیده بان سلامت

آغاز طرح اندازه گیری وضعیت سلامت ایرانیان از سوی موسسه ملی تحقیقات سلامت

عضو هیئت علمی موسسه ملی تحقیقات سلامت  از آغاز طرح اندازه گیری وضعیت سلامت ایرانیان با مطالعه شاخص های تغذیه، سلامت و رفتارهای باروری ایرانیان در کشور خبر داد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب دا، دکتر رویا خبیری از آغاز طرح اندازه گیری وضعیت سلامت در کشور با مطالعه شاخص های چندگانه سلامت و جمعیت خبر داد و افزود: در این طرح وضعیت سلامت، تغذیه و رفتارهای باروری ایرانیان مورد بررسی قرار می گیرد.

وی گفت: در این طرح ۳۵ هزار خانوار در سطح کشور از نظر شاخص های فوق بررسی می شوند.

وی با بیان اینکه آموزش پرسشگران و مطالعه گران آغاز شده است، گفت: این طرح از هفتم شهریور ابتدا در برخی استانها و به تدریج در سراسر کشور به اجرا در می آید.

به گفته خبیری طرح اندازه گیری وضعیت سلامت به سفارش معاونت بهداشت وزارت بهداشت و با همکاری مرکز آمار ایران انجام می شود.

خبیری دستیابی به وضعیت شاخص های سلامت و اطلاع مناسب از طرح تحول را از اهداف این طرح عنوان کرد و گفت: چهار پرسشنامه شامل خانوار، زنان، کودکان زیر پنج سال و مردان طراحی شده است.

عضو هیئت علمی موسسه ملی تحقیقات سلامت یادآور شد: برای پرسشنامه زنان و کودکان زیر ۵ سال پرسشگر خانم و دانش آموخته علوم پزشکی به همراه یک نفر آمارگیر حضور خواهند داشت.

وی تاکید کرد: آمارگیران حتما باید کارت مرکز آمار ایران را همراه خود داشتند و شهروندان از ارائه اطلاعات به افراد غیر خودداری کنند.

نماینده موسسه ملی تحقیقات سلامت گفت: از ویژگی این طرح بسته نبودن گروه سنی و افزودن پرسشنامه مردان است که برای نخستین بار در کشور اتفاق افتاده است. همچنین کودکان زیر پنج سال برای اندازه گیری قد و وزن به مراکز ارائه خدمات معرفی می شوند.

وی همچنین از علاقه مندی صندوق کودکان سازمان ملل برای حمایت فنی از این طرح خبر داد و گفت: پس از پایان آمارگیری، نتایج طرح در اختیار محققان قرار خواهد گرفت.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7