دانش آموختگان

وزیر بهداشت: لازم است برای برخی از رشته ها طرح برداشته شود

وزیر بهداشت با اشاره به وجود طرح تعهد خدمت نیروی انسانی برای رشته های پزشکی، گفت: لازم است برای برخی از رشته ها طرح برداشته شود و یا این که به منظور کوتاه شدن طول دوره ها برای برخی از رشته ها، دوره های آموزشی مرتبط با آن رشته را در هم اذغام کنیم.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب دا؛ دکتر سید حسن هاشمی در مراسم افتتاح شصت و دومین دوره آزمون دانشنامه تخصصی و بیست و نهمین دوره آزمون دانشنامه فوق تخصصی ضمن ابراز خوشحالی از این که دولت یازدهم سلامت را یکی از اولویت های مهم خود قرار داده است، گفت:با تاکیدات مقام معظم رهبری و حمایت های رییس جمهور توانستیم تا حدی مشکلات حوزه سلامت را برطرف نماییم.

وی در ادامه، با اشاره به افزایش انتشار مقالات علوم پزشکی طی سال های اخیر در کشور، اظهار داشت: طی سال های ۲۰۱۳ تا کنون رشد علمی بیشتر شده اما آنچه که مهم است توجه به کیفی بودن مقالات و استفاده از آنها در علم و فناوری و تولید ثروت است.

وزیر بهداشت بر ضرورت توجه به تحقیق و پژوهش و استفاده از این تحقیقات در حوزه فناوری تاکید کرد و گفت: این که در مجلات فاقد ارزش علمی کافی تعداد بیشماری مقاله از سوی ما به چاپ رسیده باشد را نمی توان گفت که علم تولید شده است.

دکتر هاشمی همچنین، یکی از وظایف اصلی وزارت بهداشت را توجه به حوزه آموزش پزشکی بیان کرد و گفت: برای این حوزه برنامه های خوبی آماده شده است که در صورت اجرایی شدن خوب آنها شاهد تغییرات خوب و مثبتی در سال های آینده در حوزه آموزش پزشکی خواهیم بود.

به گفته وزیر بهداشت، بخش عمده خدمات ارائه شده در دو حوزه بهداشت و درمان،  بدون تلاش حوزه های آموزش و پژوهش امکان پذیر نیست.

دکتر هاشمی با تاکید بر ضرورت تغییر و اصلاح در حوزه آموزش پزشکی، گفت: حدود ۳۰ سال است که آموزش پزشکی نه از نظر طول دوره و نه از نظر محتوای دوره تغییری نکرده است.

وزیر بهداشت افزود: با اضافه کردن فوق تخصص و فلوشیپ به آموزش پزشکی آسیب وارد  شده و الان شاهد کاهش پزشک عمومی هستیم.

به گفته دکتر هاشمی محور آموزش پزشکی کشور بالین محور است و این در حالی است که ۹۵ از دانشجویان فارغ التحصیل فعالیت های غیر بالینی داشته اند.

وی تاکید کرد: چنانچه بخواهیم در کشور نظام ارجاع ایجاد کنیم باید در این محور دانشجو تربیت کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به وجود طرح تعهد خدمت نیروی انسانی برای رشته های پزشکی، گفت: لازم است برای برخی از رشته ها طرح برداشته شود و یا این که به منظور کوتاه شدن طول دوره ها برای برخی از رشته ها، دوره های آموزشی مرتبط با آن رشته را در هم اذغام کنیم.

دکتر هاشمی افزود: نباید با تعدد آزمون ها تنها به سنجش محفوظات پرداخت و از بعد مهارتی افراد غافل شد.

وی همچنین بر مهارت توام با دانش که منجر به ارائه خدمات با کیفیت در حوزه های بهداشت، درمان و فن آوری و خلق ثروت از طریق کسب مهارت می شود، تاکید کرد و خواهان اصلاح طول دوره و رشته های بورد تخصصی شد.

وزیر بهداشت در ادامه، با تاکید بر ضرورت سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه سلامت، خاطرنشان کرد: دولت به تنهایی نمی تواند به حوزه سلامت سامان دهد و لازم است در ارائه خدمات آموزشی از بخش خصوصی نیز استفاده شود.

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود، بر لزوم پایداری منابع طرح تحول سلامت به منظور تداوم این طرح تاکید کرد و گفت: لازم است حوزه سلامت اقتصادی شود.

وی همچنین، خواهان همکاری بیمه ها شد و گفت: بیمه می تواند رفتار سازی کند وفعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در حوزه سلامت را پوشش دهد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "وزیر بهداشت: لازم است برای برخی از رشته ها طرح برداشته شود"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
ابوالفتح علیزاده
Guest
با درود وزیر گرامی بهداشت پشت تریبون خیلی زیبا حرف میزند. از طرح پزشکان بعنوان سربازی مضاعف و اقدامی ظالمانه نام میبرد ولی در مقام اجرا درست برعکس عمل میکنند.با گذاشتن سهمیه زنان هم باعث سر درگمی ٫دور ی ازهمسر و پیدایش مشکلات خانوادگی میشوندو هم به نوعی توانایی خانم ها رازیر سوال میبرند.هر چند سهمیه زنان توسط ایشان وضع نشده ادامه ان در دوران وزارت اقای دکتر به نوعی خود جناب وزیر نیز مقصر هستند.در تعدادی از رشته ها با انبوه فارغ التحصیلان مواجه هسیتیم که حتی در شهرستان هم جای کار ندارند ولی وزارت بهداشت اصرار به رفتن… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7